Ako sa starať o čínsku ružu, aby kvitla?

Ako sa starať o čínsku ružu, aby kvitla?

Ibištek čínsky, v našich končinách známejší ako čínska ruža, nie je nič dlžný svojmu menu – skutočne pochádza z teplejších oblastí Číny. U nás sa zväčša zvykne pestovať ako izbovka, ide totiž o pomerne nenáročnú rastlinu, ktorá dokáže potešiť krásnymi kvetmi. Tie pri správnej starostlivosti môžu vydržať až do zimy. Mnohí z nás však s čínskou ružou majú jeden zásadný problém: nekvitne. Ak túžite, aby vás ibištek čínsky potešil svojimi kvetmi, stačí dodržiavať tieto pravidlá starostlivosti.

Zvoľte správny substrát

Je rozdiel, či máte mladý, alebo starší ibištek čínsky. Mladšie rastliny uvítajú zmes substrátu na izbové rastliny, piesok a tiež rašelinu, ideálne v pomere 2:1:1. Naopak, starším čínskym ružiam rašelina zväčša nerobí veľmi dobre, preto sa jej primiešaniu do substrátu vyhnite. Piesok v zemine pre čínsku ružu naznačuje, že tieto izbovky obľubujú vzdušnú pôdu, ocenia však tiež, keď na dno črepníka umiestnite i drenážnu vrstvu v podobe jemných kamienkov či rozdrobeného polystyrénu.

Okrem správneho substrátu je dôležité pravidelné presádzanie do väčšej nádoby, to je rovnako odlišné u mladých a starších rastlín. Mladšie ibišteky presádzame raz ročne, naopak, staršie čínske ruže stačí presadiť každé tri, štyri roky. Dôležité však je, aby v nádobe bolo tak akurát miesta pre koreňový systém – ak by ho bolo priveľa, resp. korene by sa v črepníku tlačili, ibištek by nemusel kvitnúť.

Ako zalievať čínsku ružu

Ak má čínska ruža vzdušnú pôdu (vďaka piesku), vyhovuje jej vlhkejší substrát. Pozor, ak by bol premokrený, môže dôjsť k odhnitiu koreňov. Aj správna veľkosť nádoby podporí vhodné hospodárenie rastliny s vodou. V prípade, že občas zabudnete na zálievku, ibištek čínsky upozorní na tento fakt zvädnutými listami. Nemusíte sa však obávať, po zaliatí netrvá dlho, kým sa dá doporiadku. Samozrejme, takáto situáciu môže vzniknúť iba raz za čas, ak sa opakuje pravidelne, ohrozujete zdravie izbovky. Zálievku by ste mali zintenzívniť najmä počas teplého letného obdobia. Naopak, počas zimných mesiacov stačí rastlinu zaliať raz za štrnásť dní. Čínskej ruži najviac vyhovuje odstáta voda s teplotou podobnou substrátu, v ktorom izbovka rastie.

Ako hnojiť ibištek čínsky

Hnojenie ibišteka čínskeho by sme mali prispôsobiť ročnému obdobiu. Počas jarných mesiacov (marec – apríl) je vhodné hnojivo na báze dusíka, s príchodom leta prechádzame na viacložkové hnojivo vhodné pre rastliny, ktoré kvitnú. Ako často by sme mali čínskej ruži dopriať čerstvé živiny? Asi každých štrnásť dní. S príchodom jesene a počas zimy s prihnojovaním rastliny prestaneme a začneme opäť až na jar. Ibištek čínsky môžete počas letných dní premiestniť aj na balkón, kde zvládne teploty tesne pod 30 °C. V žiadnom prípade by sa čínska ruža nemala prehrievať. V prípade stanoviska v interiéri mu najviac vyhovuje teplota okolo 23 °C a menej. S príchodom chladnejších jesenných rán však izbovku premiestnime späť do vnútorného prostredia.

Ako hnojiť ibištek čínsky

Doprajte čínskej ruži vhodné svetlo

Ibištek čínsky ako rastlina pochádzajúca zo subtropických oblastí Číny vyhľadáva slnečné lúče, no nemali by byť príliš silné. Čo to znamená v praxi? Ideálne stanovisko pre čínsku ružu v exteriéri je parapet na okne v miestnosti, ktorá je orientovaná na sever alebo východ. Podmienkou dobrej prosperity rastliny je odhalené okno – teda žiadne závesy, žalúzie či rolety. Ak pestujete čínsku ružu v miestnosti orientovanej na západ alebo juh, lepším riešením je dopriať jej odstup od okna.

Môže byť napríklad pri stene na stolíku, kde dopadajú lúče, prípadne pol metra od okna v oblasti, kde nebude vystavené slnečným lúčom celý čas. V prípade, že by ste chceli túto izbovku počas leta premiestniť na balkón, postupne ju aklimatizujte na intenzívne slnko. V opačnom prípade by ste mohli pri vystavení priamemu slnku spáliť jej listy či výhonky. V takom prípade by ste sa s kvitnúcimi kvetmi mohli rozlúčiť.

Kvet ibišteka čínskeho kvitne iba jeden deň

Čudujete sa? Navyše, keď sme v úvode sľubovali, že správna starostlivosť pomôže kvitnúť čínskej ruži až do zimy? Je to však skutočne tak – kvet v plnej kráse vydrží iba jeden deň. Ale vďaka správnej starostlivosti bude rastlina rašiť nové puky, z ktorých rozkvitnú nové kvety, až do zimy. Okrem hore opísanej starostlivosti je alfou a omegou rez, veľmi výrazný rez. Ako sa hovorí: až na kosť.

S príchodom nového roka až do marca je vhodný čas, keď by ste ibištek čínsky mali zrezať tak, aby z neho ostala praktický iba hlavná časť, zvyšné konáriky zrežte. S príchodom jari sa čínska ruža zmení na nepoznanie a bude prekypovať životom. Okrem toho ibišteku škodí aj suchý vzduch, odporúčame teda rastlinu pravidelne rosiť a nezabúdajte ani vetrať. Ak si dáte na toto pozor, rozkvitnutá čínska ruža vám bude skrášľovať domov skutočne až do zimy.

Kvet ibišteka čínskeho kvitne iba jeden deň
5 1 vote
Hodnotenie článku