4 pravidlá pri nakupovaní

4 pravidlá pri nakupovaní, s ktorými ušetríte

Plytvanie peňazí a potravín kráča ruka v ruke. Podľa údajov Štatistického úradu z predminulého roka minie priemerný Slovák či Slovenka ročne na potraviny približne 800 eur – čo je v priemere niečo cez 66 eur mesačne. Máte pocit, že míňate viac? Alebo sa vám zdá táto suma prehnane vysoká? Tak sa skúste zamyslieť aj nad tým, koľko zabudnutých jogurtov po dátume spotreby, zvyškov z obeda a nedojedených desiatových balíčkov vašich ratolestí putuje z chladničky rovno do koša.

Zbytočné vyhadzovanie potravín sa stáva čoraz vypuklejším problémom. Denne v našich odpadkových košoch končia kilogrami jedla. Nakúpili sme viac, ako sme stihli spotrebovať, nedodržali sme správne skladovanie, zvyšky u nás nikto dojedať nechce, chlieb sa vyhadzuje už na druhý deň… Stačí však zmeniť naozaj len zopár návykov a o pár týždňov zistíte, že zbytočné vyhadzovanie jedla bolo nielen neekologické, ale aj neekonomické.

Zbytočné vyhadzovanie potravín

1. Uprataná domácnosť

Začnite od podlahy. Vytrieďte potraviny v špajzi, vypracte chladničku, dôkladne ju umyte, vyčistite debničky a košíky, v ktorých skladujete zeleninu. Vďaka poriadku budete mať lepší prehľad o tom, čo máte a nemáte doma.

2. Nákupný zoznam

Naše mamy či staré mamy často bez nákupného zoznamu nevyšli z domu. Takáto drobnosť totiž dokáže ušetriť more času pri nakupovaní a tiež oveľa viac peňazí, ako si myslíte. Zoznam si pripravte doma po dôkladnej revízii chladničky a špajze. Potraviny si naň napíšte v takom poradí, v akom prechádzate medzi regálmi – ovocie a zelenina sú zvyčajne hneď pri vstupe do obchodu, trvanlivé potraviny a sladkosti zase bližšie k pokladniam…

Ako vám to pomôže?

Vďaka nákupnému zoznamu budete mať dokonalý prehľad o tom, čo máte v chladničke, čo nemáte v chladničke, čo treba naozaj kúpiť a bez čoho sa naozaj zaobídete. Ak ho budete dodržiavať, kúpite teda skutočne len to, čo potrebujete, ušetríte a vyhnete sa spontánnym nájazdom na pulty so sladkosťami.

3. Nakupujte na trhu a na váhu

Dnes už takmer v každom väčšom meste nájdete bezobalový obchod, v ktorom si môžete nakúpiť na váhu presne toľko potravín, koľko potrebujete – či už ide o strukoviny, ryžu, cestoviny či obyčajné ovsené vločky. Aj takáto maličká zmena vám môže pomôcť nevyhadzovať nespotrebované zvyšky. Chystáte sa variť po prvýkrát „áziu“? Kúpte 300 gramov jasmínovej ryže do vlastného vrecúška. Nič vám predsa nebráni ísť na nákup kedykoľvek znova, ak vám recept vyjde a budete podľa neho variť znova.

Síce ide o potraviny, ktoré majú dlhú trvanlivosť, aj nimi však máme tendenciu sa prezásobiť a následne zbytočne vyhadzovať. Najčastejšie preto, že nám v obaloch zostane napr. menej ako jedna porcia cestovín s rozličnými odporúčanými dĺžkami varenia.

Čerstvé ovocie a zeleninu nakupujte na trhu. Okrem toho, že podporíte lokálnych farmárov a predajcov, nakúpite bez obalu a máte možnosť odvážiť si presne toľko, koľko potrebujete.

Nakupujte na trhu

4. Žiadne zľavy a multipacky

Vyhnite sa kúpam balíčkov 3+1 zdarma a obrovským jumbo baleniam, ak ide o potraviny s krátkym obdobím trvanlivosti alebo také, ktoré konzumujete výnimočne. Potraviny tesne pred dátumom spotreby so zníženou výhodnejšou cenou kúpte iba v prípade, že ich naozaj spotrebujete. Buďte k sebe nekompromisný.

TEMPOtip: Čo ak vám predsalen zostane?

Keďže slovenská legislatíva aktuálne nepovoľuje prerozdeľovanie potravín po dátume minimálnej trvanlivosti napríklad sociálne slabším prostredníctvom verejných chladničiek, môžete skúsiť pomáhať po svojej vlastnej ose. Kúsok nedeľného koláča, ktorého už v pondelok budú mať vaše deti plné zuby alebo pohár vývaru určite padne na úrodnejšiu pôdu u ľudí bez domova, než by mal skončiť v kontajneri. Pripravte sa však na to, že oficiálnou cestou to nepôjde. Prísne hygienické normy charitatívnym zariadeniam nepovoľujú prijímať hotové jedlá od neznámych darcov – a, samozrejme, oprávnene. Vedia vám však dať typ na konkrétneho človeka z ulice, ktorého aj dvojdňové pečivo úprimne poteší.

Nezabúdajte, že najlepší odpad je ten, ktorý sa nevytvorí. A pri potravinách to platí niekoľkonásobne. Snažte sa pomalými krokmi byť lepším a zodpovednejším človekom ako včera. Lebo najdôležitejšie je predsa začať od seba.

najlepší odpad je ten, ktorý sa nevytvorí
0 0 hlasov
Hodnotenie článku