Ako sa účinne zbaviť zlozvykov?

Ako sa účinne zbaviť zlozvykov?

Mať svoje zvyky, obyčaje, rutiny je dôležité – obzvlášť pre náš mozog. Vďaka tomu dokážeme robiť niektoré činnosti automaticky a vieme sa sústrediť na niečo iné. Problém však nastáva vtedy, keď sú to zlozvyky: cigareta vždy po káve, obhrýzanie nechtov, vyjedanie chladničky po 22:00, neustále scrollovanie Facebooku. Ako sa ich zbaviť? Vedci tvrdia, že vytvoriť si zvyk trvá od 18 do 254 dní, všetko závisí od danej aktivity, jedinca, jeho povahy a vybavenia. Aký spôsob je najúčinnejší, aby sme mozog presvedčili, že daný zvyk už nechceme robiť?

Vnútorné presvedčenie

O zlozvyku je dobré premýšľať – ideálne bez toho, aby sme si chceli niečo nahovoriť alebo sa oklamať prijateľnejšou verziou. Ak ste rozmýšľali o tom, že máte nadváhu a chceli by ste začať behať, spýtajte sa: Chcem to naozaj urobiť pre seba? V prípade, že odpoviete áno, ste na dobrej ceste. Vnútorné presvedčenie o potrebnej zmene je hnacou silou k úspechu. Ak sa však rozhodnete skončiť s fajčením, lebo aj vaše dve kamarátky sa tak rozhodli a vy nechcete trhať partiu, budete to mať náročnejšie. Preto je výborné uvedomiť si svoje zlozvyky, priznať si ich a spýtať sa, či mám chuť s tým niečo robiť.

Spoznajte, kedy máte chuť na zlozvyk

So zbavovaním sa zlozvykov pomôže aj identifikovanie situácie, kedy k ním dochádza. Vyjete polovicu chladničky vždy, keď ste smutná? Zapálite si cigaretu iba vtedy, keď ste nahnevaná? Poznať odpoveď na otázku, prečo daný zlozvyk vykonávam, je veľmi dôležité. Na základe tejto odpovede totiž dokážete situácie nielen identifikovať, ale skúsiť sa im aj vyhnúť. Áno, ťažko sa bojuje proti smútku, môže sa kedykoľvek – najmä nečakane – objaviť, no táto vedomosť pomôže rozblikať kontrolku. Smútok sa dá pomerne ľahko a rýchlo spoznať, preto skúste urobiť niečo, čo vám ho pomôže zahnať a vyhnúť sa tak konaniu zlozvyku. Napríklad ísť s kamarátkou na kávu.

Spoznajte, kedy máte chuť na zlozvyk

Dôležitá je dobrovoľnosť

Zbavovanie sa zlozvykov je aj o nastavení mysle. Vedci skúmali rozdiel medzi ľuďmi, ktorí hovorili, že niečo „nechcú“ a tými, ktorí „nemôžu“. Napríklad si nemôžu zapáliť cigaretu. Výsledky sú prekvapivé: tí, ktorí nechceli, boli úspešnejší v zbavovaní sa zlozvykov ako tí, ktorí nemohli. Vnímajte to teda ako šancu na zmenu k lepšiemu, šancu žiť zdravší či kvalitnejší život. Takéto nastavenie mysle vám uľahčí robiť dané kroky dobrovoľne. Hovorte si už „nechcem“ radšej ako „nemôžem“.

Zlozvyk nahraďte iným, lepším zvykom

Mozog i telo môže byť zmätené, keď im nedoprajete zlozvyk v situácii, kedy by ste ho mali vykonať. Napríklad cigareta pri stresovej situácii. Čo robiť vtedy? Nahraďte zlozvyk iným, lepším zvykom. Ak sa v práci dostanete k stresu, pokojne vstaňte a choďte sa prebehnúť po schodoch. Alebo zavolajte kolegu na kávu a porozprávajte sa s ním. Alebo choďte na balkón a pozerajte sa na mesto či okolitú krajinu. Takto sa zlozvyku zbavíte účinnejšie. Mozog si totiž vytvorí isté vzorce a ak to zopakujete dostatočne veľakrát, namiesto doterajšej cigarety bude očakávať práve spomínanú prechádzku, beh do schodov či rozhovor pri káve.

Urobte to hneď

Existuje množstvo prístupov k rýchlosti, akou sa zbaviť zlozvykov. Jednou cestou je postupné obmedzovanie a druhým je radikálny krok: urobiť to hneď. Ktorý z týchto prístupov je lepší? Vedci sa domnievajú, že ten radikálnejší. Prečo? Lebo pomalé obmedzovanie zlozvyku jednak predlžuje celý proces zbavovania sa, ale najmä nás neustále pokúša vrátiť sa k nemu. Lebo k tomu, čo nie je definitívne, sa stále môžeme vrátiť. Ak však padne definitíva, návrat je oveľa komplikovanejší – ak vôbec je ešte možný. V prípade, že ste vnútorne presvedčený zbaviť sa svojho zlozvyku, nečakajte, nerobte to postupne, začnite hneď. Napríklad aj teraz.

Existuje množstvo prístupov k rýchlosti, akou sa zbaviť zlozvykov
0 0 hlasov
Hodnotenie článku