Ako sa starať o trávnik počas zimy?

Ako sa starať o trávnik počas zimy?

Hovorí sa, že ak chceme mať v záhrade krásny trávnik, musíme sa oň starať celý rok. Mnohí si možno pomyslia, že počas zimy mu nemusíme venovať žiadnu pozornosť a na jar už bude opäť v skvelom stave. Opak je však pravdou – i počas zimných mesiacov by sme mali trávniku venovať patričnú starostlivosť. Pre lepší výsledok by sme však mali začať už v jeseni – ak ste to túto jeseň nestihli, môžete to napraviť už tento rok.

Ako pripraviť trávnik na zimu

S blížiacimi sa prvými mrazmi a teda koncom jesene by sme mali mali trávnik pripraviť na zimu, zazimovať ho. Na čo všetko by sme mali myslieť? Prvým krokom je trávnik pokosiť (koncom októbra), ideálne na dĺžku okolo 4 cm. Následne ho zbavíme odumretých stebiel a pohrabeme z neho lístie – to môžeme umiestniť do blízkosti koreňov stromov, kde listy vytvoria izolačnú vrstvu. Na záver trávnik ešte pohnojíme a už len čakáme na príchod zimy, vášniví záhradkári skôr na príchod jari. Na čo by sme však mali počas zimných mesiacov myslieť, aby trávnik dobre zregeneroval?

Po trávniku nechodíme

Obdobie, keď mrzne, no nie je sneh, sa nazýva holomráz. Práve v tomto čase je trávnik najcitlivejší – ak by sme po ňom chodili, steblá trávy skrehnuté od zimy by sme veľmi rýchlo a ľahko polámali. Snažte sa preto kráčať pod chodníčkoch. Ak chodník v záhrade nemáte, najúčinnejšou pomocou je meniť trasy, ktorými sa pohybujete.

Aj keď nie je sneh, trávnik nekosíme

Keď nie je počas zimy sneh, môže niekomu napadnúť trávnik pokosiť. Hoci je úmysel dobrý, jeho uskutočnenie by mohlo trávnik výrazne poškodiť. Namiesto toho počkajte až na príchod jari, keď je kosenie naopak žiadané.

Čo so snehom?

Je takmer samozrejmosťou, že sneh z trávnika neodhŕňame, no čo s tým, ktorý sme odhrnuli z chodníčkov? Často sa stáva, že ho hromadíme na kopu, z ktorej si deti môžu napríklad postaviť bunker. Pre trávnik to však nie je najlepšie riešenie – počas topenia snehu by trávnik pod touto kopou nemohol dýchať a mohol by sa zničiť. Riešením je teda zhŕňaný sneh rovnomerne rozhadzovať po záhrade.

sneh z trávnika neodhŕňame

Trávnik bez rôznych predmetov

Počas príprav na zazimovanie by sme mali trávnik zbaviť plsti, vďaka čomu bude odolnejší. Okrem toho by sme mali z trávnatej plochy odniesť preč všetky predmety, ako záhradná hadica, sedenie, krhly, kýble či debny. V opačnom prípade by tráva v týchto častiach nedokázala dýchať, udusila by sa a na jar by nás čakalo množstvo práce s údržbou. Rovnako na trávniku neparkujeme ani auto. Ak si dáte na toto pozor, váš trávnik čaká počas zimy kvalitná regenerácia.

Trávnik bez rôznych predmetov
Viac článkov
Urobte si svoju vlastnú zmes korenia
Urobte si svoju vlastnú zmes korenia