upchaty nos v zime

Ako sa vyspať so zapchatým nosom?

V zime nás môže veľmi ľahko prekvapiť nádcha a s ňou spojený upchatý nos. Ten môže byť ešte znesiteľný počas dňa, ale v noci nás už vie potrápiť. Ráno sa zobudíme unavení a to tiež zdraviu neprospieva. Ako prežiť noc so zapchatým nosom? Prečítajte si nasledujúce rady:

Vetrajte

Vírusy a mikróby sú pôvodcami infekcií dýchacích ciest a zároveň sú zodpovedné za váš zapchatý nos. Aby ste ich znova a znova nedýchali, vetrajte. Vetranie sa odporúča hlavne počas zimy a to minimálne 10 minút denne.

Výplach nosa

Urobte si predtým, ako pôjdete spať, výplach nosa slanou vodou alebo roztokom morskej vody, ktorú dostanete v lekárni. Výplach eliminuje baktérie a uvoľní nos. Ľahnite si na bok, roztok si streknite do každej nosnej dierky a vysmrkajte sa.

Vyvýšená hlava

Dajte si počas spánku pod hlavu o jeden, dva vankúša viac. Práve v polohe, keď je hlava vyššie od tela, sa nám bude dýchať lepšie.

Inhalujte

Eukalyptus, tymian, borovica… pridajte niekoľko kvapiek esenciálneho oleja do horúcej vody, z ktorej následne dýchajte paru počas 5-10 minútu predtým ako pôjdete spať.

Zvlhčujte

Počas zimy je v prekúrených bytoch často veľmi sucho, čo spôsobuje pocit zapchatého nosa. Zvlhčovanie miestnosti je jednoduché, nepotrebujete ihneď bežať do obchodu kupovať zvlhčovač vzduchu. Stačí keď dáte horúcu vodu do misky, ktorú položíte vedľa vášho nočného stolíka.

Hydratujte

Hydratácia je dôležitá pre zdravie. O to viac, keď sme chorí, preto prijímajte dostatočné množstvo tekutín, či už vo forme čistej vody alebo bylinkového, či prírodného ovocného čaju.

hydratácia je dôležitá

Bonusový tip: Ak aj napriek všetkému úsiliu máte stále upchatý nos, vyskúšajte tento trik: Pritlačte palec na miesto medzi vaším obočím na 30 sekúnd. Zároveň, priložte váš jazyk o podnebie. Tento trik by mal uvoľniť váš noc a zabezpečiť aspoň pokojné zaspatie. Ak sa v noci zobudíte na zapchatý nos, vysmrkajte sa a trik zopakujte.

5 1 vote
Article Rating
Viac článkov
pred prvými narodeninami
Potraviny, ktoré by ste dieťaťu nemali ponúkať pred prvými narodeninami