5 pravidiel, ktoré sa oplatí dodržiavať ráno v škôlke

5 pravidiel, ktoré sa oplatí dodržiavať ráno v škôlke

Deti sú deti – sú roztopašné, občas neposlušné, občas sa aj na hlavu postavia, lebo si nechcú vyzuť či obuť topánky. Rána bývajú vďaka tomu hektické a tobôž v prípade, že musíte ratolesť v rauši odniesť do škôlky a čaká vás ešte cesta do práce. Na čo by ste však nemali zabúdať?

1. Zdravé dieťa

Ako sa vám páči, ak sa vaše dieťa, napríklad ani nemusí trpieť oslabenou imunitou, hrá v kolektíve s dieťaťom, ktorému tečú zelené sople? Prípadne sa dusí kašľom? Asi to nie je úplne príjemné. A teraz si predstavte, že ste tehotná mamička alebo máte doma novorodenca a len tŕpnete, čo ten váš škôlkar zase donesie domov. Áno, škôlkarske choroby sú bežné a prešli sme si nimi všetci, ale v minulosti boli rodičia oveľa zodpovednejší a s chorým dieťaťom trávili doma čas (prípadne starí rodičia). Samozrejme, dnes je situácia iná, máme náročnejšie zamestnania, nemáme stabilitu a istotu, že nás šéf nevyhodí, keď budeme s dieťaťom každý druhý týždeň doma a starí rodičia často ešte pracujú, ale… Zdravie je jednoducho na prvom mieste a ohľaduplnosť je viac ako na mieste. Do škôlky jednoducho patrí len zdravé dieťa. A oveľa lepšie bude vďaka tomu zvládať aj stretnutia s chorými deťmi menej zodpovedných rodičov.

2. Pozdrav

Buďte svojím deťom vzorným príkladom a vždy a zreteľne pozdravte nahlas, keď vstúpite do priestorov materskej školy. Zdravte všetkých, učiteľky, upratovačky, tety kuchárky, iných rodičov aj deti. Nabádajte aj svoje dieťa, aby zdravilo. Je to úplne základná barlička slušnosti. Nezabúdajte tiež ani na ďakujem a prosím. Ak chceme z detí vychovať slušných ľudí, práve tu treba začať.

Buďte svojím deťom vzorným príkladom a vždy a zreteľne pozdravte nahlas

3. Žiadne hračky

Mnohé materské školy to majú stanovené ako oficiálne pravidlo, že deti si svoje vlastné hračky do škôlky brať nesmú. A ak áno, tak len vo vyhradený deň. Okrem toho, že je to nepraktické, keďže deti na svoju hračku často v priebehu dňa zabudnú a potom ju pred odchodom všetci zúfalo hľadajú, alebo naopak, dieťa je na ňu príliš fixované a nechce ju nikomu požičať, pri čom vznikajú nezhody, môže to tiež negatívne ovplyvňovať vnímanie sociálnych rozdielov. Deti v škôlke by sa jednoducho mali hrať v kolektíve s tým, čo majú v herničke k dispozícii.

4. Dávanie úloh učiteľkám

Ak má vaše dieťa viac ako 3 roky, základné pokyny by už malo dokázať splniť samo (obliecť a vyzuť si ponožky/svetrík, odniesť topánky do skrinky, upratať si pyžamko). Ak je mladšie, prípadne je v škôlke nové, povedzte, nech poprosí pani učiteľku, keď si s niečím nebude vedieť poradiť. Naučte deti zodpovednosti už od útleho veku. Ocenia to nielen učiteľky, ale aj samotné dieťa o pár rokov neskôr.

5. Rýchly odchod

Ak vaše dieťa robí scény, tým, že budete 30 minút čakať v šatni a prehovárať ho, nikomu nepomôžete. Dieťaťu vysvetľujte už cestou, čo sa bude diať, v triede ho prezlečte, objímte, pobozkajte a odovzdajte pani učiteľke. 80 % detí sa upokojí ešte rýchlejšie, než keby ste s nimi zostali dlhšie. Navyše, ak by sa takto zachoval každý rodič a trávil by desiatky minút ráno v škôlke, asi by sa tam všetci necítili úplne komfortne.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku