Ako si uľahčiť hojenie popôrodného poranenia?

Ako si uľahčiť hojenie popôrodného poranenia?

Pôrod dá telu zabrať – a nehovoríme len o bolesti. Ak ste si prežili vaginálny (prirodzený) pôrod, máme pre vás zopár tipov, ktoré vám uľahčia starostlivosť o popôrodné poranenie a spríjemnia rekonvalescenciu.

1. Začnite už pred pôrodom

Začneme delikátne. Masáž hrádze je výborná pomôcka, ktorá mnohé ženy uchránila pred epiziotómiou – teda nastrihnutím. Hoci správne vedené nastrihnutie dokáže výrazne uľahčiť pôrod a zabrániť tomu, aby sa tenká koža potrhala a narobili sa tak oveľa väčšie škody, je skvelé, ak ju netreba vôbec. A stačí preventíva – masáž! Použite olej, ktorý je bežne dostupný v drogérii a určený priamo na masáž hrádze. Začnite aspoň v 34. týždni tehotenstva, pokojne aj skôr, no poraďte sa predtým s gynekológom, najmä ak vás trápia mykózy či iné ochorenia, alebo sa vám skracuje krčok, či hrozí predčasný pôrod.

2. Vetrajte ranu

Snažte sa v pôrodnici byť čo najviac na ostro a pokračujte v tom aj doma. Sadajte si na čisté jednorazové inkotinenčné podložky. Sprchujte sa 3-krát denne, nie častejšie, aby ste ranu zbytočne nezvlhčovali a nespôsobili, že sa stehy rozpadnú skôr, ako sa koža stihne zoceliť. Ak vás nezašívali, sprchujte sa pokojne častejšie. Ak potrebujete ísť napríklad s dieťaťom do poradne, oblečte si jednorazovú spodnú bielizeň, vložku bez „plastovej“ úpravy (teda tie klasické, popôrodné) a dajte si sukňu, ak je to čo i len trochu možné. Klasickú spodnú bielizeň nechajte v zásuvke aspoň do odpadnutia stehov.

3. Sedavé kúpele

Podľa odporúčaní gynekológa môžete niekoľko dní po pôrode začať so sedavým kúpeľom v dubovej kôre. Oceníte ho najmä v prípade, že vás okrem poranení pošvy trápia aj hemoroidy.

4. Veľa ležte

Snažte sa minimalizovať sedenie priamo na rane, keď potrebujete sedieť, použite nafukovacie koleso (s ktorým plávajú malé deti) alebo špeciálny popôrodný vankúš. Snažte sa ranu stláčať a dráždiť čo najmenej.

5. Veľa vlákniny, mierny pohyb

Nezdvíhajte nič ťažké, no nevyhýbajte sa úplne chôdzi a už vôbec neležte celý deň v posteli. Koledujete si totiž o zápchu a tá teda hojeniu vôbec nepomáha. Ak vás už trápia problémy s vyprázdňovaním, použite glycerínový čípok. Je neškodný a pomôže vám upraviť stolicu tak, aby ste nemuseli namáhať stehy a oslabené brušné svaly. Pokojne ho používajte ešte aj 2 týždne po pôrode. Jedzte stravu bohatú na vlákninu, tepelne upravenú zeleninu (druhy, ktoré nenafukujú), pite vývary (mäsové) namiesto čistej vody, aby ste doplnili zásoby zdravých tukov a železa, ktoré ste pri krvnej strate pri pôrode stratili. Toto všetko vám pomôže dať sa komplexne rýchlejšie dokopy bez toho, aby ste, samozrejme, niečo urýchľovali. Stále je na prvom mieste oddych!

Stále je na prvom mieste oddych!
0 0 hlasov
Hodnotenie článku