5 x desiata do školy, ktorá deťom určite zachutí

5 x desiata do školy, ktorá deťom určite zachutí

Začína sa školský rok a s ním aj nočná mora mnohých rodičov – čo na desiatu? Ak dieťaťu dávate vreckové, často nemáte istotu, že to minie na výživné jedlo, alebo investuje do čipsov a koly. Ak im však pripravíte občerstvenie, ktoré im budú ostatní spolužiaci aj závidieť, nemusíte sa báť, že by hladovali – domov vám prinesú prázdne misky. Vyskúšajte naše tipy.

1. Ovocný tanier so syrom

Mix ovocia a syra milujú nielen dospelí. Nakrájajte deťom do misky rôzne druhy ovocia, pridajte hrozno a na kocky nakrájaný eidam či goudu. Kto povedal, že na desiatu sa podáva len chlieb či rožky? Stačí iba malý náznak kreativity a už môžete sledovať rozdiely – napr. aj také, že sa vám vráti prázdna miska.

2. Zeleninové mafiny

Či už vám zostala zelenina z polievky alebo vaše dieťa jednoducho inak zeleninu neje, skúste mu pripraviť zeleninové mafiny rôznych tvarov – menším pokojne aj v tvare zvieratiek. Stačí vám vajíčko ako základ, trochu mlieka, rozmixovaná uvarená zelenina (prípadne paprika či paradajky v čerstvej podobe a nakrájané na kúsky) a pár lyžíc múky s trochou kypriaceho prášku, korenia a soli tak, aby ste urobili cestíčko. Následne upečte mafinky a nechajte vychladnúť (pokojne aj večer vopred).

Zeleninové mafiny

3. Syrové toustíky

Aj starší chlieb, hriankový chlieb, včerajší rožok, čokoľvek využijete ako základ, natrite maslom, pridajte 2 plátky čedaru a lyžičku domáceho kečupu. Spojte ako sendvič a dajte zapiecť do grilu alebo toastovača s troškou masla navrchu. Syrové toustíky sú alternatívou ku klasickému „lepeňáku“ a u detí majú obrovský úspech.

4. Špízy

Na špajle alebo špeciálne malé plastové špíziky môžete napichovať ovocie, zeleninu, syry, kúsky chleba a čokoľvek, čo vám príde pod ruku a deti to zbožňujú. Špízy vám určite nedonesú domov nezjedené. Ak však máte malého výmyselníka, napichujte len na špajle a ostrý hrot odstráňte, aby sa náhodou nezranil alebo nezranil niekoho iného.

5. Šunkové rolky

Kto povedal, že šunka patrí iba na pečivo? Zarolujte do nej kúsok syra, šalátovej uhorky, kúsok mrkvy alebo aj žltého melóna, podľa toho, čo vaše dieťa preferuje. Vyberajte šunky vhodné pre deti bez zbytočných pridaných látok a s nízkym obsahom soli. Takéto rolky môžete servírovať aj na detských oslavách, vždy majú úspech – deti zarolované pokrmy, ktoré môžu papať ako hranolky, veľmi bavia a zároveň sa v nich skrýva moment prekvapenia. A to deti milujú.

TEMPOtip: Nezabúdajte na pitný režim. Namiesto sirupu môžete deťom do fľaše dať roztlačené maliny či jahody a inštruovať ich, aby si ju v škole doplnili čistou vodou. Budú mať tak ľahšiu tašku a tiež pocit dôležitosti a zodpovednosti, že sa o niečo musia postarať samy.

0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
ako rozvíjať hrubú motoriku u detí
Tipy, ako rozvíjať hrubú motoriku u detí