Ako správne skladovať zemiaky počas zimy

Ako správne skladovať zemiaky počas zimy

Mať dostatok kvalitných a chutných zemiakov je počas zimy na nezaplatenie – zemiakový šalát, kapustnica, kelová polievka so zemiakmi či iné sýte jedlá zo zemiakov sú ako stvorené na chladné dni. Ak ste dostali od známych dve vrecia domácich zemiakov alebo ste si ich sami dopestovali, aby vám vydržali v dobrom stave aj niekoľko mesiacov, je dôležité ich správne uskladniť. Ako na to?

Nie všetky zemiaky sú vhodné na dlhšie skladovanie

Nie všetky odrody zemiakov sú vhodné na dlhodobé skladovanie, napríklad skoré odrody sú náročnejšie na vhodné podmienky a často z nich značná časť skončí v koši, v lepšom prípade v komposte. Najlepšie na skladovanie sú poloneskoré a neskoré odrody zemiakov.

Aj tu by sme si však mali dať pozor na to, aby boli dostatočne vyzreté, šupka musí byť už suchá a bez výraznejšieho poškodenia. Keď máme suché zemiaky, je potrebné ich pretriediť podľa hľúz, ak sú zelené, poškodené, napadnuté či plesnivé, vyradíme ich, počas skladovania by mohli zničiť zvyšok dobrých zemiakov.

Nie všetky odrody zemiakov sú vhodné na dlhodobé skladovanie

Zberáte zemiaky sami? Nepodceňujte ich hojenie

Ak pestujete zemiaky sami, po zbere sa im začne spevňovať šupa a hojiť rany. Počas tohto procesu potrebujú zemiaky suché a teplejšie podmienky, ideálne ich necháme jeden až dva dni oschnúť a nadýchať sa vzduchu pri teplote medzi 10 °C až 15 °C. Poranených zemiakov sa nemusíte obávať, poškodené miesta sa na vzduchu zacelia a vznikne na nich ochranná vrstva. Zemiaky po predčasnom zbere necháme ešte „odstáť“ približne 2 týždne na hromade. Ak ste zemiaky vyorali počas dažďa, postupujte rovnako. V prípade, že sú zemiaky namrznuté, nie sú vhodné na skladovanie.

Ako skladovať zemiaky

Rozhodne neodporúčame skladovať zemiaky vo vreciach – nech sú už z akéhokoľvek materiálu. Naopak, optimálnym miestom, kde ich uložiť je drevená prepravka, debnička či rošt – tu môžu dobre dýchať. Najlepším miestom je tmavé a chladné miesto, ako pivnica a garáž, podmienkou však je, aby táto miestnosť nebola vystavená mrazom. Rovnako by nemala byť príliš vlhká, podceňovať by sme nemali ani jej čistotu – pokojne miestnosť na skladovanie môžete pred uložení zemiakov vydezinfikovať a následne dôkladne vyvetrať.

Optimálna teplota pri väčšine zemiakov sa pohybuje v rozmedzí od 3 – 6 °C, pri konzumných to je od 4 – 6 °C. A čo vlhkosť vzduchu? Tá by sa mala pohybovať okolo 90 %, ideálne hodnoty sú 87 – 93 %. Ak vytvoríte v pivnici či garáži takéto podmienky, zemiaky uskladnené v tomto priestore vydržia v dobrom stave aj polroka. Napriek tomu by ste mali raz za čas skontrolovať ich stav a vyhodiť zemiaky, ktoré sú poškodené. Zvýšená vlhkosť predstavuje riziko plesne, zvýšená teplota zase vyrastanie hľúz a skládkové choroby.

Rozhodne neodporúčame skladovať zemiaky vo vreciach
1.5 2 hlasov
Hodnotenie článku