Ako by mala vyzerať desiata

Ako by mala vyzerať desiata?

Tu sú tipy, čo pripraviť deťom do školy

Podľa odborníkov na výživu by mala desiata pokryť približne 15 % dennej dávky energie, ktorú deti potrebujú. Tu však platí dôležité pravidlo: desiatou nemôžete nahrádzať raňajky. Ak chcete, aby vaše ratolesti dobre rástli, správne sa vyvíjali, tešili sa z kvalitného zdravia a silnej imunity, je na mieste nielen rozdeliť denný príjem energie do viacerých, optimálne 5, 6 jedál počas dňa, ale pozrieť sa tiež na ich zloženie. Prezradíme vám, kedy je ideálny čas na desiatu, aké výživové zložky by v nej nemali chýbať a tiež vám dáme niekoľko tipov na jednotlivé jedlá.

Kedy desiatovať?

Desiata nedostala svoje meno náhodou – školy majú veľkú prestávku práve okolo desiatej hodiny. Medzi raňajkami a spomínanou desiatou je dobré dodržať časový rozostup, optimálne približne tri hodiny. Tomu by ste mali prispôsobiť aj raňajky – keďže tie desiata nezastúpi – a zaviesť ich okolo 7:00. Desiata však nemusí a ani by nemala byť príliš veľká a sýta, pokojne stačí, ak jedlo bude vážiť približne 100 gramov.

Cukrov sa nebojte

Mnohí rodičia môžu byť týmto pravidlom zaskočení, no pri zostavovaní desiatej sa vôbec nemusíte báť cukrov. Deti majú počas vyučovania pomerne veľký energický výdaj, no hlavne potrebujú prijímať rýchle kalórie. Práve cukry sú skvelým zdrojom týchto kalórií – preto môžete siahnuť po sladkom pečive, napríklad croissante, bublanine, cereálnej tyčinke, sušenom ovocí či keksoch. Snažte sa však vyhnúť tučným múčnikom a cukrovinkám.

Aký nápoj pribaliť k desiatej

Cukry áno, ale nie vo forme sladených nápojov. Okrem toho, že zbytočne zvyšujú energický príjem, ktorý by sa v školskom veku mal zároveň rovnať i energickému výdaju, sú zdrojom jednoduchých cukrov. Pri dlhodobej a nadmernej konzumácii tak môže hroziť obezita, ktorá je v súčasnosti veľkým problémom. Veľkým plusom – nielen pre vašu peňaženku –, ale najmä detské zdravie je pripraviť si nápoje k desiatej vo vlastnej réžii.

Najlepším variantom je obyčajná čistá voda, ďalším dobrým riešením sú ovocné a bylinkové čaje, ideálne nesladené. Ak však sladiť, určite namiesto cukru použite med. Obľúbené medzi deťmi sú tiež domáce citronády a iné ovocné limonády bez cukru či nápoje z domácich sirupov. Tiež je veľmi dôležité už od malička viesť dieťa k správnemu pitnému režimu, v školskom veku by malo vypiť približne 1,25 l tekutín denne. Samozrejme, množstvo je potrebné upraviť podľa vonkajšej teploty, fyzických aktivít i váhy dieťaťa.

Pravidlá zostavovania desiatej

Hoci je sladké pečivo vhodným prvkom desiatej, pre detský vývoj a nastavenie chuťových preferencií do budúcna je vhodnejšie, ak je základom celozrnné pečivo doplnené nátierkou alebo syrom a hlavným zdrojom cukrov je napríklad sušené ovocie či cereálna tyčinka. Chýbať by nemali ani pravidelné dávky nakrájanej zeleniny a ovocia – keď je nakrájané, dieťa sa do jablka či papriky zahryzne s väčšou chuťou. Samozrejmosťou je nesladený nápoj, ideálne pripravený doma a prípadne dochutený medom.

To všetko sú suroviny, ktoré dodávajú vyvíjajúcemu sa detskému telu dostatok výživy: bielkovín, tukov, cukrov, vitamínov i minerálov. Práve z minerálnych látok by sme sa mali zamerať najmä na vápnik, ktorý je bohato zastúpený v mliečnych výrobkoch, syroch, jogurtoch. Zabúdať by sme nemali ani na kyslomliečne výrobky, ako kefírové mlieko, tvaroh či bryndza. Je dobré, keď sú v desiatej zastúpené suroviny, ktoré dieťaťu chutia a má ich rado. Snažte sa ich však čo najčastejšie, ideálne denne, variovať, meniť a prinášať tiež nové chute. Práve vďaka ním sa desiata školákovi nezunuje.

Pravidlá zostavovania desiatej

Tipy na zostavenie desiate

Tieto tipy na zostavenie desiatej zostavil hlavný hygienik Ján Mikas, pôsobiaci na Úrade verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Ako môže vyzerať desiata v pondelok

Dva tenšie plátky celozrnného chleba natrieme zeleninovou nátierkou – pripraviť si môžete domácu, prípadne v dm drogerie dostanete kúpiť výborné nátierky bio kvality. Ako sladkú maškrtu môžete pribaliť napríklad cereálnu tyčinky. Smäd dieťa zaženie nesladeným ovocným či bylinkovým čajom. Ak to inak nejde, namiesto cukru môžete pridať lyžicu medu.

Ako môže vyzerať desiata v utorok

Grahamový rožok rozrežeme napoly, natrieme smotanovou nátierkou, pridáme dva plátky kvalitnej šunky (aspoň 92 % mäsa) a môžeme pridať papriky – červenú, zelenú či žltú. Cukry a vlákninu môže školák získať z nakrájaného jablka. Na pitie pripravíme domácu citronádu bez cukru, ak sladiť, tak opäť radšej medom.

Ako môže vyzerať desiata v stredu

V stredu môžeme na desiatu pripraviť jeden celozrnný rožok, ktorým bude školák zajedať biely jogurt zmiešaný s ovsenými vločkami. K tomu mu ešte pribalíme nastrúhanú mrkvu s jablkom, hrozienkami, strúhaným kokosom a to všetko osladíme 3 ČL medu. Na pitie svojej ratolesti pribalíme sirupovú vodu – ideálne z domáceho sirupu.

Ako môže vyzerať desiata vo štvrtok

Dôkazom, že aj desiata môže vyzerať naozaj trendy je tortillový wrap, ktorý naplníme zeleninou: paradajkou, paprikou, šalátom a pridať môžeme na menšie kúsky nakrájaný tvrdý syr, prípadne pre lepšiu chuť použite fetu. Ako dezert pribalíme školákovi banán a na pitie ovocné smoothie. Recepty na smoothie nájdete tu.

Ako môže vyzerať desiata v piatok

Ak je sezóna, pripraviť môžete napríklad ovocný domáci koláč – bublaninu. Dieťaťu na desiatu zabaľte tri kúsky, zasýti sa ešte kefírovým mliekom – pokojne môže byť i ochutené. Zahryznúť si môže ešte do sušeného ovocia, približne jednej misky. Smäd zaženie vodou s citrónom.

Ako môže vyzerať desiata
0 0 hlasov
Hodnotenie článku