prečo mamičkám pomôžu voľné chvíľky iba pre seba

4 dôvody, prečo mamičkám pomôžu voľné chvíľky iba pre seba

Psychológovia, partneri i ostatné mamičky – tí všetci odporúčajú matkám, aby si našli chvíľu pre seba. Mnohé z nich majú často výčitky svedomia, že nechávajú deti „napospas osudu“ a odchádzajú od svojej ratolesti. Je však nesmierne dôležité, aby si každá mamička dopriala čas iba pre seba – hlavne z psychického hľadiska. Prečo?

Vyhnete sa pocitu vyhorenia

V súčasnosti sa téme vyhorenia venuje veľa pozornosti. Nie, že by v minulosti neexistovala, no dnes v súvislosti s rýchlou dobou, zvýšenými nárokmi a očakávaniami rezonuje spoločnosťou. Najčastejšie sa však hovorí o vyhorení z práce, už výrazne menej o vyhorení z materstva. Áno, i to je možné. Najmä vtedy, ak si matka myslí, že musí byť dokonalá. To je len mýtus, dokonalosť neexistuje. Šťastné dieťatko dokáže vychovať aj mamička, ktorá je dosť dobrá a robí, čo je v jej silách.

Práve chvíľky pre seba pomôžu matke uvedomiť si, že chyby sú v živote prirodzené – v materstve obzvlášť. Nikto učený z neba nepadol, oveľa viac ako nerobiť chyby záleží na tom, aby sme sa z nich dokázali poučiť a nebrali sa príliš vážne. Neprospeje to nikomu: matke, dieťaťu, partnerovi, ani vzťahom v rodine. Každá mamička by si mala dopriať chvíľku o samote, vypnúť, premýšľať, utriediť si myšlienky a pochopiť, že dokonalosť neexistuje. Že najlepšou matkou bude vtedy, keď bude sama sebou a bude všetko robiť prirodzene. To je najúčinnejší liek, ako sa vyhnúť vyhoreniu.

Materstvo nebudete vnímať ako povinnosť

Keď si matka nemôže dopriať ani chvíľku času pre seba a „oslobodiť“ sa od starostlivosti o dieťa, začne to brať ako povinnosť. Často sa môže stať, že ju vníma v negatívnom duchu. Pretože, nech akokoľvek veľmi svoje dieťa ľúbi, v podvedomí sa čoraz hlasnejšie začne ozývať hlas, ktorý bude hovoriť, že je príliš zviazaná, nemá čas pre seba, na svoje záľuby. Ak sa tento problém nebude riešiť, môže prerásť do skutočne veľkých rozmerov.

Preto je dôležité, aby partner bol mamičke oporou a vždy, keď bude mať potrebu byť sama so sebou, uštrikovať ponožky alebo ísť do kina v pokoji si vychutnať svoj popkorn, prevzal opraty do rúk a postaral sa o deti. Pre otca to bude v konečnom dôsledku príjemná zmena, no hlavne matka načerpá novú silu, dobije energiu a užije si skvelú psychohygieniu. No najmä, prestane vnímať materstvo ako svoju povinnosť, ktorej sa nemôže zbaviť.

Materstvo nebudete vnímať ako povinnosť

Sociálny život ožije

Človek je tvor spoločenský a materstvo často znamená výrazný zásah do spoločenského života. Zrazu sa väčšina činností dňa začne točiť okolo toho krásneho, rozkošného a hlavne bezbranného tvora a mnoho vašich priateľov či známych nerozumie vášmu správaniu. Je prirodzené preto, že rebríček kamarátok počas materstva čaká veľké zemetrasenie. Je predsa normálne, že chceme tráviť čas s tými, s ktorými nás niečo spája a majú pre nás porozumenie. Matku dokáže pochopiť zväčša iba ďalšia matka.

Problém však nastáva vtedy, keď v dôsledku povinností nezostáva čas na stretávanie sa s inými ľuďmi. Doprajte si chvíľu pre seba, zverte deti do opatery partnera, starých rodičov, tety či strýka. Spoločenský život je obohacuje – niekedy vám ukáže, ako sa máte dobre v porovnaní s ostatnými, inokedy vám pomôže zabudnúť na každodenné starosti a dokonale uvoľniť sa a občas má dôverný rozhovor s najlepšou kamarátkou priam psychoterapeutické účinky.

Získate uvoľňujúci pocit, že rodina to zvládne i bez vás

Aspoň na chvíľu. Pretože naďalej ste neoddeliteľnou súčasťou vašej rodiny, bez ktorej by len ťažko dokázala fungovať plnohodnotne. Mnoho matiek sa však obáva, ako to zvládne jej partner s deťmi sám, ako to budú zvládať deti, nebudú sa hnevať, čo ak sa niečo stane, čo ak… Je úplne prirodzené, ak je odlúčenie s dieťaťom a jeho zverenie do opatery druhého rodiča sprevádzané množstvom pochybností. Najmä, ak takáto situácia nastáva prvýkrát.

Takéto „odlúčenie“ však pomôže všetkým: otcovi, matke i deťom. Otec získa pocit dôvery, ktorý mu do rúk vloží jeho partnerka, že sa dokáže postarať o deti sám. Deti zase získajú novú skúsenosť – otec sa predsa len svojim ratolestiam venuje inak ako mama – a navyše dostanú šancu budovať si vzťah. A matka? Ak prekoná prvotné obavy, už nikdy ju nebude trápiť pocit zlyhania, ak bude musieť ísť na stretnutie, na úrad, do práce. Veď partner to hravo zvládne a môžem byť pokojná. V konečnom dôsledku chvíľka, ktorú strávi mama osamote, nepomôže iba jej, ale celej rodine.

Získate uvoľňujúci pocit, že rodina to zvládne i bez vás
0 0 hlasov
Hodnotenie článku