Ako a kedy presádzať izbovky

Ako a kedy presádzať izbovky

Odpovede na najčastejšie otázky

Kto by doma netúžil mať krásne izbové rastliny, ktorým sa zjavne darí? Okrem toho, že nemalou mierou prispievajú k zlepšeniu klímy v domácnosti, neodmysliteľne plnia aj estetickú funkciu. Navyše, vďaka zalievaniu izboviek môžete viesť k starostlivosti a zodpovednosti aj malé deti. Ako a kedy presádzať izbovky? Pripravili sme pre vás odpovede na najčastejšie otázky.

Kedy presádzať izbové rastliny

Optimálnym obdobím na presádzanie izbový rastlín je jar, konkrétne od februára do konca marca. Platí to pre väčšinu z nich, nie však pre všetky. Vyhnúť by sme sa mali presádzaniu izboviek, ktoré práve v tomto období kvitnú, sú to napríklad orchidey, azalky či senpólie.

Presádzať aj veľké izbovky?

Tu v zásade môžeme použiť univerzálne pravidlo – mladé izbovky presádzame každý rok, väčšie a staršie podľa potreby: ideálne v rozmedzí dvoch až štyroch rokov. Väčším kvetom môžete však pomôcť tak, že každý rok odoberiete hornú časť substrátu a nahradíte ho novým, plným živín.

Podľa čoho spoznáte, že je potrebné izbové rastliny presadiť? Keď korene prerastajú cez otvory a koreňový bal sa nachádza po obvode celého črepníka, vtedy nastal čas rastlinu presadiť. Indikátorom tiež môže byť bledý substrát, ktorý už prišiel o svoje živiny.

Aký substrát zvoliť

V záhradníctvách nájdete množstvo druhov substrátov vhodných pre izbovky, jeho výber prispôsobte danej rastline, prípadne sa poraďte s predavačom. V zásade však platí, že pre kvitnúce izbovky je vhodný substrát pre izbové kvetiny. Pre rastliny, ktoré nekvitnú a majú iba ozdobné listy, je vhodný substrát pre palmy a zelené rastliny. Špeciálny substrát tiež potrebujú kaktusy a sukulenty, ten je suchší, priepustný a obsahuje dostatok piesku či kamienkov. Vyhnite sa radšej pôde zo záhrady aj substrátom s rašelinovým základom, tie sú ťažšie priepustné a nevyznačujú sa ani potrebným množstvom živín.

Aký substrát zvoliť

Aký črepník zvoliť

V zásade si môžete zvoliť plastový, hlinený, keramický či betónový črepník. Na materiáli až tak nezáleží, ak je vystavený slnku, plastový sa však prehreje rýchlejšie, no patrí k najlacnejším. Naopak, z hlineného sa rýchlejšie vyparí voda. Dôležitejšie je, aby mal črepník v spodnej časti dierku na vývod prebytočnej vody. Čo sa týka samotnej veľkosti, jeho obvod by byť o dva či tri centimetre väčší ako pôvodný črepník. Niekedy sa oplatí sledovať i hĺbku nádoby, pri palmách zvoľte radšej hlbší, naopak pri sukulentoch či bonsajoch plytkejší črepník. Ak vyberiete správnu veľkosť nádoby, vytvoríte rastline lepšie podmienky na život a v niektorých prípadoch aj na kvitnutie.

Aký črepník zvoliť

Čo dať na dno črepníka

Na dno črepníka nezabudnite nasypať drenáž, tá sa postará o to, aby substrát nebol premokrený, čo by mohlo viesť k odhnívaniu koreňov. Ako optimálna drenážna vrstva môžu poslúžiť kamienky, štrk, piesok, keramické črepiny alebo v prípade núdze môžete použiť aj na kúsky nalámaný polystyrén.

Ako na samotné presádzanie

Izbovku, ktorú ste sa rozhodli presadiť, opatrne vyberte z pôvodného kvetináča. Ak sa vám to nedarí, nádobu môžete rozbiť či v prípade plastového črepníka rozstrihnúť. Snažte sa o to, aby ste v priebehu celého presádzania, nepoškodili korene. Jemným oklepaním zbavíme koreňový bal starej zeminy, ak objavíte poškodené korene, odstráňte aj tie. Izbovku následne vložte do kvetináča s drenážnou vrstvou, na ktorú ste nasypali trochu nového substrátu, prisypávajte zeminu po stranách a utláčajte ju prstami. Dbajte na to, aby rastlina bola zasadená rovnako hlboko ako predtým. Odporúčame tiež kvetináč substrátom neplniť až po okraj, v opačnom prípade budete mať izbovku problém zaliať bez toho, aby vám voda nevytiekla mimo črepníka.

Pri presádzaní sa sústreďte aj na hornú časť izbovky

Pri presádzaní nekontrolujte iba koreňový bal, ale aj vrhnú časť: ak narazíte na žlté, poškodené či polámané listy, šetrne ich odstráňte.

Kedy izbovky pohnojiť

Keď izbovku presadíte, doprajte jej dostatok času na to, aby sa uchytila. K prvému prihnojeniu sa môžete dostať po štyroch, piatich týždňoch. V závislosti od danej rastliny ju hnojte v pravidelných intervaloch, ak to potrebuje, pokojne aj každé dva týždne.

Kedy izbovky pohnojiť
4 2 hlasov
Hodnotenie článku