7 tipov, ako uchovať čiernu farbu pri praní

7 tipov, ako uchovať čiernu farbu pri praní

Čierna – nadčasová farba, ktorá v sebe ukrýva nádych elegancie, tajomnosti, nenápadnosti a zároveň extravagancie. Teda v prípade, že ste oblečený celý v čiernom: all black. Tento štýl obliekanie nikdy nestratí na popularite. Ak patríte aj vy medzi fanúšikov tejto farby, istotne vás bude zaujímať, ako prať kúsky z vášho šatníka v tomto odtieni tak, aby čierna vydržala čo najdlhšie.

1. Trieďte bielizeň

Pre niekoho samozrejmosť, pre iného strata času. To sa však zmení vtedy, keď vaše obľúbené biele tričko vytiahnete z práčky ružové. Alebo sivé či svetlomodré. Platí tu jednoduché pravidlo: biela a veľmi svetlá bielizeň sa perie samostatne, farebné odevy – žltá, červená, oranžová, zelená – spoločne a na koniec čierne a tmavomodré šaty. Vďaka tomu sa vyhnete možným zmenám farieb, pri čiernej sa to schová, no v opačnom prípade – prenos farby z tmavšieho na svetlejšie – je to skutočne dobre viditeľné.

2. Používajte pracie prostriedky určené na čierne oblečenie

Na dnešnom trhu už nie je problém nájsť pracie prostriedky špeciálne určené pre tmavú či konkrétne čiernu bielizeň. Ak sa vyhneme vysvetľovaniu zloženia pracieho prostriedku a jeho chemických aktivít, nejde iba o marketingový trik: výsledky sú skutočne viditeľné. Ak by sme vám však mohli dať drobnú radu, pred pracím práškom preferujte tekutý prípravok. Vyhnete sa tak riziku, že sa drobné guľôčky úplne nerozpustia a zanechajú na čiernom oblečení škvrny. Tiež by ste to s množstvom pracieho prípravku nemali preháňať a dôverujte odporúčaniam výrobcu.

3. Oblečenie vždy prevráťte

Jednoduchý, rýchly, no o to účinnejší trik. Hoci bubon práčky nie je drsný ako strúhadlo na syr, vlákna textílie dostanú počas pracieho cyklu predsa len zabrať. I to je jeden z faktorov, ktorý spôsobuje zmeny textúry aj farebnosti odevov. Ak blednutie čiernej farby počas prania chceme minimalizovať, šaty obráťte naruby – tak, aby toto mechanické namáhanie absorbovalo vnútro, ktoré nikto nevidí, a nie vonkajšia časť odevu, vystavená na obdiv vášmu okoliu.

4. Do práčky pridajte lyžicu soli

Ak túžite, aby vaše čierne odevy vydržali čo najdlhšie žiarivé a neponášali sa skôr na šedú, skúste k praciemu prostriedku pridať aj lyžicu soli. Práve tá poslúži ako prostriedok, ktorý zaistí stálosť čiernej farby. Okrem toho existuje aj trik s octom: napustite do lávora vodu, pridajte dve lyžice octu, čiernu bielizeň v nej nechajte aspoň štvrťhodinu močiť a potom šup do práčky. Oblečenie si tak udrží svoju farebnú sýtosť.

5. Perte v chladnejšej vode na šetrnom režime

Čím teplejšia voda, tým náročnejšie pre farbu odevov, aby si udržala svoj pôvodný vzhľad. Čím dlhšie sa oblečenie perie, tým väčšia fyzická záťaž, ktorá rovnako môže upraviť jej farebnosť. V prípade, že čierne oblečenie máte iba bežne znečistené, skúste používať šetrnejšie programy: sú kratšie a teplota vody je pri nich nižšia. Riziko vyblednutia sa zníži.

Perte v chladnejšej vode na šetrnom režime

6. Nepreháňajte to s praním

Mnohí z nás majú tendenciu hodiť tričko, sukňu, blúzku či mikinu do koša na bielizeň už po jednom nosení. Aj napriek tomu, že nie je špinavé a ani nezapácha. Pričasté a hlavne zbytočné prianie nie je len záťažou pre prírodu, ale aj vašu čiernu farbu. Skúste teda dávať tieto kúsky do prania až vtedy, keď to skutočne potrebujú. Predĺžite im tak život.

7. Vyhýbajte sa sušeniu na slnku

Zaiste, sušenie na balkóne je ekologické, slnečné lúče však predstavujú pre čiernu farbu nebezpečenstvo. Pokojne môžete čiernu bielizeň sušiť prirodzene, vyhnite sa však kontaktu s priamym slnko. Umiestnite sušiak do prievanu, kde na neho nesvieti slnko. V opačnom prípade sa môže stať, že vaše oblečenie vybledne.

Vyhýbajte sa sušeniu na slnku

Tempo tip: Rovnako dôležitá je aj prevencia, ak chcete, aby vám bielizeň vydržala čo najdlhšie čierna, siahnite po kvalitnom výrobcovi, ktorého odevy nestoja toľko ako dve bochníky chleba.

Viac článkov
Ako udržať pečeň v dobrej kondícii
Ako udržať pečeň v dobrej kondícii?