Ako sa správať, keď stretnete medveďa

Ako sa správať, keď stretnete medveďa

V súčasnosti žije na Slovensku od 1200 do 1600 medveďov, len pre porovnanie – pred 30 rokmi ich bolo okolo 800. Ide teda pomerne o vysoké číslo a opatrenia spojené s pandémiou Korony robia z prírody stále atraktívnejšiu adresu, na ktorej ľudia s obľubou trávia voľný čas. Vo vzduchu visí aj otáznik nad tým, či letnú dovolenku bude možné tráviť pri mori a zahraničí vôbec. A tak je možné, že si letné prázdniny užijeme výhradne na našom území. Práve slovenské lesy a hory sa tak stanú počas horúcich dní útočiskom mnohých z nás. Vedieť, ako sa správať, keď stretnete medveďa sa vám však môže zísť kedykoľvek.

Medvede sa ľuďom vyhýbajú

K napadnutiu človeka medveďom dochádza vo voľnej prírode len skutočne v ojedinelých prípadoch – najmä vtedy, keď medveď cíti, že sú ohrozené jeho mláďatá. Štatistiky ukazujú, že napríklad vo Vysokých Tatrách nedošlo za ostatné štvrťstoročie k žiadnemu úmrtiu spôsobenému medveďom. Toto zviera sa človeku v prírode vyhýba oblúkom. Najmä na frekventovaných turistických chodníkoch je pravdepodobnosť, že stretnete medveďa, veľmi nízka – ten prechádza touto trasou iba vtedy, keď sa na nej nezdržiavajú ľudia.

Opatrnejší by ste však mali byť pri stretnutí s tzv. kontajnerovým medveďom. Tieto zvieratá z veľkej časti stratili plachosť, a teda potenciálne predstavujú pre človeka väčšie riziko. Ak medveďa stretnete v meste či dedine, nájdite si bezpečné útočisko – napríklad svoju hotelovú izbu – a kontaktujte ochranárov prírody alebo políciu – ideálne mestskú, ktorá má s takouto situáciou v danej lokalite s veľkou pravdepodobnosťou skúsenosti. Určite sa nesnažte medveďa a už vôbec nie s mláďatami prikrmovať, aj keď sa vám či vašim deťom môžu zdať roztomilé.

Medvede sa ľuďom vyhýbajú

Ako sa správať pri stretnutí s medveďom v prírode

Hoci sa medvede ľuďom vyhýbajú, pri hľadaní potravy – ňufák majú zaborený často v zemi a spôsobujú hluk, cez ktorý človeka ani sami nepočujú – sa vaše cesty môžu skrížiť. Ako postupovať v takomto prípade? Ak si vás medveď nevšimol, najlepším riešením je na seba upozorniť: začať rozprávať stredne vysokou hlasitosťou, skúste sa vyhnúť kriku. Dôležité však je pri tomto, nepozerať sa medveďovi priamo do očí: pozerajte sa inam, ale snažte sa vidieť zviera periférne. Takto bude medveď mať pocit, že si vás všimol skôr a nepozorovane zmizne v lese, pri očnom kontakte by sa šelma mohla cítiť ohrozená.

V prípade, že by vás medveď nezaregistroval, začnite pokojne cúvať. Stačí prejsť pár desiatok metrov dozadu, a keď zviera začuchá vaše stopy, s najväčšou pravdepodobnosťou sa otočí a ujde. Mnohí turisti používajú aj zvončeky či rolničky pripevnené na batohoch, ktoré majú medveďovi signalizovať, že sú tu, no pri hluku, ktoré zviera vydáva, ich nemusí vždy počuť.

V prírode majte psa radšej na vôdzke

Ak sa vydáte do lesa na prechádzku so psom, mali by ste ho držať na vôdzke. Zvýšite tak bezpečnosť nielen svoju, ale aj vášho domáceho miláčika. V prírode totiž pomerne často dochádza k incidentom, keď poľovníci neváhajú vystreliť na voľne sa pohybujúce psy. Voľne pobehujúci pes však môže začať naháňať (nielen) medvedie mláďatá, ktoré matka bude automaticky chrániť. Keď sa teda šelma rozbehne za psom, ten zase pudovo bude utekať za svojím majiteľom a môže vzniknúť skutočne nepríjemná situácia.

Preto je lepšie, keď v horách a lesoch, kde žijú medvede, máte svojho miláčika na vôdzke. Pri stretnutí s medveďom vždy zachovajte pokoj, upozornite na svoju prítomnosť, vyhýbajte sa priamemu očnému kontaktu a ak vás medveď nespozoruje a pokračuje, cúvajte smerom dozadu tak, aby ste na šelmu videli, keď zacíti váš pach, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vydá opačným smerom.

V prírode majte psa radšej na vôdzke
0 0 hlasov
Hodnotenie článku