5 tipov, ako si uľahčiť žehlenie

5 tipov, ako si uľahčiť žehlenie

A čo vlastne žehliť vôbec nemusíte?

Niekto ho zbožňuje, iný nenávidí – reč je o žehlení. Ak patríte do druhej skupiny, prípadne si viete predstaviť aj inak tráviť čas, než pri horde oblečenia a rozhorúčenej žehličke, máme pre vás zopár tipov.

1. Začnite už v práčke

Už do práčky vkladajte oblečenie zrolované do ruličiek a tak, aby ste ju nepreplnili. Tiež nepoužívajte silné odstreďovanie – aj za cenu, že oblečenie bude dlhšie schnúť. Ihneď po vypratí oblečenie vyberte a zaveste, nenechávajte ho ani chvíľu stáť v bubne.

2. Správne zavesenie

Košele a tričká sušte zavesené na vešiakoch, rovnako môžete postupovať aj pri nohaviciach. Keďže ste ich dôkladne neodstredili, mokrá látka bude ťažká a sama sa bude ťahať pomocou gravitácie k zemi, a tým pádom vyrovnávať. Ak z oblečenia kvapká, zaveste ho nad vaňu či na balkón, alebo do sprchovacieho kúta.

3. Horúca para

Keď oblečenie vyschne, pustite sa do parného žehlenia. O čo ide? Do vane napustite horúcu vodu a nechajte stúpať paru smerom k oblečeniu. Uvidíte, že sa ako keby zázračne vyrovnalo. Podobne môžete postupovať aj v sprchovom kúte, no budete menej ekologickí – ak sa vám nedá napustiť, musíte nechať chvíľu tiecť horúcu vodu a nechať ju odtekať po čo najväčšej ploche vaničky sprchovacieho kúta.

4. Čo treba žehliť?

Novorodenecké oblečenie, spodnú bielizeň, kuchynské utierky, uteráky a posteľnú bielizeň. Nie preto, aby boli krásne rovné, ale preto, aby ste docielili dôkladnú hygienickosť. Vysoká teplota žehličky spoľahlivo zabije baktérie a zárodky plesní, ktoré sa môžu v oblečení ukrývať. Presne tie baktérie potom spôsobujú zápach uterákov už pri prvom použití či kožné problémy u detičiek.

5. Čo netreba žehliť?

Väčšinu oblečenia s výnimkou pánskych košieľ, ľanu či tenkých viskózových šiat a blúzok, ktoré sa ľahko krčia. Aj pri týchto materiáloch však môžete vyskúšať bod číslo tri a možno vám to postačí.

Čo netreba žehliť?
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
breza
Liečivé bylinky z našich lúk a lesov