10 vecí, ktoré sa vám v pôrodnici budú hodiť

10 vecí, ktoré sa vám v pôrodnici naozaj budú hodiť

Balenie sa do pôrodnice býva plné očakávania, občas obáv, občas nedočkavosti, menšieho či väčšieho stresu a zvedavosti. Pôrodnice na Slovensku aj v okolitých krajinách zvyčajne zverejňujú zoznam, ktorý budúcim mamičkám pomôže správne sa zbaliť na tento nezabudnuteľný pobyt v nemocnici a na nič dôležité nezabudnúť. Najmä prvorodičky majú tendenciu zbaliť si toho príliš veľa – pre istotu. Verte nám, aj tu platí, že menej je viac.

Základom je zbaliť sa do dvoch tašiek – prvú, menšiu, si vezmite už do príjmovej ambulancie. Druhú, s vecami, ktoré budete potrebovať až po pôrode, vám môžu priniesť blízki až „po“.

TEMPOtip: Nechajte tašku v predsieni/v kufri auta

Pre partnera bude pôrod tiež stresujúcim zážitkom. Snažte sa mu to uľahčiť, tašku s vecami, ktoré budete potrebovať až po pôrode, si pripravte kompletne zbalenú s dostatočným predstihom a nechajte ju na viditeľnom mieste, aby ste sa vyhli zbytočnému chaosu a vysvetľovaniu.

zoznam do pôrodnice

1. Bez čoho nesmiete odísť z domu:

– doklady (občiansky preukaz, tehotenská knižka, preukaz poistenca, sobášny list (kópia) alebo prehlásenie o mene pre bábätko (týka sa slobodných mamičiek)

– dôležité informácie: pri príjme budete mať pocit, že sa vás pýtajú na všetko… pomaly aj na číslo topánok. Ak sa vám nechce v bolestiach riešiť papierovačky, pripravte si podklady pre sestričku už doma – na papier si napíšte: vaše celé meno, meno za slobodna, dátum narodenia, rodné číslo, adresu trvalého pobytu, meno gynekológa + telefónne číslo, meno pediatra pre vášho budúceho potomka+telefónne číslo, približný vek prvej menštruácie, dĺžka vášho priemerného mesačného cyklu, alergie, kontakt ICE (zvyčajne telefónne číslo na partnera) a dátum nástupu na materskú dovolenku.

2. Nepremokavé podložky

Inkontinenčné alebo špeciálne pôrodnícke podložky budete potrebovať hneď pri prijme. Snažte sa na cestu do pôrodnice obliecť pohodlne – ideálne sú voľné šaty, ktoré sa vám jednoducho vyzliekajú. Hneď pri príjme sa s najväčšou pravdepodobnosťou prezlečiete do nemocničnej košieľky, v ktorej následne absolvujete všetky vstupné vyšetrenia. Neskôr si, samozrejme, môžete obliecť vlastnú.

3. Chladivý balzam na pery

Hoci vás bude trápiť smäd, veľa tekutín vypiť nemôžete. Suché pery upokojí chladivý balzam, ktorý oceníte najmä v letných mesiacoch.

4. Fľaša na vodu

Do plastovej fľaše si môžete naliať studenú vodu a chladiť si ňou zátylok alebo čelo. Pomáha to zmierniť pocit vyčerpania. Po pôrode z nej môžete, samozrejme, piť a nemusíte si nosiť vlastný pohárik.

Po pôrode budete potrebovať (stačí mať zbalené v druhej taške, ktorú vám blízki prinesú až po pôrode – nemusíte tak so sebou pri príjme vláčiť zbytočne veľa vecí):

5. Sieťkované jednorazové nohavičky

– mnohé mamičky odporúčajú boxerkový strih, ktorý je pohodlnejší najmä pre ženy, ktoré rodili prirodzene

6. Dojčenská podprsenka a vložky do podprsenky

– prsia sa vám môžu zväčšiť aj o dve veľkosti, myslite na to už pri kúpe podprsenky

7. Vlhčené utierky a vreckovky

– využijete ich vy aj pre bábätko

8. Krém na bradavky + bežná kozmetika

– bradavky budú po pôrode vystavené nadmernej záťaži, nezabudnite si pribaliť krém, ktorý je vhodný pre dojčiace maminy – niektoré druhy sa dokonca nemusia pred priložením dieťaťa ani umývať

– nezabudnite si tiež pribaliť zubnú kefku, pastu, prípadne hrebeň, čistiaci krém a bežnú kozmetiku, ktorú denne používate

9. Drobnosti pre drobčeka

– zopár plienok veľkosti 0 a 1 (neskôr uvidíte, ktoré mu sadnú lepšie a partner vám prinesie väčší balík)

– 2 látkové plienky

– „poštolkové“ ortopedické nohavičky

Drobnosti pre drobčeka

10. Nabíjačky/fotoaparát

– nabíjačku na telefón majte pripravenú po ruke, podobne sa vám môže hodiť kompaktný fotoaparát na zachytenie najkrajších okamihov.

A čo vaše skúsenosti?

„Všetky veci podľa zoznamu som si zbalila do príručného kufra na kolieskach. Že, aby sa mi lepšie niesol… A bola to hlúposť! Keď som potrebovala čistú podložku pod seba alebo ďalší balíček vreckoviek, musela som kufor prácne rozzipsovať, položiť, zazipsovať, zohýbať sa. A ku koncu prvej doby pôrodnej som už toho mala celkom dosť. Nabudúce beriem tašku, v ktorej sa môžem pohodlne hrabať aj na posteli,“ radí mamička Lenka (32).

„Už v príjmovej ambulancií ma prekvapil prístup personálu. Na kozu som sa musela vyštverať sama, sama som si vláčila ťažkú tašku s „povinnou výbavou“, hoci som od bolesti nemohla ani poriadne chodiť. Vonku bolo asi 35 stupňov, bola som taká opuchnutá, že sa mi nedali ohnúť nohy v členkoch a prsty na rukách som si necítila. Nebol to práve najpríjemnejší zážitok. Ak budeme mať ešte ďalšie dieťa, na pôrod si vezmem len to najnutnejšie a zvyšok mi prinesie manžel ďalší deň,“ podelila sa so skúsenosťami Janka (29).

A aké su vaše rady? Čo sa vám pri pôrode hodilo alebo bez čoho neodídete z domu, ak vás to eštelen čaká? Napíšte nám v komentároch.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku