10 prác v záhrade

10 prác, ktoré by ste mali stihnúť v záhrade, kým napadne sneh

Dlhokánske babie leto nám nechalo dostatok času na dozrievanie úrody, ktorá po iné roky na hriadkach už o takom čase nemala čo robiť – chutné rajčiaky sme si mnohí pozberali ešte koncom októbra, v novembri sa dokonca v mnohých záhradách ešte červenali jahody. Kým však udrú silné mrazy, mali by ste stihnúť pripraviť záhradu na zimný oddych. Pripravili sme pre vás zoznam sezónnych prác.

 

 

1. Páčia sa vám záhony plné narcisov či tulipánov? Aby ste sa mohli na jar tešiť z ich krásy, musíte ich cibule zasadiť do zeme ešte v jeseni. Kým nemrzne, vysádzať môžete hyacinty, narcisy, tulipány či iné jarné cibuľoviny.

záhony plné narcisov a tulipánov

 

 

2. Letničky už na záhonoch nemajú čo robiť. Dôkladne ich vytrhajte a hoďte do kompostu. Záhon prekyprite a nechajte odpočívať, aby sa stihol pripraviť na ďalšiu sezónu.

 

3. Trvalky, ktoré vyžadujú pravidelný rez, by ste už mali mať ošetrené – pivonky či rudbekie pokojne zrežte tesne nad zemou. Odkvitnuté chryzentámy nestrihajte.

 

4. Rastliny citlivé na mráz zazimujte – okolie koreňov izolujte vrstvou kompostu alebo dobre vyzretého hnoja, stromy a kry ochráňte vrstvou listov, jemné trvalky prikryte čečinou – najmä v oblastiach, kde sú bežné tuhé mrazy.

 

5. Zviažte konáre tují a okrasných stromov, ktoré majú kužeľovitý tvar koruny – mohol by ich poškodiť ťažký mokrý sneh.

 

6. Ak máte jazierko, nezabudnite ho zazimovať tiež – ryby, ktoré neznášajú zimné teploty, premiestnite do bezmrazej miestnosti. Tie, ktoré prezimujú v hlbšom jazierku, pravidelne kontrolujte. Inštalujte plavák, ktorý zabráni úplnému zamrznutiu vodnej hladiny pri tuhých mrazoch.

 

7. Na zeleninovej hriadke sa ešte stále môžu zelenať rôzne druhy šalátov, endívia, čakanka či ružičkový kel. Tie časti, na ktorých ste pestovali inú zeleninu, dôkladne porýľujte. Ak to stihnete na jeseň, budúci rok vás prekvapí lepšia úroda. V prípade, že si rýľovanie necháte na jar, ochudobníte pôdu o vlhkosť z jesenných dažďov a topiaceho sa snehu, ktorá sa z neopracovanej ornice rýchlejšie odparí.

dôležité rýľovanie

 

 

8. Zazimujte črepníkové rastliny na balkónoch a terasách. Tým, ktoré nechávate na zimu vonku, obaľte črepníky jutovinou, aby koreňový bal úplne nepremrzol.

 

9. Kompost nechajte v tuhých mrazoch odpočívať – neprehadzujte ho, aby ste zbytočne neuvoľnovali teplo, ktoré sa hromadí v jeho hlbších vrstvách.

 

10. Nezabudnite vypustiť vodu zo všetkých potrubí, zazimovať studne a vypustiť kohútiky, aby vás na jar nepostretlo nepríjemné prekvapenie.

vypustená voda z potrubí

Záhradný nábytok na temponabytok.sk
0 0 hlasov
Hodnotenie článku