Ako deťom vytvoriť etický a udržateľný šatník?

Ako deťom vytvoriť etický a udržateľný šatník?

Čoraz častejšie sa skloňuje slovné spojenie udržateľný šatník. Čo si pod týmto pojmom predstaviť? A ako ho vytvoriť? Udržateľný šatník sa skladá z kúskov, ktoré sú vyrobené eticky, ekologicky a ako už samotný názov napovedá, vydržia niekoľko sezón. Zväčša ide o väčšie investície, keďže férový výrobný proces a aj zdroje sú finančne nákladnejšie ako pásová výroba rýchlej značkovej módy. Ako však skĺbiť udržateľnosť a detský šatník, keď deti tak rýchlo rastú a oblečenie im sadne pokojne len niekoľko mesiacov?

Rastúce oblečenie pre deti

Pri zodpovednej kúpe oblečenia pre deti siahajte po rastúcich kúskoch – také, ktoré má vyhŕňateľné rukávy, viac radov cvočkov na zapínanie alebo prirodzene oversized strih vydrží vášmu dieťaťu aj dve sezóny. Samozrejme, závisí to od veku dieťaťa. Oblečenie do 6 mesiacov veku pravdepodobne dlhodobo nevyužijete (môžete ho však kúpiť z druhej ruky alebo naopak, predať a predĺžiť mu životný cyklus. Od 6 mesiacov sa však už môžete obzerať po rastúcich bodyčkach či nohaviciach na traky.

TEMPOtip: Ak vaše dieťa vyrástlo z pančušiek, môžete z nich urobiť legíny – stačí odstrihnúť „nožičky“ a zahrnúť okraje. Nemusíte sa báť, že by sa strapkali. Navyše, získate štýlový kúsok do detského šatníka. Ak majú pančušky predraté kolienka, môžete z nich urobiť kraťasky.

Nákup z druhej ruky

Ak nechcete investovať do drahších značiek alebo sa vám jednoducho páčia fast-fashion kúsky, skúste ich kúpiť z druhej ruky. Existuje už veľké množstvo e-shopov so second hand tovarom pre deti a tiež množstvo štýlových a zachovalých kúskov nájdete aj na bazároch na Facebooku.

Predajte na bazáriku: Oblečenie, z ktorého už deti vyrástli, môžete skúsiť predať. Ako teplé rožky idú kúsky z merina, vlny či softshellu. Stačí sa o ne len pekne starať, prať ich naozaj len vtedy, keď je to nevyhnutné a vydržia skoro všetko. Nezabudnite, že vlna ani merino nepatria do práčky – ideálne je prať ich v rukách. Ak si myslíte, že vám to zaberie veľa času, ste na omyle. Vlákna vlny odpudzujú nečistoty, takže stačí naozaj iba voda a napr. v prípade oranžového príkrmu alebo stolice žlčové mydlo a je po probléme.

Nákup z druhej ruky
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
kam na výlet s kočíkom
Kam na výlet s kočíkom?