Ako na komáre a kliešte

Ako na komáre a kliešte?

Príroda sa konečne zazelenala. Avšak okrem pozitívnej nálady a sezóny vonkajšej pohody, výletov a grilovačiek, sa začína aj sezóna komárov a kliešťov. Tieto malé potvory vedia narobiť veľké starosti, preto sa pred nimi oplatí mať na pozore. Aj z drobného uhryznutia sa v niektorých prípadoch môže rozbehnúť nečakaná nebezpečná reakcia či ochorenie.

Komáre sú viac otravné ako nebezpečné, napriek tomu aj ich bodnutie je nepríjemné a u citlivejších ľudí môže spôsobiť alergické reakcie. Navyše pri rozškrabaní postihnutého miesta poľahky dôjde ku kontaminácií a do tela sa môžu dostať rôzne infekcie. Nehovoriac o tom, že vo výnimočných prípadoch môžu komáre byť nositeľom nákaz aj v našich podmienkach.

Horšie je to s kliešťami, každoročne stúpa percento kliešťov prenášajúcich ochorenia. Najčastejšie ide o encefalitídu a lymskú boreliózu. Obe z týchto chorôb sú veľmi nebezpečné. Kliešte sa zdržujú v trávnatých porastoch, kríkoch, lístí aj ihličí. Môžete ho dostať prakticky všade – v záhrade, v parku, na prechádzke v prírode ale aj od svojho domáceho miláčika.

Horšie je to s kliešťami

Prevencia a ochrana

Ako vždy platí, že lepšie problémom predchádzať ako ich neskôr riešiť. V tomto prípade je to pomerne komplikované, ale predsa len existuje pár opatrení, ktoré riziká znižujú.

1. Chráňte svoje telo šatstvom – obzvlášť na prechádzkach v prírode sa odporúča nosiť dlhé oblečenie.

TEMPOtip: Na svetlom oblečení zbadáte nežiadaných návštevníkov ľahšie.

2. Priebežne sa kontrolujte – aj počas výletov, ale hlavne po príchode domov šaty vyprášte a poriadne sa skontrolujte, či si nenájdete na tele kliešťa. Nepodceňte ani mestské prechádzky, ak ste sa pohybovali aj po trávnatom poraste. Kontrolu obzvlášť odporúčame u detí. Kliešte preferujú teplé mäkké miesta v pokožke, najčastejšie sa prichytávajú do slabín, pod pazuchy, na intímne miesta či pokožku hlavy.

3. Používajte repelenty a antiparazitické prípravky, pre seba aj svojich miláčikov.

4. Majte doma, aj pri sebe, sadu prvej pomoci – na kliešte odporúčame „pinzetu háčik“. Je s ňou mimoriadne jednoduchá manipulácia a zaručí, že kliešťa vytiahnete celého aj s hlavičkou. Do sady prvej pomoci samozrejme patrí aj dezinfekčný prostriedok.

5. Ak máte záhradu, pravidelne ju koste. Kliešte majú rady vyšší porast.

6. Ak na záhrade máte nádoby na vodu odporúčame tie uzatvárateľné – predídete tak množeniu komárov v blízkosti vášho príbytku.

7. Proti kliešťovej encefalitíde je možnosť očkovania.

8. Snažte sa vyhýbať lokalitám s vysokým výskytom komárov a kliešťov.

Prvá pomoc

Pri bodnutí komárom stačí poväčšine miesto vydezinfikovať, prípadne natrieť prípravkom proti svrbeniu. Ak by sa dostavila malátnosť, neprimeraný opuch miesta bodnutia či zvýšená teplota, odporúčame navštíviť lekára.

Pri bodnutí komárom

Pri napadnutí kliešťom v prvom rade kliešťa správne vytiahneme. Ak nemáte páčkovú pinzetku, môžete použiť obyčajnú. Kliešťa uchopíme čo najbližšie k hlave a pomaly ho vykývame. Ak si netrúfate, radšej choďte k lekárovi, majte však na pamäti, že kliešťa je potrebné odstrániť čím skôr, aby sa minimalizovala doba zahryznutia. Rovnako, ak by ste ho pretrhli a ostala vám v koži hlavička, určite vyhľadajte lekára. Miesto uhryznutia aj pinzetu následne dôkladne vyčistite, kliešťa zneškodnite a nezabudnite si poriadne umyť ruky. Miesto uhryznutia sledujte minimálne po dobu 2 týždňov, ak by sa zapálilo, prípadne sa okolo neho začali vytvárať kruhy, bezodkladne vyhľadajte lekára. Rovnako aj, ak by ste sa začali cítiť zle, malátne či mali bolesti hlavy alebo pocity na zvracanie.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku