5 tipov, ako použiť kypriaci prášok v domácnosti

5 tipov, ako použiť kypriaci prášok v domácnosti

Aby boli koláče krásne nafúknuté a vláčne, pomáha nám kypriaci prášok. Jeho univerzálnosť však nemá hraníc. Okrem pečenia ho môžete v kuchyni použiť aj na množstvo ďalších činností – od umývania cez pohlcovanie pachov až po čistenie šperkov.

Kypriaci prášok ako pohlcovač pachov

Zabudnutý kúsok zrejúceho syra či vyliata paradajková polievka dokážu v chladničke narobiť poriadnu paseku. Ako sa zbaviť tohto nepríjemného zápachu? Stačí nasypať balenie kypriaceho prášku na tanierik či do misky, vložiť do chladničky a už o niekoľko hodín by po nepríjemnom zápachu nemalo ostať ani stopy.

Zbaví vás kávových usadenín

Desí vás pohľad na vašu obľúbenú šálku, z ktorej pijete čaj či kávu? Kypriaci prášok vám jednoducho a účinne pomôže zbaviť sa usadenín a fľakov. Do tejto nádoby stačí naliať vodu, nasypať kypriaci prášok, premiešať a nechať pôsobiť počas noci. A ráno si doprajete čaj alebo kávu v čistej šálke.

Prášok na pranie

Existuje hneď niekoľko zaujímavých dôvodov, prečo pridať kypriaci prášok do práčky. Prvým z nich je, že pomôže odstrániť zaschnuté škvrny z oblečenia. Okrem toho má na bielizeň mäkčiace a bieliace účinky. Odporúčame ho však používať pri praní nefarebnej bielizne. Zabudnúť nemôžeme ani na to, že kypriaci prášok dokáže zbaviť práčku vodného kameňa.

Prášok na pranie

Kypriaci prášok na šperky

Čarovná brošňa po babičke, obrúčka po 15 rokoch nosenia či krásna zlatá retiazka z birmovky. Šperky si zaslúžia a niekedy aj potrebujú vyčistiť. Ako na to? Do nádoby s vodou, približne 1 l, nasypte polievkovú lyžicu kypriaceho prášku, premiešajte a vložte šperky. Po približne 60 minútach sú nečistoty uvoľnené a potom stačí už len šperky vyleštiť handričkou.

Vyčistí aj rúru či mikrovlnku

Pripálené zvyšky jedla, škvrny z omáčok, vystreknutý olej – pri čistení rúry na pečenie či mikrovlnky nás nečaká nič príjemné. Existuje však na to jednoduchý trik. Do rúry dajte najprv neprikrytú misku s vodou a nechajte piecť aspoň 40 minút. Následne si pripravte roztok vody s kypriacim práškom, a keď rúra vychladne, zvyškov jedla sa zbavíte rýchlo a hladko. Rovnako môžete tento recept použiť pri pripálených panviciach či hrncoch.

0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Domáca vegeta bez sušenia
RECEPT: Domáca vegeta bez sušenia