Ako prať uteráky

Ako prať uteráky, aby boli mäkké a voňavé?

Zabaliť sa po rannej sprche alebo večernom relaxe vo vani do voňavého a hebkého uteráka je jeden z najlepších pocitov na svete. Často sa však stáva, že uteráky nevydržia dlho mäkké a po pár dňoch používania začnú nepríjemne zapáchať. Ako tieto problémy vyriešiť čo najjednoduchšie? Poznáme riešenie!

Kúpili ste nové uteráky, ktoré boli hebké ako obláčik a už po prvom praní ste vytiahli z práčky namiesto nich drsný brúsny papier? Možno ste ich jednoducho nevyprali správne. Ako sa teda majú prať uteráky?

1. Neignorujte štítok

Prvé, čo urobíte pri kúpe nového tovaru je, že odstrihnete štítok? Ak si ho predtým dôkladne nenaštudujete, oblečenie či textílie môžete veľmi rýchlo znehodnotiť nesprávnou starostlivosťou. To, akú teplotu vody uterák znesie, závisí od materiálu, použitej technológie farebenia či šitia. Niektorí výrobcovia odporúčajú prať na 30°C, iné uteráky či osušky zvládnu aj 90°C.

2. Perte správne

Ak sa obávate, že pri nižšej teplote sa textil nevyperie dostatočne, z časti môžete mať pravdu. Najmä mastnejšie krémy, mejkap a iné kozmetické produkty sa ťažšie dostávajú z vláken pri nižších teplotách. Existuje však na to jednoduchý trik – do prania pridajte pol hrnčeka octu. Ten rozpustí škrvny, pohltí pach a zároveň oživí farby. A ako vedľajší produkt vyčistí a vydezinfikuje aj vašu práčku.

uteráky perte správne

Dôkladne odmerajte tiež množstvo pracieho prostriedku – podľa prieskumov ženy zvyčajne pridávajú intuitívne viac prášku, muži naopak menej, ako by sa malo. Ak zbytočne používate veľa chémie, okrem zaťažovania životného prostredia neprospievate ani textíliám – zvyšky prášku sa nestihnú dôkladne vymyť a zatvrdnú medzi vláknami. Citlivým osobám to môže spôsobiť napríklad aj alergickú reakciu.

Pri praní uterákov zabudnite na aviváž. Zbytočne zlepí vlákna a textil jej pôsobením postupne tvrdne – často sa snažíme „tvrdé“ uteráky zachrániť práv praním v aviváži, no docielime pravý opak. Uteráky síce voňajú, no sú drsné a škriabu. Ak chcete voňavú bielizeň, skúste radšej použiť špeciálny parfum na pranie, ktorý odev prevonia, ale neovplyvňuje pevnosť vláken.

TEMPOtip: Uteráky pred prvým použitím vždy vyperte. Nové, ešte neprané uteráky nemajú savú schopnosť – často sú ešte napustené chemickými látkami z výroby a zvyškami farbív.

3. Žehliť či nežehliť?

To je na vás. Žehlenie je dvojsečná zbraň – na jednej strane vlákna vysoká teplota poškodí, na strane druhej uteráky dôkladne vydezinfikuje a zbaví zápachu.

žehliť alebo nežehliť uteráky

4. Nechajte ho dôkladne vyschnúť

Nielen po praní, ale po každom použití nechajte uterák dôkladne vyschnúť, ideálne pri zdroji sálavého tepla (radiátor). Vlhké prostredie je ideálne na množenie baktérií a plesní, vďaka čomu uteráky rýchlo zapáchajú – páchnuci uterák preto nie je len „kozmetický“ problém. Ľuďom s citlivou pokožkou, ekzémami či akné môže poriadne zavariť. Ak máte problémy s pleťou, uteráky určené na tvár pokojne meňte aj každý druhý deň.

Nábytok do kúpeľne na temponabytok.sk
0 0 hlasov
Hodnotenie článku