ako sa starať o topánky

Ako sa správne starať o topánky, aby vám vydržali čo najdlhšie?

Asi každý z nás má obľúbené topánky. Také, po ktorých siahne vždy, keď ho čaká náročný deň v práci či dlhá prechádzka s deťmi. Ako sa o ne starať tak, aby vám vydržali čo najdlhšie?

Poznáte to, Murphyho zákony platia aj pri nakupovaní. Zničili sa vám topánky a idete si kúpiť nové. Pobeháte všetky obľúbené predajne a nikde nemajú také, aké potrebujete, a ak náhodou áno, ešte stále nemusia mať vašu veľkosť. Máme pre vás pár tipov, aby ste si toto trápenie nemuseli užívať až tak často.

správna starostlivosť o topánky


Ako si teda topánky vybrať a ako sa k ním správať, aby vám robili službu čo najdlhšie?

Základom je nakupovať kvalitnú obuv. Myslite na to, že topánky kupujete pre seba, strávite v nich veľa času, takže až tak veľmi šetriť sa neoplatí. Okrem toho, že lacné topánky vám často dlho nevydržia, štandardne sú vyrábané z menej kvalitných materiálov. O krajinách pôvodu a stave pracovnej sily radšej ani nepíšeme. V druhom rade ide aj o vaše nohy. Kvalitné topánky im zaručia komfort a pohodlie. Mali by byť vyrobené z materiálov dobrej „akosti“. Ideálne je siahať po kožených, či plátenných topánkach, nie je to však nevyhnutné. Aktuálne máme na trhu značné množstvo syntetických materiálov, ktoré sa vďaka svojim technológiám a spracovaniu kvalitatívne vyrovnávajú aj prírodným materiálom.

Ak ste si správne vybrali, je prirodzené, že sa chcete z komfortu a pohody radovať čo najdlhšie. Mali by ste sa preto o topánky adekvátne starať.

1. Odporúča sa obuv ešte pred prvým nosením ošetriť. Na trhu máme množstvo sprejov a prostriedkov určených práve na tento účel. Najjednoduchšie je topánky nastriekať sprejom, ktorý odpudzuje vodu – uvidíte, že aj nečistoty sa na ne budú chytať pomalšie.

2. Veľmi dôležité je obuv využívať na to, na čo je určená. Mnohí výrobcovia sa už začali chrániť a hlavne na lacnejších topánkach nájdete označenie módna obuv tzn. obuv nevhodná na každodenné nosenie. Tým pádom vás už dopredu upozorňujú, že topánka pravdepodobne dlho nevydrží a ak ju budete po rozpadnutí reklamovať, pravdepodobne neuspejete.

3. Ak sa obuv znečistí, je potrebné ju čistiť tak, ako odporúča výrobca. Predídete tak zbytočnému poškodeniu topánky. Myslite na to, že hlavne koža je napriek svojej pevnosti predsa len jemná a keď ju raz doškriabete… Niečo sa dá zamaskovať kvalitným krémom na topánky, ale ideálne je poškodeniu predchádzať.

Rovnako aj keď raz poškodíte goratexovú membránu, topánka už nebude vodeodolná ako predtým. Ak sme topánky príliš namočili, odporúčame do nich dať staré noviny, aby nám vytiahli nadmernú vlhkosť zvnútra a zároveň tak udržiavali pôvodný tvar topánky. Po vysušení nezabudnite obuv znovu naimpregnovať.

Ak sa obuv znečistí


4. Vetranie topánok a prezúvanie sa je ďalší dôležitý krok. Okrem toho, že si aj naše nohy mimo topánky oddýchnu. Oddýchnu si aj topánky a môžu sa vetrať. Ak máme pocit, že sú zvnútra vlhké, vždy dbajme na poriadne vysušenie. Pokiaľ sa dajú vyberať vložky, určite ich aspoň doma vytiahnite a nechajte poriadne presušiť. Na kožené vložky existujú aj špeciálne prípravky na očistenie, textilné môžeme preprať klasickým mydlom, aby sme nemuseli topánky meniť kvôli zápachu.

5. Samozrejme, aj keď sa budeme o topánky starať najzodpovednejšie, ako vieme, používanie sa na nich podpíše. Ideálne je preto mať aspoň 2-3 páry, ktoré si môžeme striedať a tým ich udržíme v kondícii o čo najdlhšie. Spomeňte si na naše babky a prababky, ako nosili jedny čižmy roky a stále ich mali pekné – nielen, že si kúpili kvalitný kúsok, vedeli sa o ne aj príkladne starať.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku