prečo deťom čítať rozprávky

7 dôvodov, prečo deťom čítať rozprávky

Rozprávky patria k detstvu rovnako ako farebné listy k jeseni. Istotne si aj vy spomeniete na chvíle, keď vám rodičia počas zaspávania čítali z knižky o Kocúrovi v čižmách alebo keď ste si počas dňa pustili rozprávku o Žabiatku z gramofónovej platne či audiokazety. Pozrime sa však na rozprávky pre deti trošku vedeckejšie – aký majú pre najmenších zmysel, ako im pomáhajú a čo im môžu priniesť do života?

1. Otvárajú svet fantázie

Dospelých vždy na deťoch fascinuje ich fantázia, predstavivosť a kreativita. Práve rozprávky ju našim ratolestiam ukážu, deti majú možnosť spoznať svet, kde nič nie je nemožné, uvedomiť si silu svojich myšlienok a zahĺbiť sa do vlastného sveta.

2. Ponúkajú riešenia

Keď si nielen deti, ale aj dospelí prečítajú v knihe, ako sa zachoval hlavný hrdina, keď mu zlý kocúr ukradol hrudu syru, čoskoro sa dozvedia, ako túto situáciu vyriešil. A to bez toho, aby ju zažili na vlastnej koži. Vďaka tomu môžu získať návod na to, ako postupovať v skutočnom živote, prípadne, ak sa im dané riešenie nezdalo správne, zamyslia sa o probléme a budú uvažovať, ako by ho riešili ony.

3. Dávajú nádej

Nestratiť nádej je nesmierne dôležité na to, aby sme mohli viesť radostný život. Pretože každý sa stretne – skôr či neskôr – s ťažším obdobím, deti nie sú výnimkou. Preto je dôležité myslieť pozitívne a vedieť, že za nepríjemným obdobím nasledujú niečo, na čo sa opäť môžeme tešiť. Práve rozprávky, nech sa ich príbeh vyvíja akokoľvek, sú skvelým prípadom, že na konci sa všetko dobre skončí.

4. Približujú hodnoty

V rozprávkach ide takmer vždy o boj dobra proti zlu. Na jednej strane je statočný rytier, ktorý je chrabrý, váži si ženy, nebojí sa postaviť zlu a proti nemu stojí zatrpknutý kráľ, ktorý sa neostýcha zatvoriť ani vlastnú dcéru do hladomorne, pretože sa mu nepáčili jej slová. Práve tieto príbehy ukazujú deťom, že na hodnotách v živote záleží a dávajú im aj príklad, čo bude nasledovať, ak niekto zasvätí svoj osud morálke, princípom a boju za dobru a ukazujú tiež osud toho, kto robí presný opak.

na hodnotách v živote záleží

5. Kým chce dieťa byť?

Dieťa sa v rozprávke stretáva s rôznymi postavami s ešte rôznorodejšími vlastnosťami, ktoré by inak v skutočnom živote nestretlo. Niektorí hrdinovia sú mu sympatickí a dokáže sa s nimi ľahko stotožniť, iní už menej a bude robiť všetko preto, aby nebolo ako oni. Takže rozprávky budujú aj akúsi víziu či predstavu dieťaťa, akým človekom chce byť v skutočnom živote.

6. Spoznávajú vlastné pocity

Svet fantázií je bohatší aj na v skutočnom živote nepravdepodobné situácie, napríklad, že princezná upadne do niekoľkoročného spánku, chlapček sa stratí sám v lese či žaba sa zmení na princeznú. Vďaka týmto situáciám sa dieťa stretne s pocitmi, ktoré možno dovtedy nezažilo, spozná ich a naučí sa s nimi pracovať. Vďaka rozprávkam tak dokážu byť deti emočne vyspelejšie.

7. Rozvíjajú reč, pamäť, myslenie

Rozprávky obohacujú slovnú zásobu a deti vďaka nim majú skvelú príležitosť stretnúť sa aj s menej používanými, nárečovými či zastaralými slovami. Okrem toho pomáhajú rozvíjať pamäť, pretože ak sa ratolesti páči to, čo povedal kráľ, keď zatočil so zloduchom, bude sa snažiť si to zapamätať, aby to mohla používať aj v bežnom živote. Rovnako tiež rozprávky ponúkajú skvelý príklad toho, ako rozmýšľať v konkrétnych situáciach, ako pristupovať k problémom, no hlavne ukazujú, že rozmýšľať sa oplatí. Preto ak si nájdete raz do dňa pár minút a prečítate si s dieťaťom rozprávku, pôjde o skvelo investovaný čas.

Rozprávky obohacujú slovnú zásobu
0 0 hlasov
Hodnotenie článku