Ako sa správne opaľovať

Ako sa správne opaľovať

Toto nesmiete podceniť

Opaľovanie neodmysliteľne patrí k letu – kto by netúžil mať krásnu bronzovú pokožku? Ak však k tejto činnosti nepristupujeme zodpovedne, môžeme na to doplatiť: ľudská koža má totiž pamäť a čím častejšie sme ju mali spálenú, tým aj rastie riziko rakoviny tohto orgánu. I preto by sme mali vedieť, ako sa správne opaľovať a dopriať pokožke vhodnú starostlivosť. Ako na to?

Opaľovací krém s ochranným faktorom

Opaľovací krém by počas opaľovania mal byť samozrejmosťou. Ako si ho však správne vybrať? Mal by vás ochrániť pred UVB a UVA žiarením, veľkou výhodou počas dovolenky pri mori je jeho vodeodolnosť. Jedným z nosným faktorov je SPF, teda ochranný faktor – ako si vybrať ten správny? Tento údaj hovorí o tom, koľkonásobne dlhšie prípravok dokáže ochrániť našu kožu pred začervenaním.

Ak máte skúsenosť s tým, že vaša pokožka začne červenať po 20 minútach na slnku a máte krém s ochranným faktorom 50, vďaka tomuto prípravku začne červenať vaša koža až po 1 000minútach (20 x 50 = 1000). Vyberajte ochranný faktor podľa typu kože, ak máte svetlejšiu, vhodnejšie sú pre vás prípravky s vyšším ochranným faktorom (30 – 50 SPF), ak tmavšiu, postačí vám krém s SPF 25 – 30.

Opaľovací krém s ochranným faktorom

Koľko krému použiť?

Samozrejme, neexistuje univerzálna odpoveď – každý má inú výšku, inú váhu, iný typ pokožky, v zásade však môžeme hovoriť, že optimálne množstvo opaľovacieho krému na jedno natretie je okolo 30 ml. S tým, že zvýšenú starostlivosť by sme mali venovať najmä tvári, na ktorú odporúčame naniesť približne šestinu z celkového objemu, teda 5 ml. Naniesť novú vrstvu opaľovacieho krému by ste mali približne každé dve, tri hodiny – ak sa chodíte často kúpať, tak i častejšie. Naopak, vyhnúť by ste sa mali používaniu krému z predchádzajúce roka: pre lepšie ochranné vlastnosti si každú sezónu doprajte nový prípravok.

Opaľovací krém naneste aj na tieto miesta

Pri natieraní sa opaľovacím krémom často zabúdame na niektoré miesta, ktorých spálenie dokáže byť skutočne bolestivé. Môže za to aj fakt, že tieto oblasti ani nevidíme, a tak nedokážeme spozorovať červenú pokožku. Ktoré sú to miesta? Napríklad uši, nárty na nohách, špička nosa, prsty na nohách, oblasť achilovky, ale aj očné viečka. Práve tým by sme mali venovať zvýšenú pozornosť – ak sa neopaľujete so slnečnými okuliarmi, UVB žiarenie prenikajúce cez tenkú vrstvu kože na očiach môže pri dlhodobom vystavení slnečným lúčom viesť až k šedému zákalu.

Opaľujete sa, aj keď je zamračené

Častou chybou pri opaľovaní je domnienka, že ak sme v tieni stromov, slnečníka, stanu alebo je pod mrakom, neopaľujeme sa. A tak nie je potrebné sa ani natierať. Chyba! UVB a UVA žiarenie dokáže preniknúť aj cez mraky a ďalšie materiály, okrem spomínaných tkanív, aj cez sklo. Nepodceňujte teda tieto okolnosti. Natrite sa vhodným opaľovacím krémom aj vtedy, keď nemáte priamy kontakt so slnečnými lúčmi. Alebo si to aspoň myslíte, lebo slnečné žiarenie si vás nájde.

Opaľujete sa, aj keď je zamračené

Pred slnkom sa nemusíme chrániť iba krémom

Ak máte citlivú pokožku alebo ste si opaľovací krém zabudli doma, ďalšiu ochranu pred UVA a UVB žiarením môžete hľadať aj inde. Stačí použiť šiltovku, klobúk, tričko, ľahké, vzdušné dlhé nohavice a vaša koža bude dostatočne chránená pred slnečnými lúčmi. Tento krok odporúčame aj vtedy, keď pokožka začne červenať po tom, ako ste sa natreli opaľovacím krémom.

Kedy sa vyhnúť slnečným lúčom

Nie každá denná hodina je vhodná na opaľovanie. Kedy radšej ostať doma alebo zájsť do reštaurácie na limonádu či obed? Vyhnite sa najostrejšiemu slnku, s tým sa počas letných dní môžeme stretnúť od 11:30 do 14:00. Skúste si naplánovať v tomto čase aktivity, ktoré budete tráviť v bezpečí strechy či aspoň tieňa. Ak si na toto dáte pozor, vyhnúť sa spálenej koži by pre vás mala byť hračka.

Kedy sa vyhnúť slnečným lúčom
0 0 hlasov
Hodnotenie článku