ako sa postarať o vonkajší nábytok

3 rady ako sa postarať o vonkajší nábytok pred sezónou

Keď zlezie posledný sneh, slniečko si posvieti na každú nedokonalosť v našom okolí. Zrazu je všetko nejaké zašlé a trochu zničené. Týka sa to aj vonkajšieho nábytku. Doprajte mu jarnú údržbu, určite sa vám to oplatí. Ako so všetkým, tak aj pri záhradnom nábytku platí, že pri dobrej starostlivosti vyzerá lepšie a vydrží podstatne dlhšie.

1. Čistenie záhradného nábytku

Je jedno aký typ nábytku máte, každý jeden je vhodné po zime pekne očistiť. Ak ste ho mali uskladnený v suchej čistej miestnosti, máte vyhraté. Postačí ho len poutierať vlhkou handričkou a je vybavené. Ak ste ho mali na záhrade prikrytý plachtou, tiež to nebude až také dramatické, aj keď bude treba asi viackrát vymeniť vodu so saponátom vo vedierku.

Mnohí z nás však nábytok pozakrývať nestihli a tak si budú musieť teraz poriadne vyhrnúť rukávy a pustiť sa do roboty. Ako na to? Rozrobíme si vo vode šetrný mydlový čistič a poriadne (pokojne aj mäkkou kefkou) nábytok vyšurujeme. Plastový a kovový nábytok môžeme následne vystriekať tlakovou hadicou, pri drevenom a ratanovom nábytku sa tento rýchly spôsob čistenia neodporúča. Tlak by mohol vážne narušiť a rozstrapkať drevené vlákna. Na vyčistenom nábytku skontrolujeme, aký rozsah škôd spôsobila zima. Ak na nábytku objavíme plesne alebo huby, ošetríme ho prípravkom proti plesniam. Necháme dostatočne dlho pôsobiť a následne opláchneme čistou vodou.

TEMPOtip: Pri všetkých druhoch nábytku sa vyvarujte agresívnym čistiacim prostriedkom, mohli by totiž napáchať viac škody ako osohu.

2. Prebrúsenie a ošetrenie

Väčšinou sa po očistení nájdu jemné chybičky krásy. Prasklinky, rozstrapkané vlákna, korózia sú prirodzené javy. Základom ich zacelenia je prebrúsenie. Vezmeme si jemný brúsny papier, (na kov drôtenú kefku) a pekne dohladka vybrúsime.

Ak nám niekde v dreve ostali škáry, vyplníme ich špeciálnym voskom. Drobné rozstrapkania na ratanovom či plastovom nábytku zachránime sekundovým lepidlom. Lesk kovovým častiam dodá zubná pasta, nanesieme si ju na handričku a poriadne ňou vybrúsené časti doleštíme.

Prebrúsenie a ošetrenie nábytku

3. Ochrana

Posledná fáza je ochrana. Suchý, čistý a odmasnený nábytok naimpregnujeme najvhodnejším prípravkom. U dreva máme možnosť vybrať si z celej škály prírodných olejov. Ich výhodou je, že sa rýchlo vpíjajú do dreva a prirodzene ho chránia ho pred UV žiarením a poveternostnými vplyvmi. Môžte siahnuť aj po laku či lazúre.

V prípade kovového nábytku volíme protikorózne nátery – vždy dbajte na to, či je alebo nie je potrebné použiť aj podkladovú vrstvu farby.

Suchý, čistý a odmasnený nábytok
Záhradný nábytok na temponabytok.sk
0 0 hlasov
Hodnotenie článku