Ako sa prejavuje nedostatok zinku

Ako sa prejavuje nedostatok zinku?

A v ktorých potravinách je najviac tohto vitamínu?

Zinok si vďaka svojim účinkom vyslúžil prezývku „vitamín krásy“. Jeho nedostatkom často trpia vegetariáni, vegáni, ľudia trpiacimi kožnými chorobami, ale aj tí, ktorí príliš často konzumujú alkohol, no nie je to iba o tejto skupine – podľa prieskumov nedostatkom zinku trpí na svete približne tretina populácie. Ako dokážeme zistiť, že nám tento vitamín chýba a ktoré potraviny ho obsahujú najviac?

Na nedostatok zinku nás upozorní telo

Jedným z hlavných prirodzených zdrojov zinku je červené mäso, i to je dôvod, prečo jeho nedostatkom trpia veľmi často vegáni a vegetariáni. Ako sme však v úvode článku spomínali, nie je to iba o tejto skupine, prakticky každému tretiemu človek chýba tento vitamín. Podľa odborníkov na výživu by sme ho mali denne prijať 8 mg, ak dlhodobo podliezame túto latku, prejavy sa ukážu aj navonok.

Medzi najčastejšie dôsledky nedostatku zinku patrí rýchle a masívne vypadávanie vlasov. Pri absencii tohto vitamínu v ľudskom tele sa objavia aj ďalšie prejavy, ktoré vplývajú najmä na ľudskú krásu: napríklad zhoršená kvalita pokožky, vyskytnúť sa môžu kožné pigmenty, akné či vyrážky. Rovnako sa nedostatok zinku môže ukázať aj na našich zuboch: tie začnú žltnúť, v horšom prípade praskať, pretože zubná sklovina je výrazne oslabená.

Medzi najčastejšie dôsledky nedostatku zinku patrí rýchle a masívne vypadávanie vlasov

Častým signálom, že naše telo potrebuje viac tohto vitamínu, sú aj biele škvrny na nechtoch a celkovo ich zhoršený stav – praskajú, lámu sa. Nedostatok zinku tiež vplýva na kvalitu kostí a pri jeho dlhodobej absencii môže kostné tkanivo rednúť. Takže pri správnom fungovaní kostí nie je dôležitý iba vápnik, ale aj zinok.

Najlepším zdrojom zinku je červené mäso

Denný odporúčaný príjem zinku sa pohybuje na úrovni 8 mg, napríklad už v 100 g chudého hovädzieho stejku nájdeme až 9,5 mg tohto vitamínu. Ďalším jeho výborným zdrojom je jahňacie mäso, kde zo 100 g dokáže ľudské telo prijať až 5,1 mg. A ako sú na tom ostatné druhy mäsa? Tie už výrazne zaostávajú, napríklad v 100 g kuracích pŕs nájdeme približne 1 mg zinku. Čo sa týka bravčového, tam je to 2,9 mg zinku/100 g.

Najlepším zdrojom zinku je červené mäso

Kde môžu zinok hľadať vegetariáni?

Vegetariáni to majú ľahšie ako vegáni, vysoký obsah zinku majú tiež syry a mliečne výrobky, napríklad v cheddare nájdeme v 100 gramoch až 4 mg tohto vitamínu. Ďalším výborným zdrojom sú napríklad vajcia, ktoré na 100 g obsahujú približne 1,3 mg zinku. A vegáni? Tí sú odkázaní najmä na strukoviny, napríklad 100 g šošovice obsahuje okolo 1 mg zinku, obľúbený tofu syr obsahuje 0,7 mg/100 g, hnedá ryža 0,9 mg/100 g. Veľmi dôležité sú však aj orechy, veď len zo 100 g mandlí dokážeme získať až 3,9 mg zinku. Ak sa chcete vyhýbať mäsu a zároveň mať dostatok zinku, jedzte veľa orechov, semiačok, strukovín a ryže.

Kde môžu zinok hľadať vegetariáni?
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Hľadáte darček pre muža?
Hľadáte darček pre muža?