Ako naučiť dieťa, aby hralo samostatne

Ako naučiť dieťa, aby hralo samostatne

Hra je pre dieťa neuveriteľne dôležitá: rozvíja jeho slovnú zásobu, predstavivosť, pomáha mu v komunikácii či buduje sebavedomie. I to sú dôvody, pre ktoré OSN zaradila hru ako jedno zo základných práv dieťaťa. Ako rodičia však často zabúdame na to, že pre naše ratolesti je dôležité nielen hrať sa, ale hrať sa tiež osamote. Prečo? Deti sa tak učia, že aj bez spoločnosti sa môžu cítiť príjemne, dokážu zlepšiť svoje sústredenie, nakopnúť fantáziu a v neposlednom rade ich to pripravuje na ďalšie roky – školskú výučbu, kde budú často pracovať samostatne. Ako však naučiť dieťa, aby sa dokázalo hrať bez prítomnosti dospelých či starších súrodencov?

Ukážte deťom, že aj jedna hračka sa dá využiť na viacero spôsobov

Jedným z dôvodov, prečo deti počas hrania vyhľadávajú prítomnosť rodičov či iných ľudí je, že sa s danou hračkou nudia. Jednoducho ich hra podľa toho, ako ste im to ukázali, už nebaví. Vtedy je namieste podporiť ich fantáziu a ukázať im nové možnosti využitia hračky: napríklad že z Dupla sa dá okrem domčeka postaviť aj strom, auto, búda pre psa, veža, kocka sa dá povoziť na nákladnom autíčku, môže slúžiť ako podstavec pre hračkárskeho psíka. Alebo, že Barbie nemusí tráviť čas iba vo svojom dome, ale môže jazdiť aj na aute, môže česať plyšového psíka, môže variť v detskej kuchynke alebo sa kúpať v hrnci s vodou.

Podporte dieťa, aby hru viedlo ono

Keď nás dieťa zavolá hrať sa, akosi automaticky si myslíme, že chce, aby sme hru viedli my – aby sme vymysleli s čím a ako sa budeme zabávať. Namiesto toho prenechajte iniciatívu ratolesti: nech sama vymyslí, ako budete tráviť čas. Vďaka slobodnej voľbe bude musieť dieťa zamestnať svoju predstavivosť a časom si uvedomí, že vás na hranie v podstate ani nepotrebuje, vystačí si samo. Ak predsa len áno, tak ako asistenta, režisérom bude ono samo. Dajte si však záležať, aby ste aj v tejto novej polohe boli 100 % prítomný a svojmu potomkovi venovali náležitú pozornosť.

Pri hraní doprajte deťom ticho

Pustené rádio, telka, rodičia rozprávajúci sa s partnerom – pre dieťa je to mnoho podnetov, ktoré ho môžu vyrušovať pri sústredení. Ak túžite, aby sa váš syn či dcéra hrali sami, vytvorte im také podmienky, kde ich nebude nič rušiť. Nehovoríme teraz, že sa ma zvyšok domácnosti zatvoriť do jednej izby a byť ticho, stačí vypnúť telku, rádio a svoju debatu presunúť do inej miestnosti. Vďaka tomu sa bude môcť dieťa ponoriť do hry a nebude potrebovať asistenciu druhých.

Pri hraní doprajte deťom ticho

Doprajte dieťaťu súkromie

Najmä menšie deti sú rady, ak im niekto robí spoločnosť. To, že sedíte na postieľke svojho syna, však neznamená, že musíte komentovať jeho činnosť a aktivity – ak vás o to nežiada. Namiesto toho vyskúšajte len pozorovať a sledujte, čo všetko je tento malý človek schopný vymyslieť. Reagujte až vtedy, keď vás na to vyzve dieťa samotné.

Zvoľte vhodné hračky

Menej je viac. Dokonale to platí aj v prípade hračiek: radšej menej kúskov, no viac takých, ktoré podporujú predstavivosť dieťaťa a neslúžia iba na jednu konkrétnu aktivitu. Namiesto garáže pre auto doprajte dieťaťu Duplo či Lego, nech si garáž postaví samo. Alebo domček, alebo vežu, alebo zoologickú záhradu, alebo čokoľvek bude chcieť. Snažte sa vyberať hračky tak, aby neboli iba na jedno použitie, aby sa dali kombinovať s ďalšími a aby si dieťa samo mohlo vymýšľať, ako s ňou bude narábať. Nie je to jednoduché, no stráviť trochu času hľadaním na internete sa rozhodne oplatí.

Zvoľte vhodné hračky

Hračky dajte tak, aby si ich dieťa mohlo zobrať

Častým dôvodom, prečo vyžaduje vašu prítomnosť pri hraní je, že nedočiahne na hračky. Alebo si ich nevie vybrať zo zásuvky, skrine, knižnice. Vyhraďte si deň, počas ktorého spravíte revíziu hračiek – zbytočné či zabudnuté dáte tým, ktorí ich potrebujú – a tie obľúbené uložíte na miesta, kde si ich váš potomok bude môcť zobrať kedykoľvek a bez vašej pomoci. Čím viac z týchto tipov zavediete do praxe, tým rýchlejšie sa naučí vaše dieťa hrať samo.

Hračky dajte tak, aby si ich dieťa mohlo zobrať
0 0 hlasov
Hodnotenie článku