3 vety, ktoré nikdy nehovorte čerstvej mamičke

3 vety, ktoré nikdy nehovorte čerstvej mamičke

Nie je málo oblečený? To už ho dávaš zase spať? Nie sú mu tie ponožky pritesné? Nezdá sa ti, že plače nejako málo? Najmä čerstvé maminy potrebujú cítiť a počuť, že to, čo robia, robia správne. Iba tak môžu nerušene počúvať svoju intuíciu a nechať naplno prejaviť svoje materinské inštinkty, jednoducho užívať si rolu matky.

Nevyžiadané rady sú jedna kapitola, ktorú radšej ani neotvárame. Často si neuvedomujeme, že aj dobre mienenou radou, dokážeme niekoho zneistiť. Chystáte sa na návštevu k čerstvej mamine? Radšej zbaľte zdravé jedlo, kvalitný vývar a balíček plienok, než tieto vety:

1. Užívaj si, kým sa dá

Vychovali ste už nejaké to dieťa a máte pocit, že ste jednoducho skúsenejšia a ostrieľanejšia mama. Veď pochopiteľne. Pre novú matku je však táto úloha nová – nechajte jej ju. Aj obyčajné prebaľovanie môže byť náročné a vôbec nezáleží na tom, či ju bolí jazva po cisárskom reze, naliate prsia, kríže z nepohodlného spánku či všetko dohromady. Buďte jej oporou. Povedzte, že je to úplne normálne, že sa jej niektoré veci zdajú preukrutne ťažké a nezdolateľné. Lebo do istej miery sú. Poskytnite jej rameno na vyplakanie alebo ju len držte za ruku a počúvajte. Rady nepotrebuje. Ani počuť to, že to vlastne nič nie je a novorodenec väčšinu dňa spí, tak nech z toho nerobí tragédiu.

2. Už to nikdy nebude ako predtým

Príchod dieťaťa do rodiny a pôrod sám o sebe je obrovskou zmenou pre ženu, muža, pre manželstvo aj samotnú osobnosť človeka. Strach z toho, či budeme aj po pôrode príťažlivé, či sa nám podarí po materskej uplatniť na trhu práce tak, ako by sme si predstavovali, či utiahneme držať nad vodou rodinný rozpočet aj z rodičovskej dávky… Obrovské otázniky sa začnú vznášať nad hlavou novej mamy a tým, že ju budete strašiť ďalšími obavami jej vôbec nepomôžete. Áno, už nikdy to nebude ako predtým. Niečo bude horšie, niečo bude lepšie, ale o tom je život – o hľadaní harmónie a rovnováhy.

Príchod dieťaťa do rodiny a pôrod sám o sebe je obrovskou zmenou pre ženu, muža, pre manželstvo aj samotnú osobnosť človeka

3. Toto je ešte nič, veď počkaj, keď…

Počkaj, keď začne chodiť, bude ti smutno za tým bezstarostným ležiacim bábätkom, počkaj, keď začne rozprávať, to budeš mať migrénu každý druhý deň. Počkaj, keď mu budeš musieť variť alebo kupovať príkrmy. A práčka u vás pôjde takmer nonstop! A podobne… Každé obdobie má svoje nezameniteľné čaro. To, čo je pre niekoho náročnejšie, môže inému vyhovovať. Spoločenskej žene môže byť nepríjemná izolácia v šestonedelí a chodenie s drobcom na ihriská si bude užívať. Žene, ktorá rada varí a pripravuje jedlá od výmyslu sveta pre svojich najbližších nebude prekážať ďalší stravník so svojimi unikátnymi potrebami… Nechajme si tieto názory pre seba. Sú totiž len našimi názormi a čerstvej mamine materstvo neuľahčujú.

Každé obdobie má svoje nezameniteľné čaro
Viac článkov
Ako sa starať o svoje nohy
Ako sa starať o svoje nohy, aby boli ako v bavlnke