ako využiť starú zubnú kefku

9 spôsobov, ako využiť starú zubnú kefku

V súvislosti s klimatickými zmenami, ktoré čakajú našu planétu, sa čoraz častejšie používajú rôzne výrazy, o akých sme predtým ani nepočuli. Uhlíková stopa, zero waste alebo aj upcycling. Práve posledný pojem môžeme voľne preložiť ako hľadanie novej funkcie predmetu, ktorý by sme inak vyhodili. Napríklad z manželovej košele s fľakom na rukáve si ušijeme letné šaty, z ojazdenej pneumatiky si urobíme kvetináč v záhrade alebo starú zubnú kefku použijeme na šikovné čistenie domácnosti. Ako? Pripravili sme si pre vás 9 tipov.

1. Čistenie špár medzi obkladačkami

Činnosť, ktorá sa v zozname najneobľúbenejších domácich prác rozhodne umiestňuje vysoko. Na začiatku sú biele, potom sivé, zrazu šedé a potom bum – čierne. Áno, reč je o špárach medzi dlaždicami a obkladačkami. Zubná kefka je však vďaka svojej veľkosti a tvrdosti štetín ako stvorená na túto činnosť. Ako prípravok môžete použiť Cif, Fixinelu, Domestos špeciálne na to určený alebo aj sódu bikarbónu.

2. Čistenie rúk

Celý deň strávený prácou v záhrade, maľovanie alebo miesenie lepkavého cesta zanechá značné stopy na našich rukách, najmä pod nechtami. Práve použitá zubná kefka s trochou mydla je ideálnym riešením, ktoré nám pomôže odstrániť zatvrdnutú hlinu, farbu alebo cesto. Pokojne ju však môžete použiť aj na zvyšnú časť rúk v kombinácii s účinným mydlom Solvina.

3. Čistenie podrážok topánok

Podobne ako pri špárach medzi kachličkami – keď je užšia, ťažšie dostupná časť plochy pod úrovňou hlavnej plochy – je náročné vyčistiť podrážku topánky dôkladne. Najmä teda v prípade, že chceme používať topánky, ktoré sme nosili do exteriéru, v interiéri. I v tomto prípade je skvelou pomôckou stará zubná kefka. Jej pomoc môžete tiež využiť pri čistení šnúrok či zvršku.

4. Čistenie mikrovlnky, rúry, hriankovača

Možno o tom ani nevieme, no keď sa pustíme do generálneho upratovania, narazíme v kuchyni na množstvo nástrojov, ktorých exponované časti sú ťažko dostupné. Napríklad kávovar, mikrovlnka, hriankovač či rúra na pečenie. So starou zubnou kefkou však tento problém neexistuje – dostupná je pre vás prakticky každá časť.

5. Čistenie fľakov na stene

Najmä domácnosti s malými deťmi to poznajú: umelecké dielo v detskej izbičke, nástenné maľby obedom v okolí jedálenského stola. Nie je vždy nutné tieto kúsky premaľovať, niekedy stačí saponátová voda, zubná kefka a je po fľaku.

6. Čistenie zeleniny

Pred tým, ako sa pustíte do lúpania zeleniny či ovocia, odporúča sa ich predtým ešte dôkladne očistiť. Prečo? Aby nebolo nutné zeleninu či ovocie dlhšie umývať pod tečúcou vodou, keďže by mohlo dôjsť k vyplaveniu veľkej časti vitamínov. Práve na to môžete použiť staršiu zubnú kefku.

7. Čistenie čajníka

Odstrániť čajový povlak v zásade nie je problém, už náročnejšie je sa k týmto miestam dostať. Obzvlášť v prípade čajníka, do ktorého vedie zúžený otvor a tiež má hrdlo, do ktorého sa zmestí iba špeciálna kefka. Ak ju nemáte, môžete to vyskúšať s tou zubnou – môže vám čistenie výrazne uľahčiť.

8. Čistenie šperkov

Patina je niekde krásna, napríklad na drevenom záhradnom nábytku či na stole v letnej kuchynke. Ak sú však patinou zanesené šperky, veľa radosti to ich majiteľom nespôsobí. V takomto prípade môžete povolať do akcie staršiu zubnú kefku spoločne s octom a sódou bikarbónou. Výsledok vás príjemne prekvapí.

9. Čistenie klávesnice

Existujú štúdie, ktoré hovoria o tom, že na televíznom ovládači či klávesnici nájdeme viac baktérií ako na záchodovej mise. Prekvapilo vás to? Skúste si spomenúť, kedy ste naposledy čistili toaletu a kedy ovládač či klávesnicu. Ak sa to chystáte napraviť, práve staršia zubná kefka vám s tým môže pomôcť.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku