Ako by mal vyzerať denný režim dieťaťa?

Ako by mal vyzerať denný režim dieťaťa?

Praktický plán na celý deň

Deti majú rady rituály, rutiny, pravidelnosť. Nie je to žiadna novinka. Premýšľate, ako nastaviť denný režim tak, aby ste zvládali aj starostlivosť o domácnosť a tiež si našli chvíľku na oddych? Vtesnať do denného plánu aj nákup, upratovanie, varenie a potom sa ešte večer venovať partnerovi či ostatným členom rodiny je niekedy náročné. Skúste to takto.

Denný režim dieťaťa staršieho ako 1 rok s jedným denným spánkom:

Ráno

Áno, každá minúta spánku má cenu zlata. Najmä pre mamu. Ak však dokážete vstať aspoň 15 minút predtým, než vás zobudí vaše dieťa (nie však skôr ako o 5:00), získate čas pre seba na zorganizovanie dňa a utriedenie si myšlienok. Ak sa dieťa budí pri vašom odchode zo spálne, prichystajte si večer knihu a oddajte sa pár stránkam, kým vykročíte do nového dňa. Zabudnite na instagram a vyčerpávajúce sociálne siete. Buďte sami so sebou. Ak vám dieťa „dovolí“ odísť zo spálne, vstaňte, uvarte si čaj, začnite s prípravou raňajok, nachystajte oblečenie starším deťom…

Budíček

Snažte sa, aby drobec vstal najneskôr o 08:00. Nebude tak „prespaný“ a dokáže sa dostatočne unaviť do času obedného spánku. Neberte hneď dieťa na ruky po prebudení. Nechajte ho ponaťahovať sa, pohrať sa s hračkami, pomaznajte sa, prečítajte si knižku. Naučte dieťa samo, ako sa schádza z postele.

Ranná hygiena

Vaše prvé kroky by mali smerovať do kúpeľne. Tam by ste mali mať nachystanú čistú plienku a prípadne aj oblečenie (ak je v byte chladno). V lete môžete dieťa nechať pár minút iba v plienke a presunúť sa na obliekanie od detskej. Dieťaťu umyte tvár, zadok, ak ho zoznamujete s nočníkom, nechajte ho chvíľku si na ňom posedieť. Nasaďte plienku a hor sa za zábavou.

Ranná hygiena

Raňajky

Ak ste doteraz neraňajkovali a len sedeli nad vaším drobcom a čakali, kým do seba konečne niečo dostane (alebo ho prehovárali), zmeňte to. Deti sa najlepšie učia napodobňovaním. Ak vás uvidí pravidelne raňajkovať (ideálne aj ďalších členov rodiny), bude to pre neho prirodzené. Voľte teplé a ľahké jedlá, pokojne ich doplňte ovocím.

Krátka hra

Kým poupratujete po raňajkách, prípadne dáte variť/prichystáte suroviny na obed, dieťa by sa malo dokázať samo pohrať. Pripravte mu bezpečné miesto, na ktorom ho môžete priebežne skontrolovať. Hračky by mali podnecovať kreativitu, rozvíjať jemnú či hrubú motoriku – vhodné sú rôzne kocky, skladačky, lego Duplo či vkladačky.

Krátka hra

Prechádzka

Najlepšie chutí obed po pobyte vonku, doprajte si preto prechádzku alebo hru na ihrisku. Ideálny čas je od 45 minút do hodiny a pol. Zopár dní v týždni môžete počas tejto prechádzky využiť čas na nákup či vybavovanie nevyhnutných záležitostí, kam s vami môže ísť aj dieťa. Vráťte sa však dostatočne zavčasu, aby ste stihli pripraviť obed.

Obed

Obedujte opäť spoločne a snažte sa servírovať drobcovi podobné jedlo, ako máte na tanieri vy (aspoň vizuálne). Ak dieťa jesť odmieta, naložte si trochu jeho porcie na svoj tanier a ponúknite mu takto. Nesnažte sa ho však zabaviť tabletom ani hrami. Musí si vybudovať zdravý návyk.

Krátka hygiena

Po obede sa umyte, vymeňte mu plienku alebo ho posaďte na nočník a prezlečte sa do pohodlného oblečenia alebo do pyžama.

Spánok/odpočinok

Deti okolo roku až 18 mesiacov veku priemerne spávajú jedenkrát denne hodinu až tri. Prečítajte si krátku knižku a uložte dieťa spať. Prípadne si odpočiňte s ním, ak je to možné – nemusíte spať, môžete si čítať knihu alebo len tak ležať.

Spánok

Hygiena

Dieťa po spánku opäť posaďte na nočník alebo mu vymeňte plienku. Prezlečte ho do oblečenia vhodného na hranie.

Upratovanie/hranie

Po hygiene nasleduje opäť krátka hra. Snažte sa dieťa pri nej zapojiť do svojich aktivít – ak upratujete či varíte na nasledujúci deň alebo večeru pre ďalších členov rodiny, povykladajte mu varešky a naberačky. Prípadne mu vysypte na plech trochu múky a nechajte ho kresliť si do nej prstami. Majte ho však stále na očiach.

Krátka vychádzka

Dieťaťu ponúknite kúsok ovocia a teplý čaj. Následne sa choďte opäť prejsť, stačí aj 30 minút. Tento čas sa dá využiť aj na vyzdvihnutie staršieho súrodenca zo škôlky či z krúžkov. Prípadne si ho prehoďte s predchádzajúcim bodom.

Krátka vychádzka

Olovrant

Naolovrantujte sa, opäť spoločne. Ponúknite dieťaťu mäkké ovocie alebo naparenú zeleninu, ktorú dokáže zjesť samo. Vhodným pokrmom je tiež obyčajný biely jogurt.

Hra

Ideálne s inými členmi rodiny, prípadne samostatná – a teda čas pre vás. Uvarte si kávu či čaj, doprajte si dlhú nerušenú sprchu alebo sa venujte záľubám či práci.

Večera

Ovsená kaša, ryžové vločky, špaldová krupica… Všetky tieto kaše môžete pripraviť dieťaťu na večeru (iba s vodou, čisté), prípadne dochutiť bielym jogurtom. Hoci je pre dospelých ešte priskoro, snažte sa zobať niečo s dieťaťom a sedieť pri stole.

Večera

Upratovanie

Po večeri stlmte svetlá v byte a upracte spoločne knihy a hračky. Dieťa si môže vybrať jednu knihu, ktorú si pred spaním spoločne prečítate.

Kúpeľ a večerná hygiena

Hoci sa dnes už nebazíruje na každodennom kúpaní, tento rituál má niečo do seba. Nemusíte dieťaťu naplniť plnú vaničku a nemusí sa v nej ani 15 minút čvachtať. Krátky pobyt v teplej vode však dieťa uvoľní a naladí na spánok. Po usušení mu môžete dopriať krátku masáž, ideálne pri úplne tlmenom žltom/oranžovom svetle.

Knižka a spánok

Prečítajte si pri tlmenom svetle pár stránok z obľúbenej knižky, pobozkajte dieťa na dobrú noc a uložte ho do postieľky. Mali by ste to stihnúť do 19:30, ideálne aj skôr. Ak dieťa ukladáte spať neskoro, môže sa stať, že je príliš unavené, nechce či nedokáže zaspať a nakoniec padne únavou po deviatej či desiatej a vy ste tiež zrelý na posteľ.

Knižka a spánok
4.5 2 hlasov
Hodnotenie článku