4 veci, ktoré by sme sa mali naučiť od detí

4 veci, ktoré by sme sa mali naučiť od našich detí

Áno, samozrejme, rodičia sú tí, ktorí majú viac skúseností, mali by byť deťom vzorom a byť ich sprievodcami a učiteľmi v živote. Sú však oblasti, v ktorých majú deti navrch. Ich čistota a úprimnosť je niečo, čo by sme mali prinavrátiť do našich životov. S čím začať?

Deti si užívajú prítomnosť

Poznáte to. Dieťa je tak zabrané do hry, nielen, že nereaguje na oslovenie, je schopné aj hodinu nepiť či ignorovať hlad, niekedy sa dokáže pri aktivite, ktorá ho pohltí aj pocikať– deti si totiž dokážu naplno užívať prítomnosť. Ak ich baví nové lego, dokážu pri ňom presedieť doslova hodiny. Nemyslia na to, čo bolo ráno, čo bude večer, čo budú zajtra variť. Sú tu a teraz. Hoci nie sú zaťažené problémami a starosťami a ide im to týmto spôsobom úplne prirodzene, mali by sme sa od nich učiť aspoň to precítené vnímanie prítomnosti – ak sa s nimi pol hodinu denne cielene hráme, nemyslime na to, čo nás ešte čaká, prípadne aký sme mali deň v práci. Buďme tam len pre ne.

Deti sú úprimné

Deti vám úprimne povedia, či sa im páči váš nový účes alebo či im chutil obed. Ak ho skritizujú, neznamená to, že vám chcú ublížiť. Iba povedia to, čo si naozaj myslia. V celej svojej dobrote a čistote. Naučme sa nebyť falošnými – pochváľme, čo sa nám páči, kritizujme, čo sa nám nepáči (a objektívne si to konštruktívnu kritiku zaslúži), no snažme sa tým neraniť nášho partnera v komunikácii. Samozrejme, nie každý je v dnešnej dobe na kritizovanie zvyknutí.

Deti idú vždy naplno

Deti nemyslia na zadné vrátka, dokážu si všetko vychutnať naplno. Z ihriska odchádzajú úplne vyčerpané, bublifuk minú do poslednej kvapky. Jednoducho nemyslia na zadné vrátka. Samozrejme, netreba byť nezodpovednými, no užívať si naplno bezstarostné chvíle je také oslobodzujúce. Obujte si gumáky, oblečte si pršiplášť a zašantíte si s deťmi v kalužiach. Vyváľajte sa v blate. Hádžte sa do snehu! Uvidíte, aký úžasný vplyv to bude mať na vašu náladu.

Deti nemyslia na zadné vrátka, dokážu si všetko vychutnať naplno.

Deti sú zvedavé

Nebuď zvedavá, budeš skoro stará. Koľkokrát ste to v živote počuli? A prečo vlastne? Čo je zlé na zvedavosti? Veď tá nás aj evolučne posúva vpred. Ak by naši predkovia neboli zvedaví, neobjavili by jaskyne ako útočisko pred zimou a dažďom, neobjavili by oheň… Zvedavosť je človeku prirodzená ako dýchanie. Buďme zvedaví, zaujímajme sa, pýtajme sa. Nie je na tom nič zlé!

0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Ako chrániť škôlkara či školáka pri chrípkovej epidémii
Ako chrániť škôlkara či školáka pri chrípkovej epidémii?