Ako udržať pečeň v dobrej kondícii

Ako udržať pečeň v dobrej kondícii?

Viac sa hýbte a upravte si jedálniček

Pečeň patrí medzi najdôležitejšie orgány ľudského tela – slúži ako filter, ktorý mení nebezpečné látky na odpad a pomáha ich odvádzať z tela. Okrem toho má výrazný vplyv na správnu regeneráciu organizmu. Niet preto pochýb, že spoločne so srdcom a mozgom patrí pečeň medzi najdôležitejšie orgány. Aby sme sa vyhli nepríjemným ochoreniam súvisiacim s týmto filtrom, mali by sme tomu prispôsobiť aj svoj životný štýl. Ako?

Problémy s pečeňou spôsobuje aj nadváha

Nadváha či obezita je spôsobená najčastejšie nezdravým životným štýlom, prejedaním sa, vyhľadávaním sladkých pokrmov a nedostatkom pohybu. To všetko môže v horšom pripade viesť až k cukrovke, čo je ochorenie, za ktoré môže nesprávne pracujúca pečeň. Ak sa chcete vyhnúť problémom s týmto orgánom, je dôležité upraviť životný štýl.

Samozrejmosťou je zmena jedálnička, o tom si však povieme neskôr, okrem toho by ste sa mali viac hýbať. Aj športovanie pomáha udržať pečeň v dobrej kondícii. Preto neváhajte a doprajte si aspoň dvakrát týždenne pár chvíľ na svoje obľúbené aktivity: nech už je to behanie, plávanie, alebo nordic walking. Navyše, šport skvele funguje ako prevencia pred depresiou.

Vyhnite sa sladeným nápojom a alkoholu

Častým ochorením pečene súvisiacim s nadmernou konzumáciou alkoholu je cirhóza, teda tvrdnutie tohto orgánu. I to je dôvod, prečo by ste mali prehodnotiť pričasté oslavy či žúry. Snažte sa alkoholické nápoje obmedziť, ak si raz za čas dáte pohár, dva vína, je to v úplnom poriadku.

Tiež si posvieťte na sladené nápoje, koncentrátové džúsy, energetické nápoje, ktoré sú pre pečeň skutočne zaťažkávacou skúškou. Namiesto toho preferujte čistú vodu, minerálky a určite si doprajte zelený čaj. Práve ten obsahuje množstvo antioxidantov a tiež katechínov, teda látok, ktoré pomáhajú zlepšiť fungovanie pečene.

Vyhnite sa alkoholu

Legendárny pestrec mariánsky

Istotne sa už stretli s názvom pestre mariánsky. Táto bylinka sa už niekoľko storočí používa ako doplnok stravy, ktorý pomáha zabezpečiť správne fungovanie pečene, chráni jej bunky pred poškodením a okrem toho napomáha správnemu tráveniu.

Keď sme pri trávení, vyhnúť by ste sa tiež mali neskorým večeriam, odborníci odporúčajú jesť najneskôr okolo 19:00. Proces trávenia trvá niekedy aj šesť hodín, vďaka čomu – najmä pri ťažkej večeri plnej tukov a cukrov – môže spôsobiť nekvalitný spánok. I preto je častou príčinou nesprávne fungujúcej pečene chronická únava.

Legendárny pestrec mariánsky

Vyhýbajte sa liekom, ktoré nie sú potrebné

Bolí ma hlava, dám si ibalgin. Hoci liek okamžite pomôže, pre pečeň predstavuje výraznú záťaž. Navyše, odstráni iba príznaky a nelieči príčinu bolesti. Aj to sú dôvody, prečo by ste mali obmedziť pričasté užívanie liekov, aj keď by ste to bez nich zvládli. Niekedy možno i lepšie.

Vyhýbajte sa liekom

Ako upraviť jedálniček

Okrem sladených nápojov, kávy a iných kofeínových drinkov je vhodné z jedálnička vylúčiť aj mlieko a ťažké plesňové syry. Ostatné mliečne výrobky však v ňom môžete bez obáv ponechať. Pečeň tiež uvíta, ak obmedzíte konzumáciu červeného mäsa, ktorú nahradíte kuracím, morčacím či králičím mäsom, rovnako skvelé sú i ryby.

Hovorí sa, že správny jedálniček, ktorý pečeň ocení, sa ponáša tomu, aký majú obyvatelia Stredozemia. Veľa čerstvých rýb, čerstvej, zeleniny, šalátov, celozrnných produktov, čerstvých byliniek namiesto korenia. Ak však máte pochybnosti o tom, že vaša pečeň funguje správne, navštívte svojho lekára. Práve včasné pečeňové testy dokážu odhaliť možné riziká a zamedziť tomu, aby problém prerástol až ku komplikovanej liečbe.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku