5 dôvodov, prečo sa prejedáme

5 dôvodov, prečo sa prejedáme a nedokážeme dodržať svoj jedálniček a schudnúť

Dôvodov, prečo sa prejedáme, je veľké množstvo. Ja vám ale rozpíšem päť najčastejších dôvodov. Možno sa budete čudovať, že okrem nudy a stresu je medzi nimi aj snaha zavďačiť sa partnerovi …

Nuda

Napadlo vám niekedy, že sa možno prejedáte práve preto, že práve nemáte nič lepšie na práci? Nuda je totiž jeden z hlavných dôvodov, prečo do seba zbytočne ládujeme veľké množstvo potravín, ktoré naše telo vôbec nepotrebuje. Sedíte pri televízii, alebo pri počítači a stále niečo zjete. Možno si ani neuvedomujete, že ste práve zjedli vrecúško chipsov. Proste jete, pretože aj tak nie je čo robiť …

Vyskúšajte:

Nájdite si nejaký koníček či nových priateľov, aby ste na tento zlozvyk čo najrýchlejšie zabudli. Kilá totiž môžu ísť nebezpečne hore závratnou rýchlosťou!

Prečo sa radi prejedáme nezdravými jedlami?

Dôvod, prečo sa radi prejedáme zvlášť nezdravými jedlami, je jednoduchý. Podľa britských vedcov totiž tuky a smotana v mozgu vyvolávajú priamo ohňostroj šťastia, a to je dôvod, prečo sa ich ľudia nemôžu nabažiť.

tuky a smotana

Stres

Druhým najčastejším dôvodom prejedania sa je stres. Ten má za následok nielen nadmernú konzumáciu jedla (a predovšetkým sladkostí) počas dňa, ale – a to je ešte horšie – aj v noci. Nahromadené napätie za celý deň sa totiž práve večer nakopia a vy, aby ste sa nezbláznili, sa proste najete viac než dosýta, a tak znížite prekrvenie mozgu, vďaka čomu sa upokojíte a utlmíte.

Vyskúšajte:

Stresu sa v dnešnej dobe bohužiaľ nevyhnete, ale skúste nájsť inú činnosť, ktorá vás upokojí – napr. jógu, pustite si relaxačnú hudbu, alebo na stres pomôže aj sex.

Stresu sa nevyhnete

Prestávate piť či fajčiť

Ak sa rozhodnete skoncovať s neresťami a prestať piť, alebo fajčiť, nezostáva, než vám gratulovať, lenže – odnaučenie od týchto závislostí nie je jednoduché. Často sa tak stáva, že síce zabudnete na jeden zlozvyk, ale privodíte si iný – a tým býva práve prejedanie. Ľudia túžiaci po poháriku či cigarete totiž podľa odborníkov siahajú najčastejšie práve po jedle, aby na svoje chute zabudli.

Vyskúšajte:

Keď jedlo, tak ovocie a zeleninu. Chute uspokojíte a ešte urobíte niečo pre zdravie!

ovocie a zelenina

Je to miestny zvyk

Spomínate na film Moja tučná grécka svadba? Nielen v tejto južanskej krajine je samozrejmosťou bohaté jedlo s niekoľkými chodmi. A tak ľudia, aby nerušili zažité tradície, jedia nadmerné množstvo jedla. Ide o štvrtý najčastejší dôvod, prečo sa ženy aj muži prejedajú.

Vyskúšajte:

Čas od času nie je od veci si dať večeru s piatimi chodmi, ale nie denne. Zvyky sú skrátka od toho, aby sa porušovali!

Chcete potešiť partnera – kuchára

Ak máte to veľké šťastie, že je váš partner skvelý kuchár a svoje umenie vám tiež rád prezentuje, máte vyhrané. Aspoň v tom zmysle, že nemusíte variť. Avšak každá minca má dve strany. A tak síce máte každý deň teplú večeru s viac chodmi, ale mnohé špeciality vám na štíhlej línii, ani na zdraví, nepridajú. Práve snaha zavďačiť sa dobre (a ochotne) šikovnému partnerovi je piatym najčastejším dôvodom prejedania sa.

Vyskúšajte:

Striedajte sa vo varení. Zvlášť ak nie ste zdatný kuchár a pri sporáku sa vám veľmi nedarí, je to skvelý spôsob, ako sa denne neprejedať a naopak chudnúť.

striedanie sa vo varení

Čo neviete o prejedaní …

* Prejedáte sa pravidelne? Tak dajte pozor, aby vám kilá nešli rýchlo hore. Nadváha a obezita sú priamo zodpovedné za 14% všetkých nádorov u mužov a až 20% všetkých nádorových ochorení u žien.

* Prejedanie babičiek vraj vedie aj k obezite vnukov. Deti žien, ktoré v tehotenstve jedia tučnú stravu, majú nesporne väčšie sklony k obezite. A čo je ešte horšie – nielen deti, ale aj vnuci. Matka vraj môže jesť akokoľvek striedmo, ale ak sa prejedala babička, má dieťa smolu.

* Ľudia, ktorí sa prejedajú, za to ani nemôžu. Teda aspoň podľa britských vedcov, ktorí všetko zvádzajú na metabolický hormón leptín. Ten je zodpovedný za znižovanie pocitu hladu a zvýšenie pocitu nasýtenosti. Za všetkým údajne stoja gény. Ľudia, ktorí leptín v tele nemajú, trpia nekontrolovaným prejedaním a pomôcť im môže len dodanie tohto hormónu do tela.

Ľudia, ktorí sa prejedajú
Viac článkov
jablkáč aj pre deti
RECEPT: Jablkový koláč aj pre deti