5 tipov, ktoré vám uľahčia šestonedelie

5 tipov, ktoré vám uľahčia šestonedelie

Prišli ste domov z pôrodnice. Okamih, na ktorý ste sa tešili niekoľko mesiacov či možno aj rokov. Ale čo teraz? Zrazu sa cítite bezmocná, všetko vám prekáža, chce sa vám striedavo plakať a bezdôvodne sa smiať. Cítite príval lásky? Nie? Je to v poriadku. Máte obavy? Aj to je úplne v poriadku. Ako však toto náročné obdobie prežiť s čo najmenšou ujmou?

1. Vráťte sa do uprataného

Ak je to čo i len trochu možné, poproste manžela/mamu/svokru, aby pred príchodom domov upratali byt. Dôkladne, dôsledne, no nič nepresúvali. Nech vymenia periny, nech umyjú podlahu, WC, umývadlo. Nech vyčistia drez. Nech je všetko krásne voňavé a čisté a vás neiritujú vlasy pod jedálenským stolom či zatuchnuté uteráky v kúpeľni. V tomto období sa máte venovať sami sebe, nie upratovaniu.

2. Nakúpte online

Ak sa manžel musí starať o staršie deti či chodiť do práce, pokojne si objednajte potraviny, drogériu aj lekárenské potreby online. Zvládnete to ešte počas pobytu v pôrodnici. A keď už sme pri pôrodnici – snažte sa tam čo najviac oddychovať. Odložte telefón, vypnite televízor (ak ho máte na izbe). Venujte sa svojim myšlienkam, maznajte sa s dieťaťom, spoznávajte sa, ovoniavajte. Lepšie sa tak napojíte a bude vám doma ľahšie.

3. Zamrazte si do zásoby

Zamrazte si hotové či predpripravené jedlá do zásoby ešte pred odchodom do pôrodnice. Prvé dni či týždne len vyťahujte a zohrievajte, dokončujte. Ak nestíhate, objednajte si čo najzdravší variant jedla z reštaurácie. Nie je to žiadna hanba!

4. Poproste rodinu o pokoj

Prvé dni a týždne sú stvorené na oddych, nastavovanie režimu, spoznávanie sa. Venujte sa iba sebe, dieťaťu, manželovi, ďalším deťom. Slušne poproste všetkých, aby s návštevou počkali. Ak potrebujete výhovorku, lebo sa bojíte, že sa urazia, vyhovorte sa na karanténu. No a čo…

5. Varené jedlo

Máte chuť na palacinky, no nedokážete pol hodinu stáť v kuchyni ubolená? Poproste kamarátku, mamu, sestru, nech len prídu, nakuknú, donesú, podajú, pozdravia a odídu. Vaši najbližší by to mali pochopiť. Ak ste v tehotenstve pili kávu, jedno espresso denne vám neublíži ani pri dojčení. Stačí takýto malý prejav „normálnosti“ a budete mať hneď lepšiu náladu.

Máte chuť na palacinky, no nedokážete pol hodinu stáť v kuchyni ubolená?
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Takto s ňou zatočíte
Škvrna na gauči či blúzke?