ako dostať škandinávsky štýl k sebe domov

5 tipov, ako dostať škandinávsky štýl k sebe domov

Nekonečné zimné dni, málo svetla, zima, vstávanie za tmy, prichádzanie domov z práce ešte za väčšej tmy. Poviete si: „Z toho by som mal depresiu.“ Určite, je to náročné na psychiku, Severania o tom vedia svoje. Aj preto kladú veľký dôraz na to, ako vyzerajú ich domovy. A nielen vyzerajú, ale najmä, ako sa tam cítia: chcú mať bývanie svetlejšie, teplejšie, útulnejšie, také, kde je radosť stretávať sa a tráviť čas. Škandinávsky štýl je hodný inšpirácie. Prinášame vám 5 tipov, ako dostať tento útulný minimalizmus aj k sebe domov.

Veľký jedálenský stôl nesmie chýbať

Hygge, alebo aj šťastný život, je škandinávska filozofia, ktorá miestnym okrem iného pomáha prekonať depresívne tmavé dni. Jej neoddeliteľnou súčasťou sú spoločné večere, obedy, raňajky, akýkoľvek čas strávený pri spoločnom stole s dobrým jedlom. Jedálenský stôl je tak kultúrnym centrom celého domova, tu sa odohráva prevažná časť spoločenského života. Tomu zodpovedá tiež jeho veľkosť a použitý materiál: priestranné mohutné jedálenské stoly najčastejšie z masívu. Výborne vyzerá napríklad svetlý masív (nielen) s patinou na minimalistických, no pevných čiernych kovových drevách.

Zásahom do čierneho bude tiež masívny stôl s drevenými nohami, musí však z neho vyžarovať pevnosť a robustnosť. Túto silu dokážete zjemniť ladnými drevenými stoličkami či subtílnejšími lavicami. Pokojne však môžete siahnuť i po farebných nadčasových stoličkách: smaragdová zelená, žltá, sivá, kráľovská modrá, ružová. Snažte sa však priveľmi nepopustiť uzdu farebnosti a udržať ju na dvoch (ešte lepšie jednej) dominantných farbách a jednej, dvoch doplnkových.

Otvorený úložný priestor

V našich končinách máme vžité, že to, čo je v skrini, musí byť ukryté. A tak si tam môžeme dovoliť aj menší-väčší neporiadok – lebo, čo oči hosťa nevidia, to naše srdce nebolí. Škandinávci k problematike skladovania pristupujú opačne: neboja sa nechať úložný priestor otvorený a funkčné predmety použiť ako dekoráciu. Konzolové poličky v kuchyni, knižnica ako úložisko drobností, stander namiesto skrine, komoda bez dvierok namiesto tej s dvierkami.

Práve tento krok núti Škandinávcov smerovať k minimalizmu: na týchto miestach si ukladajú menšie množstvo vec – iba tie, ktoré denne potrebujú. Zároveň ich núti k precíznejšiemu výberu týchto vecí: na konzolovej skrinke v kuchyni vyzerá krajšie tmavočervená keramická forma na bábovky ako silikónová krikľavo zelená forma. Nebojte sa teda viac otvoriť úložný priestor, pretriediť veci, obmedziť sa na potrebné minimum a viac kurátorsky vyberať doplnky do domácnosti.

Drevo, kov, útulnosť

Škandinávci si uvedomujú dôležitosť toho, aké materiály používajú vo svojom bývaní. Okrem estetického vzhľadu musia byť aj kvalitné a vyžarovať akési teplo. Interiérom preto často dominuje masívne svetlé drevo: sála z neho útulnosť, spojenie s prírodou, kvalita a je príjemné na dotyk. Tento materiál veľmi často dominuje severským domácnostiam. Keď je však dreva priveľa, môže pôsobiť mdlo. Práve preto jeho kvality akcentujú kovovými prvkami teplých farieb: mosadz, meď či bronz sú na to ako stvorené.

Metalické povrchy sú síce na dotyk chladné, no teplým farebným odtieňom sa skvelo dopĺňajú s drevom a vytvárajú harmóniu. Pokojne siahnite po kovových mrežovaných stoličkách v štýle boho, po výraznej bronzovej mise na ovocie, po sieťovaných zlatých poličkách na pár knižiek či drobných izboviek. Navyše metalické odtiene sa ľahko kombinujú s ďalšími farbami prítomnými v škandinávskom štýle: tmavozelená, sivá, šedá, ružová a rôzne pastelové odtiene.

Škandinávci si uvedomujú dôležitosť toho, aké materiály používajú vo svojom bývaní.

Svetlá v kombinácii s pastelovou farbou

Ako sme už v úvode článku spomínali, najmä počas zimných mesiacov sa Škandinávci nemôžu priveľmi spoliehať na prirodzené svetlo. Tomu prispôsobujú i farebné schémy: pri správnom výbere totiž dokážu domov zvolené farby presvetliť a postarajú sa o to, aby nepôsobil tmavo a depresívne. Najlepšie výsledky dosahujú s dominantnou bielou farbou: steny, často i podlahy majú biele alebo aspoň svetlé.

S veľkou pravdepodobnosťou sa v severskej kuchyni stretnete s linkou bielej či inej svetlej farby. Rovnako to platí i o zástene. Čo sa týka ďalších veľkých kúskov nábytku, prítomný je svetlosivý gauč alebo svetlý drevený nábytok. Hoci škandinávsky štýl sa vyznačuje minimalizmom, monochromatické farebné schémy tu veľmi priestor nemajú. Vždy zariadenie osviežia vhodnými farbami, najčastejšie sú to pastelové farby: pudrová ružová, svetlomodrá, svetlooranžová, svetložltá či béžová. Tu sa však farebné oživenie nekončí, naopak, pokračuje zeleňou.

Veľa zelene

Škandinávci sú odnepamäti úzko spätí s prírodou. Aj to je dôvod, prečo v ich domovoch nájdeme obrovské množstvo izboviek. To pestujú na okenných parapetoch, pri ktorých nájdeme záclony či zatiahnuté žalúzie len veľmi ojedinele. Robia maximum preto, aby priviedli domov čo najviac prírodného svetla. Ocenia to rovnako rastliny, ktoré pestujú okrem iného aj v malých skleníčkoch, tie dokážete umiesniť práve na parapet.

Zeleň okrem umocnenia kontaktu s prírodou prispieva tiež k lepšej klíme v domácnosti – zvyšuje kvalitu vzduchu. Izbovky u severanov nájdete všade – v kúpeľni, v kuchyni, na toalete, v obývačke, spálni, pracovni. Vyskúšajte prepojiť viacero z týchto 5 tipov, prineste kus škandinávskeho štýlu k sebe domov a ochutnajte povestné hygge – šťastný život.

Škandinávci sú odnepamäti úzko spätí s prírodou.
0 0 hlasov
Hodnotenie článku