Ako pestovať sukulenty na balkóne

Ako pestovať sukulenty na balkóne

Sukulenty – to je názov pre suchomilné rastliny s hrubými dužinatými nadzemnými orgánmi, v ktorých zadržiavajú vodu pre obdobie sucha, ako napríklad kaktusy, kalanchoe, rozchodníky či echevérie. Tento názov pochádza z latinského originálu, kde výraz „sukulent“ znamená v preklade „šťavnatý“. Vďaka tomu dokážu tieto rastliny prežiť skutočne dlhú dobu bez zalievania a najmä bez straty zo svojho pôvabu. Veľmi dobre sa im počas leta bude dariť aj na balkóne. Ako pestovať sukulenty na tomto stanovisku?

Sukulenty a ich prirodzené prostredie

Domovom sukulentov sú suché a horúce oblasti – púšte či polopúšte –, na ktorých sú zrážky skôr ojedinelé ako pravidelné. Tu sú tieto rastliny zvyknuté na dlhý a intenzívny pobyt na slnku, niekedy sú slnečným lúčom vystavené aj viac ako 12 hodín denne. Aj to je dôvod, prečo by sme im mali počas zimných mesiacov nájsť stanovisko, kde je dostatok tepla a svetla: ideálne na parapet k oknu, pod ktorým je radiátor. A čo počas leta? Veľmi dobre sa im bude dariť práve na balkóne, najmä orientovanom na juh.

Na tomto stanovisku môžete pestovať napríklad echevériu, agáve, starček, eoniu, kalanchoe, adéniu, tučnolist či aloe. Výhodou týchto druhov je, že dorastujú do veľmi skromných rozmerov, vďaka čomu dokážete vytvoriť veľmi rôznorodú exotickú výsadbu i na limitovanom priestore. Dajte si však záležať na tom, aby ste ich zasadili do nádoby s dierkou, cez ktorú môže odtiecť prebytočná voda. Dôležité je tiež vybrať špeciálny substrát na kaktusy, na vrch ktorého nasypete menšie kamienky – najmä vtedy, keď pestujete ružicové odrody, ako echevéria. Práve táto vrstva sa postará o to, aby sukulenty nehnili.

Sukulenty a správne zalievanie

Už v úvode článku sme spomínali, že sukulenty sú nenáročné na zalievanie. Tu sa oplatí poznať základné pravidlo pri týchto rastlinách: ak je substrát sukulentov premokrený, ublíži im viac ako nedostatočná zálievka. Ako často zalievať tieto rastliny? Je to individuálne – záleží podľa stanovisko, veľkosti črepníka, druhu –, no v zásade platí, že sukulenty zalievame až vtedy, keď majú dôkladne preschnutý substrát: aj to len veľmi mierne.

A čo hnojenie? Tu si sukulenty tiež nevyžadujú veľkú pozornosť, stačí ich prihnojiť (najmä tie menšie a pomalšie rastúce) raz ročne, rovnako ich netreba často presádzať – vo svojej nádobe vydržia aj štyri, päť rokov. Pri väčších sukulentoch sa intenzita hnojenia aj presádzania zintenzívňuje: prihnojte ich počas vegetačného obdobia pokojne aj každé štyri týždne a presádzajte raz za dva, tri roky.

Sukulenty a správne zalievanie

Aké sukulenty pestovať na balkóne

V zásade platí, že sukulenty si nevyžadujú veľa pozornosti a starostlivosti. Ktoré si teda vybrať na balkón? Medzi najobľúbenejšie, ktoré pripomínajú skalné ruže, patria echevérie. Dokážete ich tiež veľmi jednoducho rozmnožiť – stačí odlomiť list a nechať ho zakoreniť. Eónium je ďalší ružicový sukulent, ktorý rýchlo rastie, zaujme svojím vzhľadom a odborníci ho radia k najkrajším rastlinám tohto druhu. Rovnako je nenáročný na starostlivosť.

Ďalšie sukulenty vhodné na balkón:

  • aloa
  • rebúcia
  • tučnolist
  • rebrovec
  • mliečnik
  • opuncie
  • bradavkovec
  • pachycereus
Aké sukulenty pestovať na balkóne
0 0 hlasov
Hodnotenie článku