Ako kosiť trávnik

Ako správne kosiť trávnik

Keď povieme, že dobre pokosiť trávnik je tak trochu umenie, bude to možno znieť trochu nadnesene. Ak sa však chcete pýšiť dokonale zelenou a udržiavanou plochou, mali by ste poznať aspoň niekoľko základných a hlavne zásadných pravidiel. Ktoré sú? Prečítajte si naše tipy o tom, ako sa správne kosiť trávnik.

Trávnik kosíme iba vtedy, keď je suchý. Ak je trochu vysušená pôda aj pod ním, máme ešte lepšie podmienky na túto činnosť. Prečo nekosiť mokrý trávnik? Takáto tráva je ťažšia a do koša sa dostáva výrazne ťažšie, okrem toho sa lepí na otvor vedúci do koša a tiež na nože. Keď je na nožoch nalepenej veľa trávy môže to viesť až k preťaženiu motora.

Pred kosením vždy skontrolujeme trávnik. Prečo? Na tejto ploche môžu byť popadané vetvičky či konáre zo stromov, kamene, zabudnuté papuče alebo sklené fľaše. Tieto predmety môžu v lepšom prípade iba otupiť nože kosačky, v tom horšom môžu ich kúsky vletieť do ľudí a spôsobiť im zranenie. Tupé nože však predstavujú pre trávnik i riziko: končeky trávy skôr odtrhnú ako odrežú, tie sú potom rozstrapkané a vysychajú. Rovnako však je vďaka rozstrapkaným končekom trávnik náchylnejší na choroby.

Dôležitá je vhodná výška kosenia. Podľa čoho ju nastaviť? Univerzálna výška na záhradných trávnikoch je na jar okolo 3–4 cm, počas leta, aby zabránila vysychaniu, o 2 cm vyššia. V prípade okrasných trávnikov môže byť výška stebiel nižšia ako 2 cm. Ak sa chystáte pokosiť vysokú, zanedbávanú trávu, namiesto jedného výrazného kosenia znižujte výšku zostrihu postupne, teda pokoste trávnik na dvakrát. Tráve tým spôsobíte menší stres a rovnako motor kosačky nebude prílišne zaťažený.

Dôležitá je vhodná výška kosenia

Bosé nohy ku kosačke nepatria. Pri kosení je na mieste myslieť i na svoju bezpečnosť – profesionálni kosci nosia ochranný štít, pevnú obuv, rukavice a dlhé nohavice. Nehovoríme, že pri kosení záhrady, ktorú poznáte, musíte mať všetky ochranné pomôcky, nutným minimom však je nekosiť trávnik bosý. Takže pevná obuv bez otvorenej špičky je ku kosačke povinnou výbavou.

Rovnomerná rýchlosť kosačky prispeje ku krajšiemu trávniku. Ak si udržíme konštantnú rýchlosť kosenia, nebudú nás trápiť ostrovčeky vysokej či zlej pokosenej trávy. Okrem toho sa snažíme chodiť s kosačkou priamo a nerobíme rôzne oblúky či myšičky. Aj vďaka tomu bude mať čerstvo pokosený trávnik peknú štruktúru. Miesta, ku ktorým sa nedostanete kolieskovou kosačkou, si nechajte na záver – je to práca pre vyžínač či nožnice na trávnik.

Priebežne kontrolujte kôš. Ak budete kôš na kosačke priebežne kontrolovať, nemusíte sa obávať, že na čerstvo pokosenom trávniku objavíte guče trávy, ktoré budete musieť potom hrabať. Rovnako to ocení aj kosačka, ktorá nebude zbytočne zaťažovaná.

Priebežne kontrolujte kôš

Kosačku po kosení očistite a odložte. Keď kosačku po kosení očistíte, vyhnete sa zoškrabávaniu zaschnutej trávy. Hneď ako s trávnikom skončíte ju dokážete vyčistiť bez väčšej námahy, akonáhle tráva zaschne, jej čistenie vám dá zabrať. Následne kosačku odložte tam, kam patrí.

Záhradný nábytok na temponabytok.sk
0 0 hlasov
Hodnotenie článku