Ako pripraviť dieťa na prvý deň v škole

Ako pripraviť dieťa na prvý deň v škole?

Premýšľate, čo vás bude čakať, keď odveziete prváčika prvý deň do školy? Čo nepodceniť? Na čo sa pripraviť?

Príprava závisí od temperamentu konkrétneho dieťaťa. Niektoré deti sú prirodzene sebavedomé, zvedavé a nové zmeny im nerobia problém. Iné sú viac utiahnuté, preferujú známe prostredie a známe tváre, boja sa cudzích ľudí a nevyhľadávajú detské kolektívy. Neznamená to však, že rodičia z jednej skupiny či z druhej to budú mať automaticky jednoduchšie. Prvý deň v škole môže prekvapiť každého. Ako sa zachovať v konkrétnych situáciách? Ako dieťa čo najlepšie pripraviť, aby prvý deň v škole zvládlo?

1. Rozprávajte sa

Už pred koncom prázdnin dieťa pomaly pripravujte na nástup do školy. Spoločne upracte izbičku, vytrieďte hračky, s ktorými sa už nehráva a odneste ich detičkám, ktorým urobia radosť, vytvorte kútik s pracovným stolom na písanie úloh, kúpte novú knižku, ktorú si spoločne v pravidelný čas čítajte (ideálne pri stole, aby si dieťa začalo vytvárať pracovné návyky na prípravu do školy), rozprávajte sa o tom, čo ich čaká. Deti nestrašte, no ani im školu neidealizujte. Rovnako im nepredkladajte vaše nároky – už si veľký, nemôžeš plakať, musíš toto, musíš tamto. Vysvetlite im, že v škole sa počúva pani učiteľka či pán učiteľ a rovnako, ako poslúchajú doma, budú teraz poslúchať ich. Motivujte ich tým, že sa naučia veľa nového a knižku si už budú vedieť čítať aj samy! Že vyskúšajú všetky tie krásne nové pastelky a perá, že si budú nosiť na chrbtoch tú parádnu školskú tašku, ktorú ste spoločne vybrali. Snažte sa, aby dieťa cítilo z vás pravé nadšenie z nástupu do školy. Deti sa stále učia napodobňovaním, myslite na to.

2. Pýtajte sa

Týždeň pred nástupom do školy sa dieťaťa pýtajte, ako si to v škole predstavuje. Čo by chcelo robiť, čo by robiť nechcelo, na čo sa teší, či má z niečoho strach. Na základe odpovedí sa môžete na mnohé pripraviť. Spýtajte sa, ktorú hračku si chce zobrať so sebou v prvý deň, čo by si prosilo na desiatu a z akej fľašky by chcelo piť. Tieto drobné radosti najmä citlivejším deťom pomôžu sústrediť sa na pozitívne veci a zoznámiť sa s novým prostredím s väčšou istotou.

Týždeň pred nástupom do školy sa dieťaťa pýtajte, ako si to v škole predstavuje.

3. Odpovedajte

Niektoré deti sa pýtajú viac, iné menej. Myslite však na to, že každá otázka má pre nich zmysel. Zabudnite na odpoveď: „Lebo“. Trpezlivo odpovedajte na každú otázku, hoci sa ju dieťa pýta snáď stokrát. Potrebuje sa len uistiť. Prídeš po mňa každý deň? Áno, buď ja, alebo starká, ako keď si chodil/a do škôlky. Budeme sa v škole hrať? V škole sa naučíš kopec nových vecí a možno sa budete aj chvíľku hrať. Uvidíš, čo povie pani učiteľka…

4. Buďte tam pre nich

Ak vám to práca čo i len trochu umožní, snažte sa prvý školský deň vyhnúť stresu a naháňaniu sa a vezmite si voľno. Buďte s dieťaťom, keď vás bude potrebovať. V niektorých školách je prvý deň iba zoznamovací a prváčikovia prakticky po pár desiatkach minút odchádzajú zase domov s rodičmi. V niektorých školách sa už postupne začínajú aklimatizovať od prvého dňa. Nerobte si preto zbytočné plány, sústreďte sa na prítomný okamih a tešte sa z toho veľkého mílnika.

5. Poďakujte

Nezáleží na tom, či to bude so slzami, či bez, dieťaťu po príchode domov poďakujte, že to výborne zvládlo. Ubezpečte ho, že je v poriadku, že sa trochu bojí alebo bolo smutné, že to bude zajtra zase lepšie a lepšie a že sa už tešíte, ako vám doma ukáže, čo nové sa naučilo. Slovíčkami „ďakujem“ a „prosím“ neplytvajte, dieťa nimi naozaj nemôžete predávkovať.

snažte sa prvý školský deň vyhnúť stresu a naháňaniu sa
0 0 hlasov
Hodnotenie článku