kokosový olej má široké využitie

7 rád, ako využiť kokosový olej v kúpeľni

Kokosový olej má široké využitie v kuchyni aj v kúpeľni. Prečítajte si zopár tipov, ako ním dokážete nahradiť väčšinu fľaštičiek z vašej kúpeľňovej poličky.

 

 

1. Kokosový olej namiesto krému aj deodorantu

Kokosový olej má protizápalové účinky, bojuje s baktériami a vírusmi – je preto ideálnym spoločníkom napríklad pre aknóznu pleť. Ak ho skombinujete s pár kvapkami čajovníka, pomôže rýchlejšiemu hojeniu raniek po akné. Suchá pleť zase ocení jeho hydratačné účinky. Mnohí fanúšikovia prírodnej kozmetiky používajú olej aj ako náhradu deodorantu. Tým, že ničí baktérie, zabraňuje nepríjemnému zápachu. Potenie však nezmierni a navyše môže znečistiť oblečenie.

 

2. Odličovanie s kokosovým olejom

Najprírodnejší odličovač, ktorý si poradí aj s vodeodolným mejkapom, to je kokosový olej. Pomocou špičky prsta ho naneste na odličovací tampónik a opatrne zotrite mejkap najskôr z očí a následne zo zvyšku tváre. Pleti následne doprajte starostlivosť, na akú ste zvyknutý.

Kokosový olej ako odličovač

 

 

3. Maska na vlasy z kokosového oleja

Trápia vás suché a lámavé vlasy? Alebo naopak, trpí vaša koruna krásy nadmerným mastením? Oba problémy vyrieši kokosový olej. Pred umývaním si do vlasov vmasírujte malú lyžičku oleja (pri krátkych vlasoch menej, pri dlhých a hustých môžete pridať viac) a nechajte pôsobiť pod nahriatym uterákom aspoň 30 minút. Následne vlasy umyte šampónom, ideálne dvakrát, aby na nich nezostal mastný film. Pri mastných vlasoch pomôže, ak budete pokožku pred umývaním vlasov jemne masírovať s troškou oleja. Hoci to znie zvláštne, mastná pokožka produkuje maz práve preto, aby zabránila presušeniu. Čím viac budete kožu odmasťovať a vlasy častejšie umývať, tým viac mazu sa bude tvoriť. Ak ju budete pravidelne hýčkať olejom, postupne sa nadbytočné mastenie zmierni.

 

4. Prvá pomoc pri zarastených chĺpkoch

Najmä v letnom období pri častejšom depilovaní spôsobujú zarastajúce chĺpky vrásky na čele mnohým ženám. Ako sa ich zbaviť? Najúčinnejšia je prevencia. Pred holením alebo depiláciou doprajte nohám jemný píling s použitím prírodných zložiek – napríklad s mletou kávou zmiešanou s trochou kokosového oleja. Následne po depilácií nohy natrite opäť. Ak bude váš problém pretrvávať, píling opakujte pravidelne, nie však častejšie ako trikrát do týždňa.

kokosový olej nahradí aj ústnu vodu

 

 

5. Zbohom suchým pätám

Suché päty trápia ženy aj mužov. Stvrdnutá koža je najmä estetický problém, no ak ho necháte zájsť priďaleko, môže nepríjemne popraskať, zapáliť sa a spôsobiť aj zdravotné problémy. Máte vo zvyku používať na jej odstránenie pemzu počas sprchovania? Skúste tento rituál pozmeniť – päty si zbrúste ešte pred sprchovaním, nasucho, následne sa osprchujte a svojim nohám doprajte štedrú porciu kokosového oleja. Stačí týždeň takejto starostlivosti a zrohovatenej koži môžete dať zbohom.

 

6. Kokosový olej namiesto ústnej vody

Kokosový olej má antibakteriálne účinky. Dokonca sa môže použiť aj ako náhrada zubnej pasty. Napríklad v Indii si domáci úplne bežne vyplachujú ústa olejom namiesto ústnej vody. Kokosový obsahuje kyselinu laurovú, ktorá ničí vírusy a baktérie spôsobujúce zápal. Skúste si 14 dní každý večer vypláchnuť ústa rozpusteným „kokosákom“ a uvidíte ten rozdiel.

 

7. Balzam na pery s chuťou kokosu

Trápia vás suché popraskané pery? Predovšetkým v zimnom období to nie je nič výnimočné. Ak navyše často používate rúž, predovšetkým ten s matným efektom, nepríjemné pocity na perách vám pravdepodobne znepríjemňujú dni ešte viac. Kokosový olej je jedlý, dokonca chuťovo veľmi príjemný. Naneste ho pomocou prsta na pery ako bežný balzam a nechajte pôsobiť. Ak sa chcete zbaviť suchých šupiniek na perách prírodnou cestou, pridajte do kokosového oleja strúhaný kokos a pomletú kávu. Touto zmesou si opatrne prstom pošúchajte pery a následne jemne zotrite. Takto ošetrené pery ešte pretrite čistým kokosovým olejom, ktorý necháte pôsobiť do rána.

kokosový olej aj ako balzam

0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
správne chudnutie
Ako na chudnutie konečne SPRÁVNE?