5 rád pre budúce mamičky

5 rád pre budúce mamičky, ako prežiť v práci

Tehotná žena nastupuje na materskú dovolenku 6 až 8 týždňov pre pôrodom. Avšak ako dovtedy prežiť v práci? Únava, stres, doprava, hormonálne výkyvy… Tehotná žena chce na jednej strane počúvať svoje telo a na druhej strane pracovať s takou intenzitou, na akú je zvyknutá. Ako to skĺbiť?

Tehotenstvo oznámte čo najskôr

Aj keď zákonník práce nestanovuje povinnosť oznámiť tehotenstvo, aj tak sa odporúča oznámiť ho svojmu zamestnávateľovi na konci prvého trimestra tehotenstva. Zamestnávateľ toto gesto môže oceniť a prispôsobiť vám prácu napríklad znížením hodín alebo môžete požiadať o zmenu pracovných podmienok podľa druhu vykonávanej práce. Zároveň je zamestnávateľ povinný pustiť vás na lekárske vyšetrenia. Každopádne, zamestnávateľ si bude vážiť vašu transparentnosť a otvorenosť. Nie je nič horšie ako keby sa mal dozvedieť o vašom stave od niekoho iného.

Organizácia svojho pracovného prostredia

Zariaďte si kanceláriu, respektíve pracovné miesto, čo najpohodlnejšie. Dajte si napríklad malý stolček pod nohy a vankúšik za chrbát, aby ste sedeli správne a uľavilo sa vám od prípadnej bolesti z dlhšieho pobytu na stoličke. Aby ste zbytočne veľmi nepribrali a zároveň predišli návalom hladu, zásobte sa malými, ale zdravými drobnosťam. Ideálne sú napríklad mandle, orechy, ovocie, zelenina a výživy. Dávajte pozor na kávu, kolu alebo energetické nápoje. Dajte prednosť skôr čajom z vhodných byliniek alebo zo zmesi určenej pre tehotnú ženu. Nezabudnite sa pravidelne natiahnuť, pokojne aj posediačky. Položte si na stôl prekrížené predlaktia a položte na ne čelo. Cúvnite so stoličkou a natiahnite si tak chrbát.

 Organizácia pracovného prostredia

Navrhnite zmeny vo vašej práci

Nečakajte na to, že váš nadriadený bude chodiť s návrhmi, ktoré by vám mohli uľahčiť prácu. Prevezmite iniciatívu. Váš nadriadený určite ocení, že prinesiete riešenia. Zmeny v pracovnom harmonograme, prispôsobenie pracovného času, aby ste sa vyhli špičkám. Určenie práce na doma alebo delegovanie vášho projektu kolegyni. Participujte na prerozdelení vašich pracovných úloh na vašich kolegov, bude sa vám odchádzať z práce s dobrým pocitom, že vaša práca je v dobrých rukách a po návrate z materskej dovolenky v nej budete môcť pokračovať.

Šetrite energiou

Žena počas tehotenstva býva často veľmi unavená, preto šetrite čo najviac energiou napríklad tým, že budete viac oddychovať po práci. Je to príležitosť ako sa viac priblížiť k svojej rodine. Skúste stráviť svoj voľný čas čítaním, s rodinou alebo si pozrite dobrý film.

 Šetrite energiou ak ste tehotná

Zostaňte v kontakte počas materskej dovolenky

Oznámenie narodenia dieťaťa, poslanie fotiek bábätka, návšteva kolegov a predstavenie bábätka. Príležitostí je celkom dosť na to, aby ste zostali v kontakte so svojim zamestnávateľom a kolegami. Samozrejme, ak vám je to prirodzené a máte šťastie na príjemné pracovné prostredie.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku