8 rád, ako sa vyhnúť, aby sa dieťa topilo

8 rád, ako sa vyhnúť, aby sa dieťa topilo

Deti zbožňujú vodu, aj keď sa rodičia z tejto ich záľuby tešia, takmer vždy je táto radosť sprevádzaná i obavami – či už menšími, alebo väčšími. Čo ak sa niečo stane, čo ak sa začne topiť? Táto otázka ich trápi obzvlášť počas letných prázdnin, preto sme pre vás pripravili 8 rád, ako sa vyhnúť tomu, aby sa dieťa začalo topiť.

1. Majte dieťa vždy na dosah ruky

Keď je dieťa vo vode, mali by ste mu venovať pozornosť, predvídať a zároveň ho mať na dosah ruky. Deti, ktoré nemajú s plávaním veľa skúseností, resp. sú neplavci, by mali neustále cítiť podporu ruky rodiča, ktorý svoju ratolesť drží. Keď sa váš potomok naučí plávať na dlhšie vzdialenosti a splývať na chrbte, nebude už potrebovať váš neustály dotyk, no pozornosť určite áno – bez ohľadu na to, o aké staré dieťa ide.

2. Zabudnite na svoje telefón

Telefón si pokojne zoberte na pláž, no v čase, keď je dieťa vo vode, mu z dôvodu bezpečnosti nevenujte žiadnu pozornosť. Ani keď vám pípne správa, pretože stačia aj tri sekundy, ktoré venujete displeju, aby sa dieťa dostalo do nebezpečenstva. Stopercentná pozornosť pre vašu ratolesť je tentokrát na mieste.

3. Nespoliehajte sa na rukávniky

Mnoho rodičov si hovorí, že keď má dieťa rukávniky či koleso na plávanie, nič sa nemôže stať. Hoci ide o vynikajúcu pomôcku, ktorá pomôže zvýšiť bezpečnosť vášho potomka vo vode, spoliehať sa iba na tieto doplnky nie je správne. Pristupujte k svojmu dieťaťu s rukávnikmi vo vode rovnako, ako keby ich nemalo. Zároveň odporúčame vyhnúť sa používaniu plávajúcich pomôcok, do ktorej sa môžu deťom zaseknúť nohy či ruky – napríklad plávajúci plameniak.

Nespoliehajte sa na rukávniky

4. Prihláste deti na kurz plávania

Ako to už býva pri väčšine riešení zlatým pravidlom, i tu platí, že najlepšou ochranou je účinná prevencia. Tou je v tomto prípade kurz plávania, ktorý dodá dieťaťu sebavedomie vo vode a zároveň ho naučí, ako sa správať v rizikových situáciách. Na kurz plávania pre najmenších môžete prihlásiť pokojne aj 6-mesačné bábätko, samozrejme, že po jeho absolvovaní nebude ešte plávať samostatne, no vo vode sa bude cítiť výrazne sebavedomejšie a istejšie.

5. Väčšie deti nech plávajú vo dvojici

Ďalšou možnosťou, ako zvýšiť bezpečnosť dieťaťa vo vode, je systém „dvojičiek“. Každé dieťa, ktoré sa ide kúpať, by malo mať svojho parťáka, ktorý musí celý čas vedieť, kde je jeho dvojička a či je v poriadku. Môže ísť o súrodenca či kamaráta. Majte však na mysli, že toto riešenie nie je náhradou rodičovského dozoru, slúži iba na zvýšenie bezpečnosti vo vode.

deti nech plávajú vo dvojici

6. Majte po ruke záchranné pomôcky

Samozrejmosťou je mať po ruke mobilný telefón, ktorým môžete privolať pomoc. Okrem toho sú skvelými pomôckami v prípade topenia napríklad záchranné koleso, dlhšia palica či záchranná vesta. Ideálnym riešením je vyskúšať si tieto pomôcky spoločne s dieťaťom v cvičných podmienkach, vďaka ktorým bude ich použitie naostro jednoduchšie – pre oboch.

7. Naučte deti tieto pravidlá

Pomôcť vyhnúť sa topeniu môže aj to, keď deti naučíte týchto 5 základných pravidiel bezpečného pobytu vo vode:

1. Keď si vo vode, tak sa nebehá

2. Nepotápaj sa v hlbokej vode

3. Nesáč ostatné deti do vody

4. Neťahaj ostatné deti pod vodnú hladinu

5. Nikdy neplávaj bezo mňa

8. Naučte sa používať prvú pomoc

Byť pripravený aj na to najhoršie dokáže zachrániť život. Preto by sme nemali podceňovať znalosť a najmä ovládanie prvej pomoci. Ak ju podáte počas tých niekoľko minút, kým čakáte na rýchlu zdravotnú pomoc, môže to byť pri záchrane rozhodujúce. Aby ste sa jej použitiu úspešne vyhli, pamätajte, že na prvom mieste je prevencia, ostražitosť a neustály vizuálny kontakt s dieťaťom.

Naučte sa používať prvú pomoc
0 0 hlasov
Hodnotenie článku