Rodičia, nechoďte s deťmi na preplnené ihriská ani do herní

7 tipov, ako predísť bolestiam chrbtice

Bolesti chrbtice sú nepríjemné – obmedzujú nás v pohybe, nedovolia nám pracovať a niekedy ani spávať. Najhoršie na tom je, že nám môžu znepríjemniť život kedykoľvek: v mladom, strednom i seniorskom veku. Ak sa im chcete vyhnúť, máme pre vás 7 tipov, na čo by ste si mali dať pozor. Aj takto môže vyzerať prevencia proti bolesti chrbtice.

1. Doprajte si športové aktivity

Nemusí to byť vôbec na olympijskej úrovni, každá športová aktivita sa počíta. Lekári a fyzioterapeuti sa zhodujú na tom, že dostatok pohybu by sme mali nášmu telu dopriať aspoň 2 a ideálne 3-krát do týždňa. V opačnom prípade dochádza k ochabnutiu svalového korzetu trupu, čo môže viesť k bolestiam chrbtice. Veľmi dobrými športovými aktivitami sú napríklad plávanie či cvičenie s TRX popruhmi. Športovanie pomôže aj odstrániť nadváhu, ktorá tiež prispieva k nesprávnemu držaniu tela.

Doprajte si športové aktivity

2. Zvoľte správnu obuv

Ženy často riešia dilemu, aká obuv je pre nich najvhodnejšia – či sú to topánky bez opätku, s miernym opätkom, alebo lodičky s vysokými opätkami. Žiaden extrém nie je dobrý, vyhnite sa teda radšej balerínam aj topánkam, ktoré vás dvihnú do výšin. Správnu polohu tela podporuje obuv s opätkami vysokými 3 – 5 cm. Skvelou pomôckou môže byť i ortopedická vložka. Okrem toho by vám topánky nemali deformovať nohu, čo rovnako môže viesť k problémom s chrbticou.

3. Kvalita spánku

Mnohí si myslia, že keď si ľahnú do postele a zaspia, ich chrbát odpočíva. Samozrejme, je na to predpoklad, musia byť však splnené isté podmienky: tou najdôležitejšou je azda voľba vhodného matracu. Pri jeho výbere by sme mali zohľadniť vek, váhu, zamestnanie či fyzické aktivity, ktoré majiteľ matracu vykonáva. V zásade platí rovnica, čím vyššia váha, tým vhodnejší tvrdší matrac. Neváhajte sa však poradiť s odborníkmi.

4. Naučte sa správne sedieť

Čoraz viac ľudí vykonáva sedavé zamestnanie. Ak strávite na stoličke denne 8 a viac hodín, je zásadné pre zdravie vašej chrbtice, aby ste sa naučili správne sedieť. Ako na to? Predkolenie a stehná by mali vytvárať pravý uhol, teda 90 °, v rovnakej polohe k sebe by mali byť i ramená a predlaktia. Krk by mal byť vystretý, častou chybou je, že sa k počítaču nakláňame. Tiež by sme si mali dať pozor, aby bol monitor vo výške očí. Ak na kríže pôsobí anatomická opierka, ktorá je súčasťou stoličky, je to len plus. Okrem toho je stále čoraz väčším trendom mať aj pracovný stôl, pri ktorom môžete stáť. Prípadne na istý čas – hodinu, dve – vymeniť stoličku za fit loptu. Vašej chrbtici sa uľaví.

vymeniť stoličku za fit loptu

5. Tašky nahraďte batohom

Ťažká taška či kabelka v jednej ruke, prípadne zavesená na jednom ramene vychyľuje os chrbtice. To znamená, že keď sa vraciame z nákupu, nakláňame sa na jednu stranu. Samozrejme, chvíľu to zvládne naše telo bez následkov, ak ho však tejto polohe vystavujeme často a dlhodobo, chrbtica si to môže odniesť. I preto je na mieste otázka, či nie je pre vaše zdravie lepšie nahradiť jednoručnú tašku batohom, ktorý udrží polohu tela v rovnováhe.

6. Pozor na dvíhanie predmetov

Často sa stretávame s nesprávnym zdvíhaním ťažkých predmetov zo zeme – namiesto toho, aby sme si k ním čupli a následne sa postavili aj s nimi so vzpriamenou chrbticou, iba sa ohneme a vec dvihneme ako príde. Tento štýl dvíhania môže spôsobiť veľké problémy s platničkami, ktoré môžu prerásť do chronických bolestí. Keď ste už ťažký predmet dvihli a chcete sa otočiť, otočte sa celým telom a nielen driekom. Chrbtica sa vám za to poďakuje.

7. Správna veľkosť podprsenky

Na prvý pohľad drobnosť, no ak je žena dlhodobo vystavená nesprávnej veľkosti podprsenky, ktorá deformuje jej držanie tela, môžu sa postupne objaviť bolesti chrbtice. Na vhodnú voľbu spodného prádla by si mali dávať obzvlášť pozor ženy s veľkým poprsím.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku