Ako roztopiť skryštalizovaný med

Ako roztopiť skryštalizovaný med

Kúpili ste si med od včelára a po pár mesiacoch ho s prekvapením otvoríte a je tuhý – doslova. Už sa lenivo neleje, jeho konzistencia skôr pripomína kokosový olej. Je takýto med pokazený, alebo ho ešte môžete zachrániť? Dá sa správnym skladovaním znížiť riziko kryštalizácie? A prečo vôbec tento včelí produkt kryštalizuje?

Prečo med kryštalizuje

Med obsahuje tri druhy cukrov: fruktózu, sacharózu a glukózu. Je prirodzenou vlastnosťou cukrov po určitom čase kryštalizovať. Ak teda nájdete vo svojej špajze stuhnutý med, mali by ste sa tešiť – je skutočne pravý a kvalitný. Kryštalizácia je totiž jeho prirodzenou reakciou a tiež znakom, že včelár s ním narábal tak, ako sa má.

Ako dlho trvá, kým med skryštalizuje? Je to rôzne, závisí to najmä od podielu fruktózy – čím viac sa tohto cukru v mede nachádza, tým dlhšie trvá, kým skryštalizuje. Napríklad jarný med môže skryštalizovať už po pár týždňoch, naopak agátový zvykne stuhnúť približne po roku.

Ako správne skladovať med

Med okrem cukrov obsahuje minerály, enzýmy, vodu, proteíny a aminokyseliny. Ak máte doma pravý med, prakticky nie je možné, aby sa vám pokazil. Jediným spôsobom, ako tento včelí produkt znehodnotiť, je vystavovať ho slnečnému žiareniu – teplo bude cukry rozkladať. V prípade, že je med nekvalitný, obsahuje vysoký podiel vody a nižší podiel cukrov, to umožňuje mikroorganizmom, aby ho napadli a znehodnotili. Kvalitný med je totiž pre mikroorganizmy jedom.

Med odporúčame skladovať pri nižších teplotách bez kontaktu so slnečnými lúčmi na suchom mieste bez pachov. Dokonca ak ho budete skladovať pri teplote 0 – 4 °C, med iba stuhne a nikdy neskryštalizuje. Ideálna teplota na skladovanie tohto včelieho produktu je však v rozmedzí 4 – 14 °C. Kryštalizáciou sa totiž med v žiadnom prípade neznehodnocuje. K tomu by mohlo dôjsť jedine vtedy, ak by ste sa ho nesprávne pokúsili roztopiť.

Príliš vysoká teplota med znehodnotí

Roztopiť skryštalizovaný med dokážete hravo aj doma, rovnako ho však nesprávnym zásahom dokážete znehodnotiť. Čomu by ste sa mali určite vyhnúť? Pokusom roztápať med v mikrovlnnej rúre. Rovnako neodporúčame med vkladať do vriacej vody či rozpálenej rúry, kde teplota dosahuje viac ako 50 °C. V opačnom prípade by ste mohli znehodnotiť enzýmy a ďalšie hodnotné látky. Tiež v žiadnom prípade neprilievajte do nádoby s medom teplú vodu, tá môže byť živnou pôdou pre mikroorganizmy.

Ako správne roztopiť skryštalizovaný med

Ako teda správne roztopiť skryštalizovaný med doma? Existuje hneď niekoľko účinných a bezpečných spôsobov, jedným z nich je vyhriať rúru na 45 °C a nechať v nej med približne, kým sa neroztopí – približne 4 hodiny. Ďalším spôsobom, ak máte doma kuchynský teplomer, je použiť vodný kúpeľ. Prípadne počas zimy môžete med položiť aj na radiátor. Nemali by ste však presiahnuť spomínanú 50 °C hranicu, za ktorou sa med znehodnocuje.

Tempo tip: Jedinou nevýhodou skryštalizovaného medu je, že sa horšie natiera na chlieb. Ak vám toto neprekáža, med nemusíte vôbec roztápať. Kryštalizáciou sa totiž med sám pripravuje na dlhodobé skladovanie.

Ako správne roztopiť skryštalizovaný med
3.8 11 hlasov
Hodnotenie článku