5 vecí, ktoré by ste nemali zdieľať na sociálnych sieťach

5 vecí, ktoré by ste nemali zdieľať na sociálnych sieťach

Poznáte to, chcete sa pochváliť, potrebujete sa „vykričať“ do sveta, hľadáte rady u priateľov alebo chcete počuť či čítať len pár povzbudivých slov. A tak na sociálne siete zavesíte niečo, čo nie je úplne okej. Ako to myslíme? Čítajte.

Nástrahy sociálnych sietí neohrozujú len deti a tínedžerov, ktorí si neuvedomujú nebezpečenstvo prílišného zdieľania súkromného života, ale aj dospelých. Samozrejme, zdieľanie intímnych fotografií svojich detí, osobných údajov, odfotených dokladov či platobných kariet, presných adries a dátumov narodenia už asi v dnešnej dobe nikomu nenapadne, vyskytnú sa však aj statusy, na ktorých nevidíme nič zlé na prvý pohľad. Na druhý však môžu byť skvelou pozvánkou pre zlodejov alebo ľudí, ktorých vám chcú uškodiť.

1. Už len dva tri dni v práci a dovolenkaaaaaaa…

Ak sa chystáte preč na dlhší čas, ideálne je oznámiť susedom a blízkym, kde sa budete zdržiavať, ako dlho a kto k vám bude prípadne chodiť polievať kvety. Vešať takúto informáciu vopred na sociálne siete, pokiaľ nemáte naozaj dokonalý prehľad o tom, kto okupuje zoznam vašich priateľov a dôkladne nastavené súkromie a zabezpečenie na profile, nie je rozumné. Ak zdieľate status a fotografie verejne, nie je nič jednoduchšie dohľadať si podľa rôznych registrov či súťaží, do ktorých ste sa zapojili, vašu adresu alebo aj fotografiu domu a zlodeji majú istotu, že ich len tak neprekvapíte.

2. Ahojte, volám sa Peťko, narodil som sa 9. 11. 2020 o 08:07 s mierami valibuka, 53 centimetrov a 4890 kilogramov. Mamička aj ja sme v poriadku.

A k tomu, samozrejme, fotografia ružového uzlíčka alebo ešte v horšom prípade náramok s identifikačnými údajmi – poradové číslo pôrodu, označenie maminky a podobne. Tieto informácie na prvý pohľad nie sú granátom v ruke cudzích ľudí, no nikdy neviete, ako môžu byť zneužité. Pochváľte sa fotografiou dieťaťa, ak to tak cítite, no konkrétne detaily si nechajte pre najbližších, nie pre virtuálny svet. Okrem zoznamu vašich priateľov to vidia stovky párov cudzích očí niekde ďaleko za oceánom (administrátori, programátori…).

3. Zoznámte sa, toto je náš nový tátoš.

Podobne ako v prvom bode, i toto môže byť skvelý podnet pre zlodejov. Ak ste dostatočne zdieľny na sociálnych sieťach, majú prehľad aj o vašich aktivitách – kde pracujete, koľko času tam trávite, kam chodíte do posilňovne (a pred ňou parkujete približne hodinu na tom zašitom parkovisku) a podobne.

4. Jurko už chodí zo školy úplne sám. Dnes cestou domov nazbieral aj zopár gaštanov pre Laurinku.

Ak by vám niekto chcel uškodiť, toto je fatálna informácia – nie je náročné zistiť, kam chodí do školy, vyčíhať si vášho syna cestou a pod zámienkou ho vylákať. Žiaľ, takéto veci sa nedejú iba vo filmoch.

5. Zase pondelok 🙁 Aj vy to v tej práci tak nenávidíte?

Platí základné pravidlo: na sociálne siete píšte to, čo by ste povedali ľuďom aj do očí a niesli si za to následky. Takže, povedali by ste šéfovi alebo kolegom, že to v práci nenávidíte? Nemyslite si, že keď ich nemáte medzi priateľmi, nikdy sa to k nim nemôže dostať.

na sociálne siete píšte to, čo by ste povedali ľuďom aj do očí
0 0 hlasov
Hodnotenie článku