pitný režim deti

Ako by mal vyzerať pitný režim dieťaťa

Od dojčaťa až k dospelosti

Správna hydratácia je nesmierne dôležitá pre bezproblémové fungovanie ľudského tela. Neplatí to však iba pre dospelých, vhodný pitný režim je dôležitou témou aj pri deťoch. Tie však zabúdajú piť, prípadne ani nemusia tušiť, že sú smädné – to príde až časom. Preto je na mieste, ak za ne na dostatok prísunu tekutín myslí rodič. Koľko, ako často a čo by mali piť deti? Tu je prehľadný sumár, ktorý pokrýva obdobie od dojčaťa až po dospelé dieťa.

Prvých šesť mesiacov dieťaťa

Počas prvých šiestich mesiacov dieťa prijíma všetko potrebné – živiny i tekutiny – od matky vďaka dojčeniu. Ak dojčíte, v takom prípade nie je potrebné počas tohto obdobia podávať dieťaťu žiadnu inú tekutinu ako materské mlieko. V zásade platí, že keď si dieťa pýta prsník, dajte mu ho. A čo vtedy, keď dieťa pije umelé mlieko? Tu si dávajte najväčší pozor na to, aby ste dodržiavali správny pomer sušeného mlieka a vody a vždy pred zamiešaním ho skontrolujte. Samotná dávka umelého mlieka sa potom bude líšiť nielen vekom, ale aj hmotnosťou. Počas prvého mesiaca tak denná dávka môže predstavovať 350 – 700 ml umelého mlieka, v štyroch až šiestich mesiacoch môže narásť až na 600 – 1000 ml.

Prvých šesť mesiacov dieťaťa

Pitný režim pre 6 – 12 mesačné deti

Začiatkom tohto obdobia začínate nahrádzať materské mlieko prvými príkrmami, ktoré pozvoľna prechádzajú do tuhej stravy. Vtedy je na mieste už myslieť na pitný režim a jeho dodržiavanie: zaraďte teda do jedálnička dieťaťa aj vodu či detský čaj, ideálny je Rooibos, ktorý má aj pozitívne zdravotné účinky. Vyhnite sa však džúsom, sýteným a sladeným nápojom. Čo dieťa v mladosti naučíte piť, to bude piť po zvyšok života, preto je vhodné začať dojčenskou, prípadne prevarenou vodou. Tú dávajte svojej ratolesti piť po malých dúškoch, ročné deti by už mali niekoľkokrát denne prijať 30 ml tekutiny.

Od batoľaťa k predškolskému veku

Aj viac ako ročné deti by mali prijať približne 500 ml materského mlieka, zvyšok je vhodné doplniť vodou či rooibosom. Každé z nich je však iné – inak sa hýbe, žije v iných tepelných podmienkach, má inú hmotnosť, preto nie je úplne šťastným riešením sústreďovať sa na konkrétny objem tekutín. Namiesto toho toto obdobie využite na to, aby ste deti naučili samostatne piť vtedy, keď to ich telo takto vyhodnotí.

Ako? Je dobré, keď má váš potomok stále po ruke šálku či fľašu s vodou, resp. čajom rooibos. Nech sa môže napiť vtedy, keď chce. S tým, že ho občas vyzvete, aby sa napilo, alebo sa spýtajte, či nie je smädné. Rovnako však zaraďte do jedálnička čerstvé ovocie a zeleninu, z ktorej dokáže dieťa tiež dopĺňať tekutiny a okrem toho prijímať dôležité živiny. Pomôcť privyknúť dieťaťu k správnemu pitnému režimu môžete aj vy – pravidelne pite pred dieťaťom.

Od predškolského veku až k dospievaniu

Stále platí, že voľbou číslo jeden by aj v tomto veku mala byť čistá voda a nesladený čaj. Deti budú mať rady to, na čo ich naučíte, ak ich budete k týmto nápojom viesť už od útleho detstva. Sladené nápoje tak nebudú pre ne drogou. A čo množstvo? I tu vstupuje mnoho premenných ako hmotnosť, teplota prostredia, v ktorom sa pohybujú a množstvo aktivít.

V zásade však môžeme hovoriť, že 6-ročné dieťa by malo prijať približne 1 liter tekutín denne, u 13-ročného dieťaťa by pitný režim mal zahŕňať takmer identický objem tekutín ako u dospelých. V rozumnej miere môžete zaradiť aj džúsy, ideálne 100 %, ktoré si doma pripravíte z čerstvého ovocia. Čo je to rozumná miera? Odborníci neodporúčajú dennú dávku viac ako 200 ml. Je však vhodnejšie, keď tekutiny prijímajú z neupraveného ovocia a zeleniny.

Tempo tip: Pri množstve prijímaných tekutín je tiež dôležité zohľadniť životný štýl dieťaťa, prípadne nástrahy, ktoré na ne číhajú. Napríklad počas horúceho leta je určite na mieste zvýšiť množstvo podávanej vody či mlieka. To isté platí, ak deti športujú, neváhajte zvýšiť príjem tekutín – ak sú v zápale zábavy, nech pokojne pijú aj každých 20 minút. Podobným prípadom, keď je nutné zvýšiť príjem čaju či vody, je aj choroba, najmä horúčka, počas ktorej sa dieťa potí a stráca minerály a tekutiny.

Od predškolského veku až k dospievaniu
0 0 hlasov
Hodnotenie článku