Ako bojovať proti zarastajúcim chĺpkom

Ako bojovať proti zarastajúcim chĺpkom

Aspoň raz sa s týmto problémom stretol každý – zarastený chĺpok. Najprv miesto pri dotyku iba bolí, neskôr očervenie, zapáli sa a niekedy aj zahnisá. Ak sa takýto problém objaví raz za čas, chĺpok môžete vytiahnúť spod kože napríklad sterilnou ihlou a bolesť rýchlo prejde. V prípade, že vás zarastajúce chĺpky trápia pravidelne – obzvlášť počas leta býva tento problém vypuklý – a znepríjemňujú vám život, vyskúšajte tieto triky.

Kvalitnejšia žiletka = kvalitnejšie oholenie

Mnohé z nás používajú na holenie jednorazové žiletky. Tie svoje meno nezískali náhodou: skutočne sú vhodné na maximálne dve, tri oholenia, potom by ste sa ich mali zbaviť. Prečo? Čepele na týchto žiletkách sa rýchlo otupia, v dôsledku čoho musíte prechádzať strojčekom po rovnakom mieste viackrát, čím si kožu dráždite, do otvorených pórov sa ľahšie dostanú mikroorganizmy a zápal je tak na ceste. Okrem toho takéto nešetrné holenie spôsobuje aj hrubšiu kožu, cez ktorú má chĺpok problém vyrásť. Základom je teda mať vždy ostrú žiletku.

Kvalitnejšia žiletka

Zarastené chĺpky v intímnych partiách

Obzvlášť nepríjemné sú zarastené chĺpky v oblasti intímnych partií. Práve tu sa zapaľujú najčastejšie. Má to svoj dôvod – sú vystavené neustálemu kontaktu a šúchaniu sa o spodnú bielizeň, po cikaní prichádzajú do kontaktu s drsným toaletným papierom a svoju úlohu tu hrá tiež pohlavný styk či ženský cyklus. Ako zabrániť ich zapaľovaniu? Viacerými opatreniami: počas cyklu v kombinácii s vložkami sa skúste neholiť, na toalete používajte jemný toaletný papier, po holení noste pohodlné mäkké bavlnené nohavičky a skúste si tieto partie umývať antibakteriálnym mydlom.

Najprv sprcha, až potom holenie

Holiť si chĺpky nezmäkčené vodou na suchej pokožke môže byť risk. Preto si najprv doprajte regulárnu sprchu, neváhajte použiť píling, ktorý vás zbaví odumretých častí pokožky a predtým, ako si priložíte žiletku k nohám či intímnym paritám, naneste na tieto miesta holiaci gél alebo penu. Trikom ešte môže byť opláchnutie oholených miest studenou vodou – tá spôsobí, že sa vám póry stiahnu.

Krémujte sa nielen po holení

Ďalším pomocníkom pri zjemnení pokožky a ľahšom raste chĺpku môže byť pravidelné krémovanie. Ideálne každý deň a nielen po holení.

Strojček s viacerými čepeľami

Na holenie je vhodné používať strojček s vyšším počtom čepelí. Ten zníži riziko porezania a zároveň napomáha hladšiemu oholeniu. Odporúčame však žiletky po každom holení dezinfikovať, napríklad liehom.

Ktorým smerom sa holiť

Obmedziť výskyt vrastených chĺpkov pomôže aj správna technika holenia, najmä smer, ktorým ťaháme žiletku. Ako na to? Štatistiky jedného z výrobcov strojčekov uvádzajú, že drvivá väčšina žien, až 98 %, sa holí nesprávne – teda, že ťahajú žiletku v protismere rastu chlpov. Správne je ťahať strojček v smere rastu chlpov: od kolien smerom k členkom. I takto jednoducho môžete obmedziť problém so zarastajúcimi chĺpkami.

Ktorým smerom sa holiť

Trápia zarastajúce chĺpky aj vášho partnera?

Zarastajúce chĺpky netrápia iba ženy, ale aj mužov. Najčastejšie sa objavujú na tvári pri nesprávnom holení. Častým zvykom býva, že chlpy rastú rôznymi smermi, ak ich však váš partner „naučí“ rásť iba jediným smerom, tento problém môže eliminovať. Ako na to? Stačí, keď sa naučí holiť iba dvomi smermi: na tvári smerom zhora dole a na krku smerom zdola hore. Ak tieto dve jednoduché pravidlá bude dodržiavať približne 6 mesiacov, výsledok sa dostaví.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku