Ako šetriť vodu pri zalievaní záhrady

Ako šetriť vodu pri zalievaní záhrady

Nedostatok vody sa stáva čoraz vypuklejším problémom aj v regiónoch, kde o nedostatku tejto vzácnej kvapaliny doteraz ani nechyrovali – napríklad v susednom Česku, ale postihnuté sú aj naše južnejšie oblasti. Aj preto by sme mali pristupovať k starostlivosti o záhradu šetrne a zalievať efektívne. Vyhnúť sa používaniu pitnej vody na zálievku hriadok by malo byť samozrejmosťou. Ako ešte dokážete znížiť spotrebu najvzácnejšej tekutiny v záhrade?

Používajte dažďovú vodu

Ak zeleninu či ovocie nepestujete v záhradkárskej oblasti, ktorej zavlažovací systém je napojený napríklad na neďaleký rybník či rieku, určite by ste mali využívať veľké zberné nádoby na dažďovú vodu. Tá je na zalievanie hriadok najvhodnejšia – obsahuje totiž i živiny v podobe organických zložiek ako peľ. Dnes už nájdete na trhu aj sudy s výpustným ventilom, takže manipulácia s vodou bude jednoduchá. Dajte si však záležať na tom, aby tieto nádoby boli zakryté: komáre by totiž mohli do vody naklásť vajíčka.

Správny čas zálievky

Efektívne využívať vodu pomôže aj výber správneho času na zálievku. Kedy by ste mali zalievať hriadky? Existujú dve skupiny záhradkárov – jedni odporúčajú ranné hodiny, druhí večerné. V zásade je to na vás, oba časy sú ako vhodné na zálievku. Dôležité totiž je, aby sa voda vďaka silným slnečným rýchlo neodparila a aby kvapôčky vody na rastlinách nespálili ich listy. Takže na zálievku si vyberáme čas okolo siedmej ráno alebo po šiestej hodine večer.

Nástielka zabráni odparovaniu

Veľkým pomocníkom v hriadkach je nástielka – na tento účel môžete použiť drvenú kôru alebo drobné kamienky –, ktorá spĺňa estetickú i praktickú funkciu. Predsa len hriadky pokryté svetlou drevenou kôrou vyzerajú lepšie, okrem toho však táto vrstva bráni vyrastaniu buriny. A to najdôležitejšie – zabraňuje rýchlemu odparovaniu vody a udržiava pôdu dlhšie premokrenú. I vďaka nástielke tak dokážeme v záhrade využívať vodu pri zalievaní efektívnejšie.

Radšej viac ako menej

Keď už sa rozhodnete zalievať, robte to výdatnejšie – iba tak sa dostane voda ku koreňom a dôkladne premokríte pôdu. V opačnom prípade by ste mohli zaliať iba vysušenú zeminu na povrchu a tekutina sa nedostane tam, kam potrebuje – ku koreňom. V konečnom dôsledku by to znamenalo nutnosť hriadky častejšie zalievať, čím by sa spotreba vody ešte zvýšila.

Pôdu pravidelne hnojte

Pravidelne pohnojiť pôdu dodá rastlinám v nej v prvom rade dostatok živín, ktoré potrebujú pre svoj rast. Menej známym, no o to cennejším sekundárnym efektom je, že zemina s dostatkom živín je kompaktnejšia a dokáže lepšie zadržiavať vodu, vďaka čomu vydrží dlhšie premokrená.

Aj vhodná výsadba môže pomôcť

Ďalším spôsobom, ako šetriť vodu v záhrade, môže byť tiež vhodný štýl výsadby. Ako na to? Ak rastliny budete sadiť bližšie k sebe, vďaka čomu vytvoríte hustejší porast, cez ktorý budú mať slnečné lúče problém prejsť, pôda vydrží dlhšie vlhká. Možno ide na prvý pohľad o drobnosti, ak ich však aplikujete pri zavlažovaní všetky, úspora vody bude skutočne značná.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku