4 signály, že ste pri maľovaní zvolili nesprávnu farbu

4 signály, že ste pri maľovaní zvolili nesprávnu farbu

Raz za niekoľko rokov to čaká každú domácnosť: maľovanie. Ako však vybrať tú správnu farbu? Je to pomerne jednoduché – biela sa hodí prakticky do každej miestnosti, je stáročiami overená, a keď sa vám zdá nudná, dokážete ju jednoducho oživiť rastlinami, stoličkami, gaučom či kreslami v odvážnejších farbách.

Samozrejme, nie každý siahne po bielej, či inej neutrálnej farbe a niekedy sa môže dostaviť aj nemilé prekvapenie. To však nezistíme dovtedy, kým nenamaľujeme steny – hoci sa nám odtieň vo vzorkovníku môže páčiť, ak do neho zahalíme celú miestnosť, výsledok môže byť úplne iný. Ako zistiť, že sme pri maľovaní zvolili nesprávnu farbu? Tieto 4 signály nám to napovedia.

V miestnosti sa necítite dobre

Hoci ide zrejme najjasnejší signál, často ho môžeme prehliadnuť. Nejde o nič objektívne, je to „len“ subjektívny pocit – jednoducho sa po vymaľovaní v miestnosti necítite dobre. Mnohí z nás potom začnú rozmýšľať, čím to je, či nie je chyba v nich, či si na to časom nezvyknú. Zvyknúť sa dá na všetko, ale ak ani sa na druhý deň v danej miestnosti necítite komfortne, azda je na čase pouvažovať o zmene farby. Problémom môže byť napríklad, keď si v miestnosti, kde máte svoj kozmetický stolík, pri ktorom sa líčite, zvolíte sivú či zelenú farbu. V takom prípade bude váš obraz v zrkadle vyzerať nezdravo až sinavo. Tu je vhodnejšie zvoliť opäť čistú bielu farbu, prípadne krokom vedľa nie sú ani pastelové odtiene: pudrová ružová, svetlomodrá či starožltá.

V miestnosti sa necítite dobre

Lampy zapínate aj počas dňa

Zapínate lampy v miestnosti oveľa skôr ako zvyčajne? Keď si čítate počas dňa, prisvietite si malou lampičkou, aj keď ste to doteraz nerobili? Ide o jasný signál, že do tejto miestnosti ste zvolili príliš tmavú farbu. Takou môže byť tmavošedá, silnofialová, čierna, tmavohnedá či tmavomodrá. Čo robiť v takomto prípade? Tu našťastie nie je úplne nutné premaľovať celú izbu, pokojne môžete dve steny nechať vo vami prvotne zvolenom odtieni, zvyšné – vrátane stropu – natrieť svetlejším odtieňom. Či už siahnete po kontrastnej farbe, alebo si zvolíte len svetlejší variant daného odtieňu. Ak sa vám druhýkrát už maľovať nechce, efektným a efektívnom trikom môžu byť tapety. Prípadne vpustiť do miestnosti viac prirodzeného svetla: dať dole záclony, umyť okná, umiestniť sem zrkadlá.

Musíte žmúriť

Ak po vstupe do miestnosti automaticky prižmúrite očami a poviete, že by sa vám hodili aj slnečné okuliare, problémom nemusí byť priveľmi vyleštená podlaha. V prípade, že ste predtým maľovali, ide o jasný znak, že ste si vybrali príliš žiarivú farbu. V tomto prípade môže ísť o krikľavú žltú, polárnu bielu či výraznú oranžovú. V kombinácii so svetlejším nábytkom a podlahou či presvetleným priestorom tak môže vzniknúť efekt, vďaka ktorému máte pocit, že miestnosť je prežiarená. Hoci je už teraz neskoro a miestnosť by ste mali premaľovať, do budúcnosti vám pomôže tento trik: väčší kartón natrite vami vybranou farbou a poprikladajte ho na stenu, nech viete, ako sa správa v tme, šere, svetle aj na priamom slnku.

Zariadenie miestnosti má sivý či zelený odtieň

Podobný problém ako v prvom prípade môže nastať vtedy, keď nábytok a zariadenie miestnosti náhle získa sivastý či zelenkastý nádych. V tomto prípade je to ovplyvnené najmä dvomi faktormi: okrem odtieňa samotnej farby je to aj farebnosť vybavenia domácnosti. Kombinácia týchto dvoch farieb môže pomôcť vzniknúť tieňom neprirodzenej farby. Tu je riešením priviesť do miestnosti viac svetla – pomocou lampy s chladnejším svetlom, zvesiť záclony, pridať zrkadlo, natrieť strop na bielo. Alebo miestnosť premaľovať do neutrálnych odtieňov.

miestnosť premaľovať do neutrálnych odtieňov
Nábytok a bytové doplnky
0 0 hlasov
Hodnotenie článku