Ako správne zmerať detskú nohu?

Ako správne zmerať detskú nohu?

Vyberáte dieťaťu prvé topánky, no netušíte, akú veľkosť potrebuje? Ak nemáte možnosť, aby dieťaťu premerali nôžku v špecializovanej predajni, alebo len jednoducho nechcete riskovať scénu, či chcete topánky kupovať online, vôbec to neprekáža. Správne zmerať nohu zvládnete aj doma. A nepotrebujete k tomu nič špeciálne, len škatuľu od topánok (alebo papier) a tenkú ostrú ceruzku.

Ako správne zmerať nohu dieťaťu?

Chodidlo zmerajte vždy zaťažené. Ak dieťa nestojí a tým pádom nedokážete nohu obkresliť, znamená to, že topánky nepotrebuje! Obuv je vhodná až pre samostatných chodcov (vodenie za ruky nie je chôdza a v žiadnom prípade ho neodporúča ani jeden odborník).

Dieťaťu vyzujte ponožky. Nechajte ho stúpiť do škatule od topánok tak, aby sa päta a vonkajšia hranu chodila dotýkali krabice. Noha bude ako keby v rožku. Prsty a vnútornú stranu chodidla obkreslite ostrou ceruzkou. Čiaru veďte čo najbližšie k nohe.

Len dĺžka nestačí

Premerajte dĺžku od päty po najdlhší prst (vôbec to nemusí byť palec) a zmerajte aj šírku chodidla v najširšom mieste. Tieto dva parametre budete potrebovať pri kúpe topánky v správnom obchode.

Vhodný nadmerok pri šírke je len pár milimetrov, pri dĺžke je to minimálne 1 centimeter (u prvochodcov môže byť mierne menší, okolo 8 mm), ideálny medzi 1,2 cm a 1,5 cm. Nemal by prevýšiť 1,8 cm. Deťom sa môžu topánočky vyzúvať, môže im v nich noha lietať a vďaka tomu sa im dokonca môže zmeniť stereotyp chôdze. V žiadnom prípade priveľké topánky nevypĺňajte vatou ani to neriešte hrubou ponožkou! Deti môžu o špičku zakopávať a opäť si len kazia chôdzu, chodidlo, nohy aj chrbticu.

Všimnite si aj tvar nohy – niektoré detičky majú bacuľaté nôžky a vysoký nárt, prípadne veľmi útly členok a nevhodné topánky im okolo neho lietajú, čo môže aj negatívne ovplyvniť ďalší psychomotorický vývoj. Topánka by mal členok jemne obopínať, no stále mu umožňovať vykonávať celú škálu pohybov.

Čo nerobiť?

Nestačí vybrať stielku z topánky a postaviť na ňu dieťa – skutočný vnútorný rozmer topánky môže byť úplne iný!

Nohu tiež nemerajte napríklad odtlačením do plastelíny, opäť získate nepresný údaj.

Ako správne zmerať nohu dieťaťu?
0 0 vote
Article Rating
Viac článkov
Záhrada 5 zmyslov
Záhrada 5 zmyslov