Ako a v čom prať oblečenie ekologicky

Ako a v čom prať oblečenie ekologicky a tak, aby vám oblečenie dlho vydržalo?

Pranie je pre niekoho nočná mora, no pre niekoho oddychová činnosť. Ak máte radi vôňu čerstvo vypratej bielizne, skúste namiesto aviváže použiť ocot. Táto netradičná výmena spôsobí, že bielizeň bude naozaj voňať len čistotou a nič neprebije váš parfém alebo vám nespôsobí bolehlav.

1. Snažte sa neprať

Oblečenie, ktoré nie je vyslovene špinavé, nemusíte hneď prať. Mnohokrát stačí iba nechať ho vyvetrať na čerstvom vzduchu (obzvlášť platí pri vlne a prírodných materiáloch). Ak je trochu prepotené, nastriekajte naň vodku pomocou rozprašovača z veľkej diaľky. Uvidíte ten rozdiel!

2. Žlčové mydlo na škvrny

Ak je na oblečení iba škvrna a inak je čisté, neperte celý kus, ale vezmite si na pomoc žlčové mydlo. To spoľahlivo odstráni nečistoty (aj tie nevyprateľné, ako detský príkrm z tekvice či čučoriedkovú šťavu). Následne oblečenie jemne vyžmýkajte a nechajte vyschnúť na vzduchu.

3. Mydlové orechy

Vymeňte prací prášok za mydlové orechy. Nie sú agresívne k textilným vláknam, sú ekologické, vhodné aj pre bábätká a ľudí s citlivou pokožkou a vo vode nezanechávajú žiadne toxické ani iné zvyšky. Aby vám oblečenie voňalo, nemusíte používať aviváž, stačí na vrecúško nakvapkať pár kvapiek silice – napr. levanduľovej alebo eukalyptovej.

4. Ocot na pomoc

Ak periete uteráky, posteľnú bielizeň alebo niečo, čo potrebuje radikálne osviežiť, pridajte namiesto aviváže ocot. Aviváž sa totiž ukladá vo vláknach a spôsobuje síce, že uteráky sú na prvý dotyk mäkké, no postupne tvrdnú a zbytočne sa opotrebovávajú. Nemusíte sa báť zápachu, ocot spoľahlivo všetko vydezinfikuje a po vyschnutí (a dôkladnom vypratí) vôbec nie je z oblečenia cítiť. Navyše nádherne osvieži farbu a bielu bielizeň vybieli.

5. Občas perte na 90-ke

Pranie na 90 stupňov samo o sebe nie je ekologické, keďže sa pri ňom míňa veľa vody aj elektriny, no pomáha v práčke zabiť baktérie a zárodky plesní a tiež spoľahlivo odstráni prichytené zvyšky, ktoré v potrubí a okolo bubna zostali, napr. keď ste v minulosti prali s klasickými práškami. Na 90-ke môžete prať napr. väčšinu uterákov, detské plienky, tiež niektorú posteľnú bielizeň. Vždy sa však riaďte údajom na štítku.

Pranie na 90 stupňov samo o sebe nie je ekologické
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Recept: Skvelý langoš ako od babičky